Sovičky z BK ŠK UMB Banská Bystrica už v budúcej sezóne nebudú pôsobiť v najvyššej ženskej basketbalovej súťaži. V barážovej odvete proti Young Angels U19 totiž v sobotu v Košiciach prehrali príliš vysokým rozdielom, a tak im ani 8-bodový náskok z domáceho duelu na udržanie sa v lige nestačil.

Sovičky si do odvety odniesli 8-bodový náskok, ktorý si vybojovali v prvom barážovom zápase na domácej palubovke. Mladé Košičanky si v úvode zápasu vypracovali vedenie 11:6, no sovičky zareagovali 7-bodovou šnúrou, pričom za tri body sa trafila Háberová. Prvá štvrtina napokon skončila tesným 1-bodovým náskokom domácich. Aj v druhej 10-minútovke bolo skóre spočiatku pomerne vyrovnané, avšak hráčky Young Angels U19 10-bodovou sériou zmazali stratu z prvého zápasu a dostali sa do vedenia 35:26.

Domáce napokon viedli po polčase o 10 bodov a rovnaký rozdiel platil aj po vyrovnanej tretej štvrtine, v ktorej dali obe družstvá 18 bodov. Poslednú štvrtinu tak basketbalistky UMB potrebovali vyhrať aspoň o 3 body, no ani trojka Matejčíkovej v poslednej minúte im už nepomohla zvrátiť skóre dvojzápasu. Mladé Košičanky totiž v záverečnej 10-minútovke svoj náskok ešte navýšili a postúpili tak do Niké Extraligy žien.

Hostkám nepomohla k úspechu ani vyššia úspešnosť v trojkových pokusoch. Košičanky totiž premenili viac ako polovicu pokusov za dva body, zatiaľ čo vysokoškoláčky len tretinu. Na strane UMB sa presadzovala najviac 13-bodová kapitánka Gabriela Turčanová. S 11 bodmi jej sekundovala Klaudia Háberová, ktorá sa spoza perimetra trafila dvakrát, rovnako ako 10-bodová Jana Matejčíková. Dvojcifernú bodovú hranicu pokorili štyri mladé Košičanky.

Gabriela Turčanová, kapitánka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Na dnešný zápas sme chceli nastúpiť energicky a mať ho pevne v rukách. Túžili sme vyhrať, ale naše chyby v obrane a zbytočné straty lôpt tomu nenasvedčovali. Máme za sebou dlhú a psychicky náročnú sezónu, ktorú sme, žiaľ, nezakončili šťastne. Napriek tomu som hrdá na naše družstvo, že sa napriek početným prehrám nevzdalo a bojovalo od začiatku až do konca! Ďakujem!“

Katarína Piperková, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Všetky sme si boli vedomé, že je to nás posledný zápas sezóny a ak sme chceli v budúcej sezóne pokračovať v extralige, chceli sme vyhrať. Táto sezóna bola pre nás veľmi dlhá a náročná, nakoľko sme vyhrali len dva zápasy, a to je veľmi ťažké udržať sa v psychickej pohode. Takmer celý zápas bol súper lepší a my sme ťahali za kratší koniec. V obrane sme robili chyby, ktoré si neviem vysvetliť. Celý zápas sme si nevedeli v útoku vypracovať ľahké pozície, skôr sme hrali na náhodu, spoliehali sa jedna na druhú a žiadna nezobrala zodpovednosť na seba. Mrzí ma, že túto sezónu sme nezvládli a rozlúčili sa vypadnutím.“

Baráž o účasť v Niké Extralige žien – 2. zápas – sobota 14.05.2022 – Košice – Šaca

Young Angels Košice U19 – BK ŠK UMB Banská Bystrica 71:56 (37:27)

Štvrtiny: 15:14, 22:13, 18:18, 16:11. TH: 13/22 – 14/19. Trojky: 2/15 – 4/11. Fauly: 20 – 20. Streľba z poľa: 28/62 (45%) – 19/59 (32%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu. Rozhodovali: Zubák – Karniš, Begáni. Diváci: 54. Skóre dvojzápasu: 127:120

Zostava Young Angels Košice U19 a body: Majorošová 15, Dulovičová 13, Holomaniová 11, Kristlová 6, Spišiaková 2 (Šedivá 14, Rebejová 4, Mišinská 4, Rosa 2, Filická 0, Chovaníková 0). Asistent trénerky: D. Jendrichovský

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Háberová 11, Matejčíková 10, Piperková 9, Kaliuzhna 6, Paulechová 5 (Turčanová 13, Slavíková 2, Chovancová 0, Mrváňová 0, Pistikidis, Vyšná 0). Trénerka: A. Izáková