Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica ešte v predposlednej minúte zápasu na Spiši viedli, ale stav série napokon nevyrovnali. Domáci po strhujúcom obrate v záverečných sekundách vedú v štvrťfinále 2:0 na zápasy.

Prvý duel série prehrali barani v pondelok po predĺžení, takže v utorok nastupovali na ľad v Spišskej Novej Vsi s jasným cieľom – vyrovnať stav série a získať tak miernu výhodu pred domácim dvojzápasom. Opäť však hrali len s tromi kompletnými útokmi. Už v úvodných minútach duelu museli čeliť dvojminútovému oslabeniu o dvoch mužov, ale náročné chvíle prežili bez ujmy. Hráči HC ’05 naopak svoju prvú presilovku využili. V 10. minúte poslal Patrik Bačik spoza pravého kruhu puk pred bránu, kde sa gólovým tečom prezentoval Alex Výhonský – 0:1. Potom hostia ubránili oslabenie o jedného hráča.

Domáci boli blízko k vyrovnaniu v 27. minúte, keď Juraj Valach zamestnával Gašpera Krošelja. Brankár hostí si pripísal úspešné zákroky a pomohla mu aj konštrukcia brány. V 30. minúte sa už ale hokejistom Spišskej Novej Vsi podarilo vyrovnať. Kale Kerbashian potiahol puk do nebezpečného priestoru, prihral sprava spätne Martinovi Bakošovi, ktorého strelu ešte Krošelj vyrazil, ale dotieravý Juraj Majdan dorážal živý puk, až kým neskončil za bránkovou čiaru – 1:1. Krátko nato sa banskobystrickému tímu nepodarilo zužitkovať početnú prevahu, vo zvyšnej časti druhej tretiny ho zas musel viackrát podržať Krošelj.

Barani si v 44. minúte prinavrátili vedenie, keď opäť potrestali vylúčenie súpera. Chris Langkow prihral sprava spätne medzi kruhy Marcusovi Velovi, ktorý sa v ideálnej pozícii nemýlil – 1:2. Po tomto zásahu sa hosťom v nasledujúcich minútach darilo poctivou defenzívou kontrolovať tesné vedenie a nepúšťať rysy do šancí. Situáciu mohlo skomplikovať oslabenie v polovici tretej tretiny, ale to zverenci Raima Helminena ubránili. Domáci si vypracovali príležitosť na vyrovnanie v 55. minúte, keď sa nikým nestrážený Anthony Nellis dostal k puku hneď pred Krošeljom, ale gólmana slovinskej reprezentácie neprekonal.

Spišiaci museli v závere siahnuť po hre bez brankára, ktorá slávila úspech 90 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Todd Burgess potiahol puk do útočného pásma a prenechal ho Nellisovi, ktorý spoza obrancu vystrelil presne do pravého horného rohu – 2:2. Záver zápasu bol napokon pre hráčov a fanúšikov HC ’05 ako zo zlého sna. V polovici poslednej minúty vystrelil švihom Oleksiy Myklukha, Krošeljovi puk prepadol za chrbát a za bránkovú čiaru ho popohnal Michael Vandas – 3:2. Štyri sekundy pred koncom ešte dopravil puk do prázdnej brány Nellis – 4:2. Séria sa tak sťahuje pod Urpín za stavu 2:0 pre Spišskú Novú Ves. Tretí duel tohto štvrťfinále je na programe v piatok 22. marca o 18.00 h v banskobystrickej Tipsport Aréne.

Povedali po zápase pre prítomných zástupcov médií (zdroj: hc05.sk)

Raimo Helminen, tréner baranov: „Ťažká pre hra pre nás. Dnes sme neubránili záver zápasu. Nemám ani veľmi čo povedať. Ostáva mi len pogratulovať domácemu tímu k druhému víťazstvu v sérii. Séria však pokračuje. K víťazstvám vedie dlhá cesta, takže doma potrebujeme hrať oveľa lepšie, a to všade na ľade.“

Alex Výhonský, strelec prvého gólu baranov: „Bol to náročný zápas, ťahali sme to na tri formácie. Nechýbalo veľa a mohli sme brať víťazstvo. Nič sa nestalo, je to play-off hokej. Skončilo to tak, že to nakoniec otočili. Len zabudnúť a pripraviť sa na ďalší zápas. S každým súperom treba hrať až úplne do konca. Myslím si, že sme bojovali. Síce tlačili a na konci sa im podarilo dať taký gól, aký možno nikto nečaká, ale je to súčasť športu. Hrá sa na štyri víťazné zápasy, čiže po to si ideme. Doma bude treba trošku viac disciplíny.“

Tipos extraliga – štvrťfinále play-off – 2. zápas – utorok 19.03.2024, 18.00 h – Spišská Nová Ves

HK Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Góly a asistencie: 30. Majdan (Bakoš, Kerbashian), 59. Nellis (Burgess, Archambault), 60. Vandas (Myklukha, Ališauskas), 60. Nellis (Burgess) – 10. Výhonský (Bačik, Nielsen), 44. Vela (Langkow, Turnbull). Presilovky: 0/5 – 2/3. Rozhodovali: Štefik, Jobbágy – Pribula, Bogdaň. Diváci: 2793. Stav série: 2:0 (na 4 víťazstvá).

Zostava HK Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Merezhko, Romaňák (A), Žiak, Ališauskas (A), Groch, J. Valach – Archambault, Nellis, Burgess – Drábek, Kerbashian, Bakoš – Majdan, Bortňák, B. Rapáč (C) – Džugan, Myklukha, Vandas.
Tréner: V. Wojnar.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Rabčan) – Bačik (A), Luža, Hora, Nielsen, Ďatelinka (C), D. Stránský, Pavúk, Žabka – Macek, Vela, Turnbull – Matoušek (A), Bíreš, Výhonský – Faith, Langkow, Petriska – Štrauch.
Tréner: R. Helminen.