Basketbalistky banskobystrickej Slávie v predposlednú januárovú sobotu odštartovali svoje účinkovanie v nadstavbovej časti extraligy. Na horúcej palubovke Ružomberka napokon po napínavom priebehu dokázali zvíťaziť.

Prvé štyri body patrili banskobystrickému ženstvu, no hráčky MBK sa po dvoch minútach hry prvýkrát presadili a následne vyrovnali priebežný stav. Slávistky si 4-bodové vedenie vypracovali aj potom, ale domáce stále reagovali a po prvej trojke zápasu v podaní Andrey Andělovej išli po prvýkrát do vedenia (11:10). V ďalšom priebehu sa oba tímy striedali v tesnom vedení, po prvej štvrtine napokon vyhrávali bystrické pumy (17:20).

Úvod druhej časti patril hráčkam Ružomberka, ktoré zakrátko otočili priebežný stav na 24:22. Potom však predviedli 5-bodovú sériu aj zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej, ktoré si tak prinavrátili 3-bodové vedenie, ale domáce následne odpovedali opäť rovnakou mincou (29:27). Do šatne však išli s tesným náskokom hostky, na čom mala výrazný podiel Lindsey Pulliam, ktorá nazbierala za polčas 11 bodov, pričom premenila všetkých 7 trestných hodov.

Zverenkyne trénera Juraja Suju vstúpili do druhého polčasu lepšie, ale po prvej trojke hostiek v podaní Natálie Martiškovej viedla opäť Slávia. Aj v nasledujúcich minútach sa hral vyrovnaný, bojovný basketbal a ani jeden tím nedokázal bodovo odskočiť. V tretej štvrtine dali oba celky spolu len 21 bodov, väčšinu z nich po trestných hodoch. O jeden viac zaznamenali v tretej časti slávistky, ktoré tak pred záverečným dejstvom vyhrávali 41:45.

Pumy vstúpili do štvrtej štvrtiny výborne a za necelú minútu odskočili po dvoch trojkách Lucie Striešovej na 10 bodov, čo bolo s prehľadom najvyššie vedenie v zápase. Ružomberčanky po time-oute znížili na 45:51, no potom zabrala Martišková, ktorá sa trafila opäť aj z diaľky, čím prinavrátila Slávii 10-bodové vedenie (48:58). Domáce ešte koncovku zdramatizovali znížením na 6 bodov dve minúty pred koncom po trojbodovej strele Lucie Hadačovej, ale záverečné desiatky sekúnd už hráčky Slávie zvládli a napokon zvíťazili o 6 bodov (58:64).

Slávia tak vďaka víťazstvu poskočila na priebežné 2. miesto. V stredoslovenskom derby dominovali defenzívy, keďže oba tímy mali úspešnosť streľby na úrovni okolo tridsiatich percent. Pumy si pomohli výbornou úspešnosťou z čiary trestného hodu, keď premenili až 28 z 32 šestiek. Spomedzi hráčok Slávie to padalo najviac Natálii Martiškovej, ktorá nazbierala 18 bodov. Pivotka Patricia Bura pridala k štyrom bodom až 16 doskokov a dva bloky.

