Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica nastúpili v nedeľu 18. septembra o 17.30 h na svoj druhý zápas v sezóne, opäť na domácom ľade. Pod Urpín pricestovalo mužstvo Michaloviec. Ešte pred úvodným buly si Dávid Šoltés prevzal cenu Borisa Sádeckého za najkrajší gól minulej sezóny Tipos extraligy.

Barani boli povzbudení domácou výhrou v 1. kole v prestrelke proti Spišskej Novej Vsi. Michalovce v piatok 16. septembra taktiež uspeli, keď doma zdolali Košice. Prvá vážnejšia príležitosť patrila Bystričanom. V 2. minúte posunul Gabor puk z medzikružia do ľavého kruhu Kabáčovi, ktorý trafil betón Vošvrdu. Krátko na to číhal kapitán baranov pred bránkou, dostal sa k nemu puk a prinútil brankára hostí zakročiť. V 5. minúte pohrozili hostia, keď Puliš sprava na dvakrát neprekonal Rahma. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr zas Galamboš osamotený z ľavého kruhu minul ľavú žŕdku domácej bránky.

Bystričania boli blízko ku gólu v 8. minúte, keď Tamáši v prečíslení prihral vľavo Šoltésovi, ktorý mal pred sebou polodkrytú bránku, ale Vošvrda sa stihol včas presunúť. V 12. minúte po prihrávke Sojku neuspel zoči-voči brankárovi Michaloviec Výhonský. Po faule Galamboša hrali barani od záveru 16. minúty prvú presilovku, v ktorej strieľal nebezpečne švihom z ľavého kruhu Šoltés a krátko na to príklepom spoza kruhov Pavlin. Po konci presilovej hry, v 19. minúte, sa Alexovi Tamášimu podarilo pred bránou hostí zobrať puk a zblízka prestreliť Vošvrdu – 1:0.

Hráči HC’05 tak po 20-tich minútach viedli najtesnejším rozdielom. Vďaka vylúčeniu Macejka zo záveru prvého dejstva vstupovali Bystričania do druhej tretiny v početnej prevahe. Ani na druhý pokus však presilovku nevyužili. Michalovčanom sa podarilo vyrovnať v 27. minúte, keď Matúš Paločko po Kristovej spätnej prihrávke osamotený z pravého kruhu prekonal Rahma – 1:1. Hráči Dukly boli po vyrovnávajúcom góle aktívnejší a po viacerých šanciach v krátkom slede si vypracovali aj prvú presilovku po faule Bačíka.

V oslabení však vystrčili rohy barani. V prvom prečíslení dvoch proti jednému ešte Pavlin nenašiel hokejku Tamášiho, ale v ďalšom brejku už Jendek vysunul do úniku Dominika Sojku, ktorý presným bekhendovým zakončením poslal domácich po druhýkrát do vedenia – 2:1. Rahm následne podržal svoje mužstvo pri troch presilovkových zakončeniach Michaloviec. Po vylúčení Kontosa hrali hostia po druhýkrát v početnej prevahe, a tentokrát už v nej skórovali. Postaral sa o to Radovan Puliš, ktorý sa presadil zblízka po prihrávke Buca spoza bránky – 2:2. Po faule Björkunga hrali barani aj v závere druhej tretiny vo štvorici, ale tentokrát sa ubránili.

V úvode tretej tretiny sa dostal k nebezpečnému pokusu z pravého kruhu Jakub Urbánek. Vzápätí fauloval Jakub Sukeľ, a Dukla tak mala k dispozícii štvrtú presilovú hru. Barani v oslabení opäť pohrozili, keď po pravej strane naštartoval Tamáši, ktorý ohrozil Vošvrdu. Puk brankárovi hostí prepadol a dokĺzal sa tesne vedľa jeho pravej žŕdky. Po následnom faule Galamboša sa sily na ľade vyrovnali a Matúš Holenda po šikovnej otočke tesne minul bránku. V následnej skrátenej presilovke zas Sukeľ trafil spomedzi kruhov hornú žŕdku.

Barani sa potom museli opäť brániť po druhom vylúčení Björkunga. Aj toto oslabenie však skrátil faul hostí. Nasledovala aktivita domácich a ich niekoľko nebezpečných striel a dorážok. V 52. minúte takmer skóroval Troock, ktorému prihral spätne pred bránku Kabáč. Vzápätí naštartoval do brejku Bezúch, ale Rahm bol pozorný. Hore-dole hokej pokračoval a na bystrickom zimáku to zahučalo po následnej šanci Šoltésa. Vytúžený rozdielový gól sa napokon podarilo streliť hráčom Michaloviec. V 54. minúte nahodil Mihalik puk na bránku a z dorážky skóroval na 2:3 Danny Kristo. Zverenci fínskeho trénera Anttiho Karhulu sa ešte pokúsili o vyrovnanie záverečnou power-play, ale nevyrovnali.

