Hokejistov Banskej Bystrice čakal v nedeľu 4. decembra v rámci 23. kola Tipos extraligy duel proti celku z hornej šestky tabuľky. V Mikulášskom zápase vyzvali domáci „barani“ na súboj spišskonovoveské „rysy“ a na veľkú radosť domácich tribún ostávajú tentokrát body pod Urpínom.

O prvý vzruch sa už po troch minútach postaral domáci útočník Gilbert Gabor, ktorý si v úniku vypýtal faul a rozhodcovia zápasu nariadili trestné strieľanie. Puku sa zo stredového kruhu ujal Dávid Šoltés, no recept na Melicherčíka nenašiel. Prišla však 6. minúta a s ňou otvárací presný zásah, keď sa v skrumáži pred hosťujúcou bránou odrazil puk k Björkungovi a ten ho upratal do siete – 1:0. V 16. minúte sa ocitol v príležitosti Bíreš, no z tesnej blízkosti neprekonal brankára hostí.

Na konci prvej tretiny a rovnako tak aj na začiatku druhej museli „rysy“ prežiť oslabenia po vylúčeniach Ulandera a Ališauskasa, čo sa im podarilo a v 28. minúte mohli dokonca vyrovnať. V dobrých šanciach sa ocitli najprv Hamráček, o niekoľko sekúnd na to mal gól na hokejke Majdan.

Zhruba v polovici zápasu fauloval Sukeľ, čím poskytol Spišiakom presilovú hru. Počas nej sa ocitol v samostatnom úniku Bíreš, ktorý bol faulovaný a diváci v banskobystrickej Tipsport Aréne boli svedkami už druhého trestného strieľania. Tentokrát sa k jeho realizácii postavil samotný faulovaný Bíreš a svoju šancu využil, čím Banskobystričanom zaistil dvojgólové vedenie – 2:0. V 37. minúte sa ukázali kvality hosťujúceho Nellisa, ktorý si vybojoval puk, aby sa následne predral až pred Rahma a prepasíroval puk za chrbát švédskeho brankára, čím znížil na rozdiel jedného gólu – 2:1.

Baranom vyšiel nástup do tretej dvadsaťminútovky, už po 35 sekundách triafal do čierneho Šoltés, ktorý premenil na gól prihrávku od Jendeka – 3:1. Chvíľu na to čelili domáci oslabeniu, ktoré však ustáli a následne opäť udreli. V 45. minúte Urbánek našiel Troocka, ktorý pekným blafákom prekonal Melicherčíka a upravil už na 4:1. Tlak Banskej Bystrice na krátko ustál a „rysy“ si v rozmedzí 47. až 50. minúty vypracovali pár dobrých streleckých pokusov, ani jedna sa však vážnejším spôsobom neujala. V 58. minúte stanovili hráči HC ’05 konečné skóre, keď na 5:1 zvyšoval obranca Ivan Ďatelinka. Banskobystričania tak zvíťazili pred zrakmi svojich divákov prvýkrát od úvodu októbra, kedy uspeli v derby proti Zvolenu.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Ako isto viete, v piatok sme prehrali 6:1, no nehrali sme tak zle a konečné skóre nereflektovalo dianie na ľade. Povedal som hráčom, že ak budú hrať podobným štýlom, prinesie nám to svoje ovocie. Konečne sme päťkrát rozvlnili sieť, takže hráčov strelené góly určite potešili. Páčil sa mi prejav Bírešovej formácie, hrali skutočne dobre. Podržal nás brankár, prvú tretinu sme mali excelentnú. Druhá časť nám až tak nevyšla, musíme hrať celých 60 minút. Nestačí zahrať dobre len 20 minút a očakávať víťazstvo. Šoltyho (Dávida Šoltésa) gól v tretej tretine bol pre nás dôležitý, bol som rád, že sa presadil. Mal náročný úvod do sezóny, no ide o dobrého hráča, dobrého človeka. Dúfam, že ho to nakopne. Dúfam, že aj pre tím to bude dôležité z psychologického hľadiska. Učíme sa veci, ktoré chceme praktizovať, no nie je to jednoduché. Mohli ste však vidieť, že pokiaľ ich robíme, dokážeme byť efektívni. Ako som už spomínal… tím, ktorému sa nedarí, musí hrať naplno celých šesťdesiat minút, aby bol odmenený. Vtedy to spraví rozdiel.“

Dávid Šoltés, útočník Banskej Bystrice: „Veľmi dlho som čakal na gól, konečne to tam padlo a konečne sme aj doma vyhrali, pred domácimi fanúšikmi. Myslím si, že trošku to z nás opadne a v takýchto zápasoch budeme pokračovať a získavať body. Stále to môže byť lepšie, ale učíme sa každým dňom. Máme nového trénera a dávame do toho všetko. Myslím si, že je to na dobrej ceste a musíme to len potvrdzovať v zápasoch. Myslím si, že takto dlho som nikdy nečakal na gól, ale chvalabohu to tam padlo, vyhrali sme a dúfam, že to takto pôjde ďalej. Celý tím sme dnes hrali zo zabezpečenej obrany a konečne sa nám aj podarilo skórovať viackrát.“

Vlastimil Wojnar, tréner Spišskej Novej Vsi: „Zápas sa mi hodnotí ťažko, pretože výsledok je jednoznačný. Hra však až taká jednoznačná nebola. Najmä v druhej tretine sme mali množstvo šancí, ktoré sme nevyužili. Položil nás rýchly gól v tretej tretine na 1:3 a z tohto momentu sme sa ťažko dostávali. Je to krutý výsledok vzhľadom na priebeh, sme aktuálne trochu v útlme. Dúfam, že sa z toho čo najrýchlejšie dostaneme a vrátime sa na víťaznú vlnu, na ktorej sme boli pred týždňom, či desiatimi dňami.“

Tipos extraliga – 23. kolo – nedeľa 04.12.2022 – Tipsport aréna Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK GROTTO Spišská Nová Ves 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)

Góly: 6. Björkung (J. Sukeľ, Bíreš), 32. Bíreš (z trest. strieľania), 41. Šoltés (Jendek, Bačík), 45. Troock (Urbánek), 58. Ďatelinka (Holenda, J. Sukeľ) – 37. Nellis (Rapáč, Ulander). Rozhodovali: Baluška, Fridrich – M. Orolin, Vyšný, vylúčení na dve min: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Diváci: 1796.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Bačik, Holenda, Kojo, Björkung, Ďatelinka, Frídel, Pavlin – Jendek, Kontos, Šoltés – Urbánek, Tamáši, Troock – Kabáč, Gabor, Výhonský, Gašpar, Bíreš, Sukeľ

Zostava HK GROTTO Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Ališauskas, Žiak, Romaňák, Ouellet, Groch, Ulander, Malina – Majdan, Nellis, Rapáč – Verbeek, Kerbashian, Vandas – Tkáč, Salituro, Giľák – Hamráček, Bortňák, Vartovník

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice už v utorok 6. decembra, a to rovnako proti Spišskej Novej Vsi. Dohrávka 12. kola sa však odohrá v opačnom garde a „rysy“ nastúpia v domácom prostredí. Stretnutie začne o 17.30 h.