Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odštartovali štvrťfinálovú sériu na ľade Spišskej Novej Vsi. Aj napriek lepšiemu výkonu sa baranom nepodarilo doviesť zápas do víťazného konca.

Barani vstupovali do úvodného zápasu play-off po domácej výhre nad Nitrou. V zostave sa objavilo niekoľko zmien, nenastúpili zranení Rastislav Gašpar a Matt Wilkins, ktorého v prvom útoku nahradil Matej Macek.

V úvode sa hostia prezentovali viacerými nevyužitými šancami, čo sa v 6. minúte, po vylúčení Romana Faitha, podarilo potrestať domácim. Kapitán Spišiakov Branislav Rapáč tečoval v predbránkovom priestore strelu Igora Merežka a pomedzi nohy prekonal Gašpera Krošelja – 1:0. Brankár baranov čaroval v 13. minúte, keď vychytal tutovku Tudda Burgessa. Následne zaskočil slovinského reprezentanta na pár minút Eugen Rabčan kvôli výmene noža. Počas nich čelila banskobystrická dvojka gólovej šanci Oleksiyho Myklukhu, ktorý netrafil prázdnu bránku. Do konca úvodného dejstva prišlo ešte k niekoľkým vylúčeniam na oboch stranách.

Začiatok druhej tretiny sa podarilo zachytiť rysom, v 26. minúte išli už do dvojgólového vedenia zásluhou Anthonyho Nellisa, ktorý prekonal Krošelja presnou strelou spomedzi kruhov – 2:0. Barani odpovedali už v 29. minúte, keď sa po vyhratom buly od Marcusa Velu presadil z vrcholu kruhu Carter Turnbull – 2:1. O dve minúty skóroval opäť, avšak hlavní arbitri gól neuznali kvôli hre s vysokou hokejkou. Záver druhej tretiny bol, aj vďaka viacerým presilovým hrám a gólovým príležitostiam, v réžii zverencov Raima Helminena, avšak pozorná obrana Spišiakov odolala a nedopustila vyrovnaný stav.

Tretiu tretinu začali aktívnejšie hráči Banskej Bystrice, vďaka čomu sa v 45. minúte dokázali vrátiť do zápasu zásluhou pohotovej reakcie a následnej dorážky Mateja Maceka – 2:2. Hra sa následne ustálila, kvôli čomu sa nevyskytli výraznejšie šance ani na jednej strane. Barani boli aktívnejším tímom do poslednej päťminútovky, v nej sa momentum naklonilo mierne na stranu Spišiakov. Do konca tretej tretiny však gól nepadol, a tak sa zápas posunul do predĺženia.

Doňho vstúpili lepšie barani, ktorí na začiatku dohrávali presilovú hru. Z prvej akcie v predĺžení sa však podarilo skórovať domácim, o víťazný gól sa postaral Todd Burgess, ktorý puk zakončil ponad ľavé rameno brankára Krošelja – 3:2.

Banská Bystrica tak prehrala prvý zápas na Spiši a v sérii prehráva 1:0 na zápasy. Druhý štvrťfinálový zápas je na programe v utorok 19. marca, začiatok je naplánovaný na 18.00 h.

Povedali po zápase pre prítomných zástupcov médií (zdroj: hc05.sk)

Raimo Helminen, tréner baranov: „Spišská vyhrala prvé stretnutie a pre nás to bol rozhodne ťažký zápas, mali sme pomalší začiatok. Postupne sme sa však do toho dostávali, bolo to vyrovnané a tesné. Mali sme tam pár presiloviek, ktoré sme nedokázali zúžitkovať. Viac k tomu nemám čo v tejto chvíli povedať.“

Matej Macek, strelec druhého gólu baranov: „Bolo tam podľa mňa veľa vylúčení, hra sa kúskovala. Hrali sme celý zápas na tri päťky, čo bolo ťažšie pre nás. Škoda, v predĺžení sme začali presilovkou, ktorú sme nevyužili a potom oni na to dali gól. Rozhodujúci faktor zápasu, ťažko povedať, no asi trochu viac šťastia na ich strane na konci, neviem… Vracali sme sa do zápasu zo stavu 2:0 na 2:2, čiže škoda, možno trochu viac šťastia na našej strane a vyhrali by sme. No čo, vyhrávajú 1:0, zajtra je nový zápas a môžeme to dať na 1:1 a bude to dobré. Spišská má veľmi dobrých korčuliarov, majú tu široké ihrisko a keď do toho kopnú, tak to je cítiť. Musíme hrať svoju hru, byť trpezliví, hrať dobre v obrannom pásme a využívať naše šance. Budeme robiť všetko preto, aby sme to zajtra zvrátili a dali na 1:1 a potom ideme k nám. Treba makať ďalej. Bolo pre mňa fajn zahrať si s chalanmi cudzincami z prvého útoku, ja som si to užil a dúfam, že nám to bude padať aj ďalej.“

Tipos extraliga – štvrťfinále  play-off – 1. zápas – pondelok 18.03.2024, 18.00 h – Spišská Nová Ves

HK Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 3:2 (1:0, 1:1, 0:1 – 1:0)

Góly a asistencie: 6. Rapáč (Merežko, Archambault), 26. Nellis (Archambault, Ališauskas), 63. Burgess (Majdan, Nellis) – 29. Turnbull (Macek, Vela), 45. Macek (Vela). Presilovky: 1/5 – 0/7. Rozhodovali: Crman, M. Novák – Kacej, Hercog. Diváci: 2685. Stav série: 0:0 (na štyri víťazstvá).

Zostava HK Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Merežko, Romaňák, Žiak, Ališauskas, Groch, Valach – Archambault, Nellis, Burgess – Drábek, Kerbashian, Bakoš – Majdan, Bortňák, Rapáč – Džugan, Myklucha, Vandas.
Trenér: V. Wojnar.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (13. Rabčan – 14. Krošelj) – Bačik, Luža, Hora, Nielsen, Ďatelinka, D. Stránský – Macek, Vela, Turnbull – Matoušek, Bíreš, Výhonský – Faith, Langkow, Petriska – Štrauch, Pavúk, Žabka.
Trenér: R. Helminen.