Antti Karhula, tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Prvá tretina bola z našej strany naozaj dobrá. Boli sme lepší a vytvárali sme si pomerne veľa šancí, ale dali sme len jeden gól, aj keď sme mohli dať možno dva, tri. Druhá tretina sa nevyvíjala tak, ako sme chceli. Začali sme byť všade trochu neskôr. Veľmi jednoducho nás prevyšovali z protiútokov. Museli sme ubrániť viacero oslabení. Tretia tretina však bola celkom vyrovnaná. Výhra mohla ísť na obe strany. Urobili sme chybu pri rozhodujúcom góle, keď sme prehrali buly, naši obrancovia boli na modrej čiare a nikto pred bránou, čo nás stálo veľa. Takéto chyby sú však v úvode sezóny bežné, ale normálne za ne platíte. Pokiaľ ide o absenciu Ivana Ďatelinku, má len menšie zranenie, ale dali sme mu voľno, aby si oddýchol a bol pripravený na sto percent.“

Alex Tamáši, autor prvého gólu baranov: „Prehra zamrzí. Odohrali sme kvalitnú prvú tretinu, myslím si, že doteraz najkvalitnejšiu, keď vezmem do úvahy aj prvý zápas. Neviem ale, čo sa potom udialo v druhej tretine. Ako keby sme vypli a mysleli si, že to príde samé. Niekedy sa darí, niekedy nie. Myslím si, že súper mal miestami viacej šťastia, že sa im tam odrazili nejaké puky, nám naopak nie. Ale na to sa nemôžeme vyhovárať, mali sme tam veľa dobrých šancí, ktoré by sme mali premieňať. Musíme sa z toho poučiť, boli tam zbytočné vylúčenia, takisto ako v minulom zápase. Takže musíme si trošku vstúpiť do svedomia, ale stále je pred nami ešte 48 zápasov, takže musíme to hodiť za hlavu a sústrediť sa na piatok.“

Thomas Patrick Coolen, tréner HK Dukla Ingema Michalovce: „Ktorýkoľvek tím mohol vyhrať. Bol to tesný zápas, my sme mali šance, oni mali šance. Našťastie pre nás, našli sme cestu, ako dať tretí gól. Udržali sme to a bránili sme najlepšie, ako sme mohli. Odchádzame veľkými tromi bodmi. Všetci chalani hovorili, že tu nie je ľahké vyhrať, s čím súhlasím. Z toho, čo som videl, je liga veľmi vyrovnaná. Dnes sme boli pripravení, hrali sme s plným úsilím. Na oboch stranách bolo veľa presiloviek. To niekedy prerušuje hru, najmä od toho, čo chcete hrať v hre päť na päť. Som veľmi šťastný z dnešného víťazstva. Bol to pre nás veľký víkend. Viac ako dve výhry sme si nemohli ani priať. Teraz nás čaká šťastná cesta autobusom domov.“

Vladimír Mihalik, kapitán Michaloviec: „Bol to dobrý zápas z oboch strán. Zo začiatku sme boli trošku zaskočení ich aktivitou, ale potom sa zápas vyrovnal a podľa mňa sme mali v druhej a tretej tretine viac z hry. Začiatok sezóny je pre nás výborný, lebo sme nevedeli na čom sme, lebo v príprave sme nemali žiadnych súperov z extraligy. Vstup do sezóny sa nám ale vydaril, zabojovali sme a radi ideme s troma bodmi.“

Tipos extraliga – 2. kolo – nedeľa 18.09.2022 – Tipsport aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Góly a asistencie: 19. Tamáši, 33. Sojka (Jendek) – 27. Paločko (Kristo), 38. Puliš (Buc, Suja), 54. Kristo (Mihalik, Winquist). Rozhodovali: Výleta, Novák – Vyšný, Frimmel. Diváci: 1964

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Björkung, Bačik, Pavlin, Bača, Luža, Holenda, Frídel – Urbánek, Kontos, J. Sukeľ – Troock, Gabor, Kabáč (C) – R. Gašpar, Tamáši (A), Šoltés – Výhonský, Sojka, Jendek
Tréner: Antti Karhula

Zostava HK Dukla Ingema Michalovce: Vošvrda (Škorvánek) – Štajnoch (A), Hammond, Osburn, Macejko, Michalčin, Mihalik (C) – Puliš, Suja, Buc (A) – Kristo, Winquist, Matúš Paločko – Žitný, Galamboš, Bezúch – Vašaš, Bjalončík, Chalupa
Tréner: Thomas Patrick Coolen

Oficiálne zápasové štatistiky

strely na bránku: 27 (7,41 %) – 36 (8,33 %)
zákrokry brankárov: 33 (91,67 %) – 25 (92,59 %)
presilové hry: 0/4 (0,00 %) – 1/5 (20,00 %)
oslabenia: 4/5 (80,00 %) – 4/4 (100,00 %)
vhadzovania: 32/64 (50,00 %) – 32/64 (50,00%)

12 HK DUKLA Trenčín 2 0 0 0 0 2 3:10 0

Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odohrajú najbližší zápas opäť na domácom ľade, kde v piatok 23. septembra o 17.30 h privítajú v 3. kole Tipos extraligy úradujúceho majstra HC Slovan Bratislava.