Banskobystrickí hokejisti privítali v piatok podvečer na vlastnom ľade úradujúceho majstra, ktorým je bratislavský Slovan. Napriek veľkým očakávaniam odchádzalo množstvo priaznivcov sklamaných, „barani“ totiž duel nezvládli a belasým podľahli 1:5. Zo stretnutia 3. kola vám už tradične prinášame aj bohatú fotogalériu, ktorú nájdete na konci článku.

Aj keď úvodné sekundy patrili domácim, napokon mali lepší vstup do stretnutia hráči Bratislavy. Tým sa podarilo už na konci 4. minúty otvoriť skóre zápasu, keď strelou z pravej strany prekonal Belányiho kanadský útočník Harris. Mladý brankár domácich čelil v úvodnej dvadsaťminútovke množstvu pokusov hostí a svoje umenie musel predviesť aj v 15. minúte, kedy čelil úniku Pecarara. Slovan pokračoval v tlaku a aj pred odchodom do kabín zasypali domácich ďalšími nádejnými strelami, no napokon už v prvej tretine ďalší gól diváci nevideli.

V druhom dejstve sa opakoval scenár z prvej tretiny, hostia už po necelých troch minútach pridali ďalší gól, keď sa do streleckej listiny zapísal Adam Lukošik. Jeho presnému zásahu predchádzala diera v defenzíve domácich a podobné „hrúbky“ zverenci trénera Karhulu opakovali v prvej polovici zápasu pomerne často. V 32. minúte viedli „belasí“ už trojgólovým rozdielom. V ďalšom zo samostatných únikov sa po prihrávke Valacha ocitol Haščák, ktorý podobné situácie trestá a inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Hráči HC ’05 stihli za krátko odpovedať, keď na 1:3 znižoval po odrazenom puku Troock. Domácich však tento moment nenakopol, a to aj napriek tomu, že v závere druhej tretiny dostali k dispozícii presilové hry.

V 46. minúte prišlo vylúčenie Pavlina, čo sa napokon ukázalo ako kľúčové. Bratislavčanom vyšla presilová hra a na konci gólovej akcie bol Liam Pecararo, ktorý tak poslal svoj tím opäť do trojgólového vedenia. V 51. minúte videli sklamaní diváci už piaty gól v sieti Belányiho, po peknej kombinácii Takáča s Maierom zakončoval do odkrytej brány Harris. „Barani“ síce ešte dostali k dispozícii jednu presilovú hru, no napriek viacerým snahám už gól do siete Coreaua nepadol. Slovan tak pod Urpínom zaslúžene zvíťazil a do tabuľky si tak pripísal cenné tri body.

Antti Karhula, tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Úprimne povedané, dnes sme zaostávali prakticky vo všetkom. Chýbala nám rýchlosť, sila v osobných súbojoch a za takých okolností je náročné bojovať o dobrý výsledok. Očividne som sa zmýlil v našom tíme. Zdalo sa, že pred zápasom sme boli dobre navnadení. Treba však povedať, že súper dnes ukázal svoje kvality, zažili vydarený večer. My sa však musíme snažiť vyrovnať sa im rýchlostne, aj v súbojoch. To je jedna z najhlavnejších vecí, vďaka ktorým môžeme pomýšľať na ďalšie veci. S toľkými inkasovanými gólmi je náročné pomýšľať na výhry. Bol to ťažký večer, no verím, že pre nás to bude ponaučením. V strednom pásme sme často strácali puky, aj keď sme o tom s hráčmi hovorili. Musíme sa teraz dať dokopy a poučiť sa. Čo sa týka dier v obrane, určite je to problém. Môžeme to hráčom ukazovať, môžeme sa o tom s nimi baviť, môžeme na nich kričať, no v konečnom dôsledku je to v ich rukách. Ako som už povedal, všetko začína od schopnosti vyhrávať súboje a poctivého korčuľovania. Bol to však len tretí zápas, stále ich je pred nami 47.“

Ján Pardavý, tréner HC Slovan Bratislava: „Určite pôjdeme domov spokojní, no stále tam sú nejaké chyby. Spôsob, ktorým sme hrali minimálne prvých 35 minút, je presne ten spôsob, ktorým sa chceme prezentovať. Naozaj si myslím, že to bol vcelku dominantný výkon. Za stavu 3:0 sme však začali robiť hlúposti a podceňovať niektoré situácie. Dôležitá bola oslabovka na začiatku tretej tretiny, ktorú sme ustáli a ďalšími gólmi sme sa potom dostali pohody. Podceňovanie niektorých situácii za komfortného stavu sa nám však nemôže stávať. Začiatok sezóny je vždy dôležitý pre sebavedomie a takú pohodu hráčov, no zápasov je stále veľa a prvé dve víťazstvá nič neriešia.“

Dávid Šoltés, útočník HC ’05 Banská Bystrica: „Dnes to bol veľmi ťažký zápas, vôbec sme nezachytili úvod a trápili sme sa v koncovke. Musíme sa z toho oklepať, aby sme na nedeľu boli stopercentne pripravení. Dnes nám nič nevychádzalo, bolo to niečo strašné, a to aj voči divákom. Musíme sa len oklepať a ísť ďalej. Je to začiatok sezóny a musíme ukazovať to, čo sme ukazovali v príprave. Stý zápas za Bystricu je pekné číslo, som rád. Zbehlo to rýchlo, ani som si to neuvedomil. Dúfam, že ešte nejaké ďalšie pridám.“

Adam Lukošik, autor víťazného gólu, útočník HC Slovan Bratislava: „Domov môžeme ísť spokojní, dodržiavali sme to, čo sme si povedali. Oni robili chyby v obrannom pásme a my sme to využili. Gól je síce príjemným bonusom, no je to stále výhra. Aj keby som ho nedal, tak radšej beriem tú výhru.“

Tipos extraliga – 3. kolo – piatok 23.09.2022 – Tipsport aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)

Góly: 34. Troock (Kabáč) – 4. Harris (Fominych, MacKenzie), 23. Lukošík, 32. Haščák (J. Valach), 47. Pecararo (Takáč, Haščák), 51. Harris (Takáč, Maier). Rozhodovali: M. Novák, Žák – Tvrdoň, Gegáň. Vylúčenia: 3:5, presilovky: 0:1, oslabenia 0:0, Diváci: 2598

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Björkung, Bačik, Pavlin, Holenda, Luža, Ďatelinka, Frídel – Troock, Kontos, Kabáč – Urbánek, Bíreš, J. Sukeľ – R. Gašpar, Tamáši, Šoltés – Výhonský, Sojka, D. Jendek

Zostava HC Slovan Bratislava: Coreau – J. Valach, Golian, MacKenzie, Beňo, Sersen, Gachulinec, Maier – Pecararo, Preisinger, Haščák – Fominych, Harris, Takáč – Lukošík, Minárik, Matoušek – Šotek, Zigo, T. Török

Banskobystrickí hráči budú mať šancu na reparát už v nedeľu 25. septembra, kedy privítajú na vlastnom ľade hokejistov Nitry. Stretnutie 4. kola má naplánované úvodné buly na 16.30 h, pre záujemcov o vstupenky je k dispozícii predpredaj na tomto odkaze.