Napriek neúspešnej baráži v minulej sezóne pokračujú basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica medzi slovenskou ženskou basketbalovou elitou aj v ročníku 2022/2023, keďže bratislavský Slovan sa do Niké Extraligy žien neprihlásil. Banská Bystrica má tak aj naďalej v ženskej extralige dvoch zástupcov. Z prvého vystúpenia v sezóne v podaní sovičiek vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové reakcie.

V prvej štvrtine mali navrch hráčky bystrickej UMB, ktoré viedli po 10-tich minútach 17:12. V druhom dejstve, ktoré napokon rozhodlo, však výrazne dominovali hostky z Popradu, ktoré vyhrali druhú 10-minútovku o priepastných 18 bodov, pričom sovičky si v nej pripísali len 4 body. Po zmene strán však basketbalistky UMB opäť zabrali a zlepšeným výkonom vyhrali tretiu štvrtinu o 4 body. Domáci tím tak pred záverečnou časťou zápasu prehrával už len o 7 bodov. Sovičkám sa takmer podarilo stratu zmazať a otočiť zápas, no Popradčanky predsa len tesnú výhru o jeden kôš ubránili.

Na strane UMB to najviac padalo 17-bodovej Kataríne Piperkovej, ktorá poslala do koša tri z piatich svojich 3-bodových striel. Darilo sa aj 13-bodovej Dominike Kollárovej, ktorá je v tíme sovičiek na hosťovaní z banskobystrickej Slávie, pričom pridala aj 5 doskokov. Double-double zaznamenala Klaudia Háberová, ktorá sa prezentovala 10 bodmi, rovnakým počtom doskokov, 4 ziskami, ale aj 6 stratami. Poprad potiahla v ofenzíve najmä 19-bodová Dominika Drobná, ktorá nazbierala aj 8 doskokov a 7 asistencií. Sovičky mali navrch v trestných hodoch, no zaostali v doskokoch a nevychádzala im streľba za 2 body.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Do zápasu sme vstúpili trochu rozpačito až nervózne, ale postupne sme boli aktívne v hre jedna na jedna, čo sa prenieslo na čiaru trestných hodov, kde sme boli úspešné desaťkrát z celkových 17-tich bodov v prvej štvrtine. Žiaľ, v druhej štvrtine sa ukázala ešte nezohratosť tímu. Trápili sme sa v oboch herných fázach, súper otočil zápas ľahkými voľnými strelami, aktívnejšou hrou a vytvoril si po polčase 13-bodový náskok. Ten sa nám už nepodaril zmazať ani zlepšenou agresívnou obranou, či aktívnejším pohybom v útoku. Nakoniec ani tri víťazné štvrtiny nestačili na súperky, ktoré vo finiši ustáli dvojbodovú výhru, k čomu im gratulujeme.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Úvod zápasu nám vyšiel, ale druhá štvrtina nás zlomila. Súperovi padlo pár košov, a nás to dalo psychicky dole. Na polčase sme si ale povedali, čo treba zlepšiť a myslím si, že druhý polčas to boli sovičky, ktoré hrali hlavne srdiečkom. Škoda tých stratených lôpt ku koncu zápasu, kde sme získali loptu, ale nevyužili sme to. Ideme ale ďalej dokázať, že na to máme. Osobne som spokojná len s druhým polčasom. Máme na čom stavať. Rýchlosť, obrana a energia nás môžu posunúť do víťazného konca.“

Eva Ďurjaková, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Myslím, že sme nezačali zápas s takou energiou ako v druhom polčase. Poprad nás preskákal na útočnom doskoku. Aj keď sme v druhom polčase zlepšili obranu a padli nám aj nejaké strely, stálo nás to veľa síl a bohužiaľ to na výhru nestačilo.“

Niké Extraliga žien – 1. kolo – sobota 01.10.2022 – Telocvičňa FF UMB – B. Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BAM Poprad 60:62 (21:34)

Štvrtiny: 17:12, 4:22, 19:15, 20:13. Rozhodovali: Bartoš, Uhrin, Bullo

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Piperková 17, D. Kollárová 13, Háberová 10, Ďurjaková 5, Vyšná 4 (Šimčíková 7, Mrváňová 4, Kačírová 0, Luptáková 0)
Trénerka: A. Izáková

Zostava BAM Poprad a body: Drobná 19, Tetemondová 9, Kmetoniová 8, Sojáková 8, Vyšňová 7 (N. Kollárová 5, Michlíková 4, Lysová 2, Langová 0)
Tréner: T. Kmetoni

TH: 25/28 – 12/20, trojky: 5/25 – 6/23, fauly: 18 – 23, doskoky: 42 – 54, asistencie: 9 – 16, zisky: 11 – 12, straty: 17 – 21, bloky: 3 – 3, streľba za 2 body: 10/34 (29 %) – 16/46 (35 %). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 CBK Košice 63:101 0/0 (0,00%) 0/1 (0,00%) 0/1 0,00%

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia v sobotu 8. októbra v rámci 2. kola Niké Extraligy žien u nováčika CBK Košice.