Hokejistom HC ’05 Banská Bystrica to tam konečne napadalo. V prvých dvoch prípravných zápasoch v Česku strelili len jeden gól, ale v tom prvom domácom ich českému druholigistovi z Jihlavy nasúkali až sedem. Fanúšikovia baranov už boli hladní po hokeji, vo štvrtok 24. augusta ich do Tipsport arény prišlo vyše tisíc.

Barani vykorčuľovali na ľad po prvýkrát v červenej verzii špeciálnych dresov, ktoré zdobia prvky mládežníckeho klubu BARANI. Po príprave prebehne držba, ktorej výťažok bude venovaný práve mladým hokejistom.

Už po polminúte hry unikol defenzíve domácich Čachotský, ktorý bol zoči-voči Samulimu Tervovi faulovaný. Čachotský nariadené trestné strieľanie premenil, keď si položil fínskeho gólmana baranov a bekhendom poslal Jihlavu do vedenia – 0:1. V 3. minúte ušiel do nájazdu na opačnej strane Roman Faith, ale brankára hostí neprekonal.

O pár minút neskôr sa hráčom HC ’05 podarilo ubrániť prvé oslabenie. V 9. minúte faulovali hostia hneď dvakrát v rámci jednej akcie. Bystričania tak mali k dispozícii 2-minútovú presilovku o dvoch hráčov, ale nevyužili ju. Ďalší faul Dukly už ale barani potrestali, keď pri zdvihnutej pravici jedného z hlavných arbitrov vystrelil z medzikružia Stránský síce neúspešne, ale z dorážky poslal puk do odkrytej bránky Roman Faith.

Krátko na to hrali Barani opäť v početnej prevahe, ale tentokrát bez gólového efektu. Hneď potom, v 16. minúte, sa opäť dostal do úniku Čachotský, ktorý pomedzi Tervove betóny prinavrátil Jihlave vedenie svojím druhým gólom v zápase – 1:2. Zverenci trénera Douga Sheddena odpovedali už o pár desiatok sekúnd neskôr, keď Roman Žitný pred bránou prihral sprava voľnému Jánovi Petriskovi, ktorý trafil odkrytú časť bránky a vyrovnal na 2:2. Prvú tretinu dohrávali domáci po ďalšom vylúčení vo štvorici, ale skóre sa už do prestávky nemenilo.

V prostrednej časti si už obe mužstvá dávali v defenzíve väčší pozor. Zároveň sa už hralo plynulejšie, bez vylúčení. Fanúšikovia si napokon zakričali „gól“ aj v druhej tretine, keďže Matej Macek si v 35. minúte po práci Rastislava Gašpara našiel puk v predbránkovom priestore a prestrelil Berana v bránke českej Dukly – 3:2.

Tretie dejstvo otvoril gólom po rane z prvej z ľavej strany útočného pásma kapitán baranov Ivan Ďatelinka, ktorému nabíjal Bode Wilde – 4:2. Hráči HC ’05 následne ubránili oslabenie, po ktorom si zahrali ďalšiu presilovku. V nej gólman Beran podržal hostí viackrát, ale napokon v oslabení inkasoval. V 49. minúte zapracoval dobre pred bránkou Marcus Vela a puk sa aj s prispením odrazov dokotúľal za bránkovú čiaru – 5:2. Hlásateľ Lukáš Jazbec ešte len oznamoval mená asistujúcich hráčov, keď Dukla znížila späť na dvojgólový rozdiel. O zásah na 5:3 sa postaral Bartoš, ktorý sa dobre zorientoval pred Tervom.

Barani však drámu nepripustili a v 56. minúte zvýšili na 6:3, keď Carter Turnbull spoza bránky našiel presne zakončujúceho Andreasa Štraucha. V záverečných minútach, ktoré rozkúskovali vylúčenia na oboch stranách, sa český druholigista odhodlal k hre bez brankára. Domáci ponúknutú možnosť využili a po nezištnej prihrávke Matúša Holendu, ktorý už mohol skórovať sám, pridal pohodlne svoj druhý presný zásah Petriska – 7:3. Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odohrajú ďalší prípravný zápas opäť doma, keď v utorok 29. augusta o 17.30 h privítajú druholigovú Žilinu.

Doug Shedden, tréner HC ’05 Banská Bystrica pre BBonline.sk: „Dnes sa mi páčilo veľa vecí. Špeciálne ma zaujali mladí hráči, ako napríklad Petriska, Faith, Stránský, Macek… Doteraz mi toho veľa neukázali, ale dnes hrali naozaj dobre. To ma teší, pretože potrebujeme aj mladú krv, aby nám v sezóne pomohla. Priniesli intenzitu a energiu. Samozrejme, Bode Wilde dnes nazbieral asistencie a ukázal, že bude pre nás dôležitým hráčom. Celkovo som v našom výkone videl veľa pozitív. Áno, po prvej tretine to bolo 2:2, ale treba povedať, že sme ich v prvej tretine prestrieľali 15:4, takže to nebolo až také zlé, boli sme viac hore ako dole. Skôr sa mi nepáčila hra v druhej tretine, ktorú sme odštartovali niekoľkými stratami, čím sme súpera trochu nakopli, ale potom sme sa vrátili k našej hre.“

Ján Petriska, dvojgólový strelec baranov pre BBonline.sk: „Pocity mám dobré a som rád, že nám to vyšlo, že sme konečne vyhrali. Pred prvými dvomi prípravnými zápasmi sme boli krátko spolu, len týždeň na ľade, čiže ešte to bolo také, že sme sa ani nepoznali, ani sme nemali toľko nakorčuľované. Teraz sme cez týždeň trošku zamakali a myslím si, že sa to ukázalo. Už sme sa viac zohrali, lepšie sme si to vedeli hodiť, takže preto sme dali aj viac gólov. Atmosféra bola super, veľmi som sa na ňu tešil a myslím, že splnila moje očakávania. Pokiaľ ide o moje dva góly, tak som za ne rád. Dostal som za ne od trénera pivo. Snažil som sa makať, s chalanmi nám to išlo, so „Žiťom“ aj „Birkom“ sme si to vedeli dobre hodiť, musím ich pochváliť. Už len ďalej pracovať a verím, že to bude lepšie a lepšie.“

Prípravný zápas – štvrtok 24.08.2023, 17.30 h – Tipsport aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC Dukla Jihlava 7:3 (2:2, 1:0, 4:1)

Góly: 13. Faith (Stránský, Gašpar), 17. Petriska (Žitný, Wilde), 35. Macek (Gašpar), 41. Ďatelinka (Wilde, Bíreš), 49. Vela (Wilkins, Wilde), 56. Štrauch (Turnbull, Stránský), 60. Petriska (Holenda, Bíreš) – 1. Čachotský (t.s.), 16. Čachotský, 50. Bartoš (Dudycha). Rozhodovali: Rojík, Štefík – Staššák, Hovan. Diváci: 1156.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Tervo – Ďatelinka, Wilde, Holenda, Hora, Bačik, Luža, Pavúk – Petriska, Bíreš, Žitný – Štrauch, Wilkins, Turnbull – Matoušek, Vela, Gašpar – Faith, Macek, Stránský – Sojka. Tréner: D. Shedden.

Zostava HC Dukla Jihlava: Beran – Bilčík, Kolář, Chvátal, Ozols, Dudycha, Kočí, Vala – Čachotský, Bartoš, Šik – Havránek, Handl, Brož – Krajč, Štefančík, Berger – Cachnín, Rauš, Pořízek. Tréner: V. Ujčík.