Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica v nedeľu v Bratislave zmazali dvojgólové manko, keď využili obe svoje presilovky, ale prvá výhra nad Slovanom v sezóne z toho nebola. Po tisícom zápase Ivana Ďatelinku v extralige tak na prvú šestku strácajú dva body.

Barani ešte belasých v tejto sezóne neporazili, čo chceli samozrejme v 47. kole Tipos extraligy zmeniť. Dobrým predpokladom na naplnenie tohto cieľa bol úvodný gól duelu, o ktorý sa v 12. minúte po výbornej individuálnej práci Andreasa Štraucha postaral zblízka bývalý hráč Slovana Ján Petriska – 0:1. Hostia sa však z vedenia dlho neradovali. Patrik Maier na začiatku 15. minúty získal puk za bránou a naservíroval ho pred Gašpera Krošelja Samuelovi Takáčovi, ktorý zblízka prekonal brankára HC ’05 – 1:1. O necelú minútu už platil stav 2:1, keďže Liam Pecararo vystihol prihrávku Matta Wilkinsa, ušiel po pravom krídle a v prečíslení dvoch proti jednému prihral vľavo Brettovi Findlaymu, ktorý poľahky skóroval do odkrytej časti brány.

Zaujímavé momenty ponúklo aj dianie v druhej tretine. V 31. minúte mal útočník domácich Emile Poirier k dispozícii trestné strieľanie, ale Krošelj si jeho koncovku po ľade postrážil. Slovanistom sa však predsa len podarilo zvýšiť na 3:1, a to dokonca v oslabení. Do nájazdu ušiel Timotej Šille, ktorý zahodil ďalšiu zo svojich mnohých šancí, ale následne prihral zľava pred bránu Tomášovi Törökovi, ktorý bekhendom dostal puk za Krošelja. V závere tej istej presilovky však zverenci Raima Helminena znížili späť na najtesnejší rozdiel. Najlepší strelec baranov Carter Turnbull využil voľný priestor, potiahol si puk do medzikružia a strelou švihom prekonal Denisa Godlu – 3:2.

V tretej tretine mal dobrú príležitosť na vyrovnanie Rastislav Gašpar, ktorý bol sám pred Godlom, ale v tomto súboji mal navrch gólman domácich. Hráči HC ’05 mali v závere riadneho hracieho času k dispozícii presilovku a v hre bez brankára sa im podarilo dostať duel do predĺženia. Frank Hora prihral z osi klziska do pravého kruhu Wilkinsovi, ktorý z prvej trafil odkrytú časť brány – 3:3.

Ivan Ďatelinka si však svoj tisíci zápas v extralige nebude pamätať ako víťazný. V 2. minúte predĺženia uchmatol extra bod pre Slovan Poirier, ktorý získal puk pri pravom mantineli, dostal sa až pred bránu a svoju individuálnu akciu zakončil úspešne. Hokejisti HC ’05 tak tri kolá pred koncom základnej časti strácajú na prvú šestku, a teda priamu účasť v štvrťfinále play-off, dva body, keďže Zvolen doma bodoval naplno proti Košiciam.

Povedali o zápase pre prítomných zástupcov médií (zdroj: hc05.sk)

Raimo Helminen, tréner baranov: „Bol to náročný zápas, musím však pogratulovať súperovi. Po celý čas sme mali problémy s rýchlosťou, ktorou sa domáci prezentovali. Majú v tíme veľmi dobrých korčuliarov a tí nám spôsobovali ťažkosti. Zároveň som však rád za to, akým spôsobom sa prezentovali naši hráči. Videli sme vyrovnaný zápas.“

Ivan Ďatelinka, kapitán baranov: „Začali sme dobre, dali sme gól, no vzápätí sme dostali dva rýchle góly, čo nás trošku utlmilo, ale potom sme hrali presilovku a dostali sme tretí gól, po ktorom sme to len naháňali. Dali sme to aspoň do záveru a sme radi, že berieme aspoň jeden bod. My sme dnes mali v defenzíve veľa chýb, podržal nás brankár a nebyť jeho, dostali by sme viac gólov.“

Ďatelinka ohľadom svojej tisícky zápasov v extralige: „Áno, niekde vzadu v hlave to bolo. Od začiatku sezóny som si stanovil takú svoju métu, ktorú som chcel dosiahnuť, pokiaľ budem zdravý. Podarilo sa, za čo som rád a ide sa ďalej. V Bystrici som odohral viac ako polovicu kariéry a určite tie majstrovské sezóny boli tým najkrajším obdobím. Opustiť Slovensko ma až tak nelákalo, aj keď nejaké ponuky boli, ale vždy to vyšlo nejako, nejak sa to zamotalo a ostal som tu. Ja som to nejako neriešil, bol som na Slovensku a úprimne, nehanbím sa za to. Som rád, že som tu mohol byť. Teraz je méta, aby sme boli v prvej šestke a potom pôjdeme ďalej. Už nejdeme dlhé kroky, ideme malé. Posúvame sa krok po kroku.“

Ján Petriska, strelec prvého gólu baranov: „Ťažko sa mi to hodnotí, keďže sme prehrali. Začiatok zápasu bol vyrovnaný, dali sme prvý gól, čo bolo super. Potom sme vzápätí dostali, bolo 1:1. Musíme sa vyvarovať individuálnych chýb ako aj pri treťom góle a potom aj v predĺžení.“

Tipos extraliga – 47. kolo – nedeľa 25.02.2024, 17.00 h – ZŠ Ondreja Nepelu, Bratislava

HC Slovan Bratislava – HC ’05 Banská Bystrica 4:3 pp (2:1, 1:1, 0:1 – 1:0)

Góly a asistencie: 15. Takáč (Maier, Mahbod), 16. Findlay (Pecararo), 35. Török (Šille), 62. Poirier – 12. Petriska (Macek, Štrauch), 36. Turnbull (Hora, Wilkins), 59. Wilkins (Hora, Turnbull). Presilovky: 0/0 – 2/2. Rozhodovali: Stano, Žák – Junek, Jurčiak. Diváci: 5190.

Zostava HC Slovan Bratislava: Godla (Baroš) – Golian, Holway, Maier, Kubka, Sersen (C), Bergman, Beňo – Poirier, Findlay, Pecararo (A) – Takáč (A), Mahbod, Fominykh – Lukošik, Preisinger, Šille – Dudáš, Kukumberg, Žitný – Török.
Tréner: P. Oremus.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Rabčan) – Bačik (A), Luža, Hora, D. Stránský, Ďatelinka (C), Nielsen, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek (A), Bíreš, Výhonský – Faith, Langkow, Gašpar – Štrauch, Petriska, Macek.

12 HC 19 Humenné 47 12 1 5 29 112:181 43

Nasledujúci zápas odohrajú hokejisti HC ’05 v piatok 1. marca od 17.30 h. Na domácom ľade privítajú v derby HKM Zvolen.