Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica v nedeľu na domácom ľade bodovali naplno proti lídrovi tabuľky zo Spišskej Novej Vsi, čím ukončili trojzápasovú sériu prehier. Hviezdou zápasu bol autor hetriku Carter Turnbull.

Barani otvorili skóre už po sedemnástich sekundách. Po útočnej aktivite zámorského útoku sa puk odrazil na hranicu ľavého kruhu a český obranca Petr Šenkeřík z náprahu prestrelil Filipa Suráka – 1:0. Odpovedať mohol v druhej minúte Anthony Nellis, ale Gašper Krošelj jeho strelu z pravého kruhu kryl. Domáci si zakrátko zahrali prvú presilovku, ale gólmana hostí v nej výraznejšie nezamestnali. Od konca 5. minúty hrali po prvýkrát v početnej prevahe rysy, ale taktiež bez gólového efektu.

V 9. minúte sa hráčom HC ’05 podarilo zvýšiť na 2:0. Patrik Bačik vysunul cez tri čiary do úniku Andreja Bíreša, ktorý tiesnený ešte neuspel, ale z dorážky skóroval Rastislav Gašpar, ktorý nakorčuľoval pred bránu z druhej vlny. Baranom vyšla prvá tretina na výbornú, čo potvrdili v 19. minúte tretím gólom. Carter Turnbull predviedol svoje rýchle nohy, ušiel do protiútoku po pravej strane, obhodil si trochu vyššie postaveného Suráka a zasunul puk do brány – 3:0.

Hostia hrali hneď v úvode druhej 20-minútovky presilovú hru, ktorú aj využili, keď Victor Björkung prihral k ľavej žŕdke brány baranov Jurajovi Majdanovi, ktorý poľahky zasunul puk za bránkovú čiaru – 3:1. Už v úvode 24. minúty sa hráčom Spišskej Novej Vsi podarilo znížiť na rozdiel jediného gólu zásluhou Róberta Ďžugana, ktorý si medzi kruhmi našiel odrazený puk po vlastnej strele a prestrelil Krošelja – 3:2. Banskobystrický tím mohol súperovi opäť odskočiť v 28. minúte po samostatnom úniku Chrisa Langkowa, ktorý neskóroval, ale vybojoval aspoň presilovku.

Hráči HC ’05 sa vrátili k svojej hre z prvej tretiny a lídra tabuľky viackrát zatlačili, ale nádejné príležitosti nevyužili. Dobrú pasáž baranov zastavilo vylúčenie. Po strele Todda Burgessa v presilovke zazvonila žŕdka a Patrik Luža v poslednej chvíli upratal puk spoza Krošelja do bezpečia. Po ubránenom oslabení sa zverencom Raima Helminena podarilo zvýšiť na 4:2, keď Šenkeřík od pravého mantinelu prihral do ľavého kruhu Turnbullovi, ktorý z prvej upratal puk k vzdialenejšej žŕdke. Zvyšok prostrednej časti dohrávali hostia v početnej prevahe, ale skóre sa už do druhej prestávky nemenilo, keďže domácich podržal pri šanciach súpera Krošelj.

Predchádzajúce zápasy si barani prehrali práve v tretích tretinách, čo už, samozrejme, nechceli opäť dopustiť. Opäť nevyužili presilovú hru a v 49. minúte mohli pykať, keď Nellis po návrate z trestnej lavice ušiel po ľavej strane, ale Krošelj opäť zasiahol. V 51. minúte sa banskobystrickí fanúšikovia radovali po piatykrát. Matt Wilkins zrýchlil po pravom krídle a po šikovnej otočke prihral pred bránu Turnbullovi, ktorý rutinérsky skompletizoval hetrik – 5:2. Krátko nato sme však boli svedkami kuriózneho momentu. Po strele Igora Merezhka trafil Šenkeřík Romana Faitha, od ktorého sa puk nešťastne odrazil do vlastnej brány – 5:3.

Hostia sa odhodlali k hre bez brankára už vyše tri minúty pred koncom. Ich power-play už zakrátko potrestal po nezištnej Faithovej prihrávke Ján Petriska – 6:3. Výsledku dal konečnú podobu 7:3 Alex Výhonský, ktorý sa na konci predposlednej minúty dostal do samostatného úniku a prekonal Marcela Melicherčíka, ktorý po prvej tretine nahradil Suráka v bráne rysov. Barani tak ukončili sériu troch prehier a vrátili sa na 6. miesto.

Fotogalériu nájdete pod článkom…

Povedali po zápase

Raimo Helminen, tréner baranov: „Ťažký zápas, ťažký… mali sme dobrý vstup do zápasu. Súper má skvelý tím, aj preto vedú ligu a po celý čas vedia byť nebezpeční. Mali sme veľa šancí, no našťastie sme udreli v pravý čas, keď sa hostia v druhej tretine takmer vrátili do zápasu. Aj napriek tomu sme umožnili protivníkovi veľa šancí, celkovo ich bolo v zápase až veľmi veľa, a to na oboch stranách. Koniec-koncov, sme radi za toto dnešné víťazstvo. Carter Turnbull je v poslednej dobe fantastický a dáva dôležité góly.“