Fotogalériu nájdete pod článkom…

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Ako vždy, ťažký zápas. Vieme, ako sa tu hrá, celé sa to tak presne aj odvíjalo. Druhý polčas sme sa do toho lepšie dostali, v prvom rade obranou. Konečne sme začali kolektívne brániť a vypomáhali sme si. Mali sme aj výborný doskok, Bura mala 16 doskokov, takže to veľmi pomáhalo, že sme sa mohli na ňu spoľahnúť, keďže aj nepadali tie strely. Škoda toho záveru a štyroch inkasovaných bodov na konci. Áno, dá sa povedať, že zápas sa lámal na konci tretej a začiatku štvrtej štvrtiny. Však dovtedy to bolo vyrovnané, ťahali to jedny aj druhé. Dali sme tam nejaké koše, Naty (Martišková) dala nejaké dôležité z protiútokov. Snažili sme sa potom trošku meniť tempo. V útoku sme mali problémy my aj ony, takže to bolo vyrovnané, ale chvalabohu, dnes to bolo na našej strane. V druhom polčase sme výborne bránili, čiže jednoznačne sme vyhrali vďaka obrane.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 18 bodov: „Vedeli sme, čo nás čaká, že ideme do Ružomberka, kde je silné publikum a agresívny súper. Ale verím, že sme sa dostatočne pripravili na ich agresivitu. Samozrejme, je ťažké počas celého zápasu sa s tým vysporiadať, ale ani my sme im nič nedali zadarmo. Rozhodli detaily. Potrestali sme ich chyby, čiže keby sa im ten risk vyplatil, tak ony by išli do rýchleho protiútoku, ale našťastie sme to ustáli a premenili tie strely, keď to bolo treba. Donútili sme ich spraviť tie fauly a následne sme premieňali trestné hody. Nie je to ľahké, dostať sa do tej situácie, a museli sme to dotiahnuť do úspešného konca. Som rada, že sme predviedli tímový výkon, lebo mojich 18 bodov by neznamenalo nič, keby prehráme.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Som šťastný, že sme s naším výkonom prehrali iba o šesť bodov. Dnes nás asi Bystrica šetrila, lebo s takýmto výkonom a štatistickými parametrami je prehrať iba o šesť zázrak. Vložili sme do toho kopec energie, ale bez útočnej kvality. V prvom polčase sme nepremenili úplne voľné pozície, mohli sme pokojne vyhrávať o dvanásť bodov. Ale to je keby, basketbal sa hrá na koše. Keď ich nepremeníte z trestných hodov ani voľných striel, tak bohužiaľ… Na druhej strane, Bystrici sme dali 32 trestných hodov. To, ako sa tu pískalo, nie je moja práca hodnotiť. Neadaptovali sme sa na trend, aký mal byť. Proste sme dnes robili úplne všetko obrátene. Výsledok je podľa papierových predpokladov pre nás dobrý. Keď sa pozrieme na káder Banskej Bystrice a náš, tak ten výsledok je dobrý, ale ja s ním spokojný nie som, lebo mňa zaujíma výkon. Keby sme prehrali o dvadsať bodov s lepším výkonom, tak by som bol spokojnejší.“

Andrea Andělová, hráčka Ružomberka, 13 bodov: „Sklamanie to určite je, ale prehrali sme si to samy. Musíme makať ďalej a uvidíme, ako nám pôjdu ďalšie zápasy. Robili sme veľa chýb na doskoku, veľa chýb na fauloch. Náš faul manažment bol šialený, dali sme im strašne veľa trestných hodov. V druhom polčase sme my trestné hody nepremenili, takže toto boli tie rozhodujúce čísla. Potom dali dve trojky a odskočili nám, čo je už ťažké doháňať. Musíme trošku zapojiť hlavu a inak sa rozhodovať. Určite to bolo o hlavách a nemôžem poprieť, že sme nemali energiu a nesnažili sa pressovať celý zápas, takže to bolo aj v nohách. Ale na to sa nemôžeme vyhovárať, lebo naše percento streľby bolo šialené.“

Niké Extraliga žien – skupina o 1. až 4. miesto – 1. kolo – sobota 20.01.2024, 17.00 h – ŠH Koniareň – Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 58:64 (17:20, 31:34, 41:45)

Štvrtiny: 17:20, 14:14, 10:11, 17:19. Rozhodovali: Kúkelčík, Ribakovs, Gacík. Diváci: 411.

Zostava MBK Ružomberok a body: Andělová 13, Yatskovets 11, V. Havranová 9, Buknová (C) 5, Hadačová 3 (Kaliuzhna 10, D. Urbanová 4, Mikovčáková 3, Jarošová 0, Štefančová 0). TCH: 19. Suja (tréner). Vyfaulovaná: 32. Yatskovets.
Tréner: J. Suja.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Martišková 18, Mujović (C) 12, Pulliam 11, Bura 4/16 doskokov, Brabencová 2 (Striešová 8, Holíková 6, Malashka 3, Slamová 0). TCH: 27. Pulliam. Vyfaulované: 34. Pulliam, 40. Brabencová.
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 17/25 – 28/32, trojky: 5/27 – 4/17, fauly: 22 – 21, doskoky: 36 – 44, asistencie: 9 – 5, zisky: 6 – 4, straty: 15 – 19, bloky: 3 – 6, streľba z poľa: 16/63 (28%) – 16/49 (32%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka Niké Extraligy žien – nadstavba o 1. až 4. miesto po 1. kole

Poradie Zápasy Body Výhry Prehry Úspešnosť Skóre Rozdiel
1. Piešťanské Čajky 7 14 7 0 100,0 % 551:333 218
2. Slávia Banská Bystrica 7 11 4 3 57,1 % 495:410 85
3. MBK Ružomberok 7 10 3 4 42,9 % 429:406 23
4. ŠBK Šamorín 7 7 0 7 0,0 % 255:581 -326

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v piatok 26. januára od 19.30 h, keď sa v rámci štvrťfinále Federálneho pohára stretnú v Piešťanoch s KP TANY Brno.