Carter Turnbull, útočník baranov, hetrik: „Samozrejme, boli sme sklamaní z piatkovej prehry 3:7, ale dnes sme 7:3 vyhrali, takže sme šťastní z toho, ako sme zareagovali. Zlepšili sme hru v defenzíve, kde sme v piatok strácali. Veľa sme sa o tom v šatni rozprávali v sobotu, a dnes sa to ukázalo, nedovolili sme im toho veľa v ofenzíve. Po znížení súpera na 3:2 sme sa snažili ostať pozitívne naladení. Niektorí chalani boli z toho frustrovaní, ale na lavičke sme si povedali, že musíme zachovať pokoj a ďalší gól dať my, čo sa nám podarilo. Pokiaľ ide o môj výkon, tak bol dobrý. Párkrát sa mi puk šťastne odrazil, hýbal som sa a cítil som sa dobre. Veľa hetrikov som v kariére nedal, spočítal by som ich na prstoch jednej ruky. Nestáva sa mi to teda často, takže je to úžasné.“

Petr Šenkeřík, obranca baranov, gól a asistencia: „Pristúpili sme k tomu lepšie ako v minulom zápase. Plnili sme to, čo sme mali. Nestrácali sme puky, aj keď samozrejme, nejaké prečíslenia tam mali, pretože sú najlepší tím v lige. Dávali sme si na to väčší pozor, ale musíme hrať takto s každým súperom, bez ohľadu na to, či je to Spišská alebo Zvolen. Gól v prvom striedaní som už predtým dal, ale taký gól (po odraze od Romana Faitha do vlastnej brány) som ešte nevidel, taký uhol, že sa to odrazilo ešte takto späť. Zaujímavé, ale našťastie to bolo za stavu, kedy sme si to už postrážili. Pri mojom góle sa puk odrazil spoza brány a snažil som sa to prestreliť, našťastie to tam padlo. Pri asistencii som dostal trošku času, takže som mal čas sa pozrieť. Carter (Turnbull) si tam výborne odstúpil, a potom to pekne trafil. Akurát tie dva góly, ktoré nám dali (na začiatku druhej tretiny), nás trošku rozhodili, ale nie natoľko, aby ten zápas otočili. Carter hrá super, je veľmi rýchly, vždy sa tlačí do brány a sme radi, že ho tu máme. Dúfam, že mu to tam bude padať ďalej.“

Vlastimil Wojnar, tréner Spišskej Novej Vsi: „Prvá vec, prvá tretina, gól po desiatich sekundách. Za nás rozhodol gól na 4:2, kde sme mali dve-tri šance, tyčku, nedorazili sme do prázdnej brány, a potom sme dostali gól namiesto toho, aby to bolo 3:3. Snažili sme sa s tým niečo urobiť, ale dnes nám to tam nechcelo spadnúť. Odrážalo sa to od nás, mali sme tam nejaké prečíslenia. Na druhú stranu, na nás ich šlo taktiež veľa, až nezvykle moc, čo nechceme. Ten výsledok je samozrejme skreslený. Chceli sme skúsiť power-play tri a pol minúty pred koncom. Zahrali sme to ako sme chceli, preskočí nám puk, okamžite to vybojuje súper a trafí bránu, takže ten výsledok je už potom taký, aký je. Na náš vkus strašne veľa prečíslení, ale zas na druhej strane, obrovský kredit chalanom za to, že po tej prvej tretine sme boli behom štyroch minút späť v hre. Takže také zmiešané pocity. Výmena brankárov mala byť len impulzom. Nebolo to vôbec o tom, že náš prvý gólman chytal zle, práve naopak.“

Juraj Majdan, strelec prvého gólu Spišskej Novej Vsi: „Už dlhšiu dobu nehráme to, čo by sme mali hrať. Dnes sa to ukázalo, že musíme ešte viac popracovať na tej hre, lebo koniec sezóny sa blíži a tie zápasy budú náročné. Každé mužstvo bude chcieť body. My si musíme vstúpiť do svedomia, lebo takto sa hrať nedá. Oni išli neviem koľko razí dnes sami na bránu, dvaja na jedného, traja na jedného, to sa nedalo spočítať, ako ja neviem… To je proste taká osobná disciplína, že ten hráč má niekedy vyraziť, niekedy nemá. Dnes sme vyrážali zbytočne, takže musíme si to zanalyzovať, lebo takto sa fakt hrať nedá. Nemakali sme celú sezónu, aby sme si to pokazili na konci. Musíme od zajtra začať makať a brať to trošku tak, aby sme boli všetci spokojnejší, lebo dnes to bolo hrozné.“

Tipos extraliga – 38. kolo – nedeľa 21.01.2024, 16.30 h – Tipsport Aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 7:3 (3:0, 1:2, 3:1)

Góly a asistencie: 1. Šenkeřík (Wilkins, Turnbull), 9. Gašpar (Bíreš, Bačik), 19. Turnbull (Hora), 38. Turnbull (Šenkeřík), 51. Turnbull (Wilkins), 57. Petriska (Faith), 59. Výhonský – 22. Majdan (Björkung, Kerbashian), 24. Ďžugan (Myklukha), 51. Merezhko. Rozhodovali: Goga, Výleta – Durmis, Gegáň. Diváci: 1 958.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Bačik, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka (C), Luža, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Gašpar, Bíreš (A), Matoušek (A) – Petriska, Langkow, Faith – Macek, A. Stránský, Výhonský.
Tréner: R. Helminen.

Zostava HK Spišská Nová Ves: Surák (21. Melicherčík) – Ališauskas (A), Merezhko, Žiak, Valach, Romaňák (A), Björkung, Groch – Burgess, Nellis, Bakoš – Majdan, Kerbashian, Drábek – Džugan, Myklukha, Vandas – Frankovič, Bortňák, B. Rapáč (C).

12 HC 19 Humenné 38 11 1 4 22 92:142 39

Nasledujúci zápas odohrajú hokejisti HC ’05 v piatok 26. januára od 18.00 h na ľade HK Nitra.