Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica odohrali v sobotu 16. apríla posledný domáci zápas v sezóne, keď v druhom dueli série o bronz privítali o 19.00 h Young Angels Košice. Z duelu, v ktorom bystrické pumy pred výbornou kulisou tesne porazili favorita, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

V úvode zápasu sa netradične za tri body presadila pivotka Shalaunda Burney-Robinson (5:5), ktorú po 5-bodovej šnúre hostiek napodobnila Kyra Lambert. Košičanky sa držali v tesnom vedení, no pumy dokázali do konca prvej štvrtiny vyrovnať na 14:14. Kyra Lambert pridala v 12. minúte druhú trojku, vďaka čomu išli hráčky BK ŠKP 08 po prvýkrát do vedenia (17:15), ktoré si udržiavali, keďže dokázali reagovať na vyrovnávajúce koše Young Angels. Pumy napokon vyhrali prvý polčas 28:24, keďže Kyra Lambert potešila divákov trojkou s klaksónom.

O prvý kôš druhého polčasu sa postaral domáci tím (30:24), no Košičanky následne 10-bodovou sériou otočili priebežný stav vo svoj prospech. Výborný úsek hostiek zastavila presnou strelou spoza perimetra Petra Oborilová (33:34). Košičanky mohli odskočiť po druhej trojke Emmy Dulovičovej v tretej štvrtine, no to domáce basketbalistky nepripustili a pred záverečnou 10-minútovkou strácali na súpera len 3 body (41:44).

V štvrtej štvrtine sa ako prvá presadila Lambert, a to opäť za tri body, čím vyrovnala priebežný stav. Hostky si následne vďaka dvom trojkám kapitánky Dominiky Urbanovej vybudovali 6-bodový náskok. Ten domáce mierne stiahli a necelé štyri minúty pred koncom platil stav 54:58. Do konca stretnutia sa presadzovali už len pumy, ktoré po koši a trestnom hode Zuzany Vargovej a ďalších dvoch bodoch Lambert otočili na 59:58. Bystričanky pokračovali vo výbornej hre v obrane, a keďže v nasledujúcich necelých troch minútach neinkasovali ani raz, o jediný bod zvíťazili a vybojovali si rozhodujúci tretí duel série o bronz.

Zápas vyšiel na výbornú Kyre Lambert, ktorá nazbierala až 28 bodov, 4 doskoky, 3 asistencie a 4 zisky. Americká rozohrávačka púm premenila 4 zo 7 trojkových pokusov a celkovo bola najpresnejšia na palubovke, keď do koša poslala dve tretiny svojich zakončení z poľa. Dvojciferný počet bodov (14) dala aj pivotka domácich Shalaunda Burney-Robinson. Najviac doskokov (9) spomedzi hráčok BK ŠKP 08 si pripísala 4-bodová Nina Janštová. Kapitánka domácich Lucia Striešová nazbierala 5 asistencií. Young Angels sa opäť spoliehali na pivotku Channon Fluker, ktorá tentokrát zaznamenala 22 bodov a až 17 doskokov, čím si pripísala double-double. Pumy Košičanky opäť tesne preskákali (44 – 42) a pripísali si o 5 ziskov viac ako hostky.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Bol to ťažký, ale aj podľa štatistík úplne vyrovnaný zápas. Ja som rád, že sme opäť dokázali preskákať Košice, čo je super. Znížili sme počet strát, v dôsledku čoho sme s nimi dokázali hrať a vyhrať. Vedeli sme, čo máme v obrane robiť a chceli sme sa pobiť o to, aby sme to znepríjemnili hlavne tej Fluker. Higgins bola dnes tiež veľmi dobre pokrytá, takže základ víťazstva sme určite položili v obrane. Pokiaľ ide o útok, máme tu ľudí, ktorí vedia dať body. Možno som očakával od našich strelkýň, že sa viac presadia. Nepresadili sa, nevadí, je to tímový úspech, takže som rád za víťazstvo. Teraz nastavíme hlavy, oddýchneme a pôjdeme sa do Košíc znova pobiť. Tie družstvá sa poznajú, v stredu nemôžeme očakávať nejaké veľké zmeny. Všetko to bude znovu o nastavení hláv, ako sme schopní podriadiť sa cieľu a taktike.“

Kyra Lambert, rozohrávačka bystrických púm, najviac bodov v zápase: „Cítim sa skvele, dnes sme nechali na palubovke všetko. Tréneri nás výborne pripravili, pretavili sme to do nášho výkonu, bojovali sme celých 40 minút a máme skvelý výsledok. Tento zápas nebol vôbec ľahký a v Košiciach očakávame opäť boj po celých 40 minút. Dáme to toho všetko, čo sme počas sezóny natrénovali a výsledok sa snáď dostaví. Pokiaľ ide o atmosféru, bolo to pre mňa emotívne, dostávať energiu od fanúšikov, detí, rodičov a každého, kto prišiel, špeciálne počas prázdninového výkonu. Spomedzi hál na Slovensku sa mi v tejto hrá najlepšie, takže ďakujem Banská Bystrica a dúfam, že bronz privezieme z Košíc domov.“

Laura van Dalen, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Bol to veľmi atraktívny zápas pre divákov, prišli v hojnom počte a som veľmi rada, že nás takto povzbudili. Myslím si, že to bola veľmi dobrá rozlúčka so sezónou, pokiaľ ide o domáce prostredie. Hral sa basket z jednej strany na druhú, rýchlo do útoku, rýchlo do obrany a rozhodovali naozaj malé veci. My tomu hovoríme, že sme vyhrali „sucho o bod“. Myslím si, že v tomto prípade to bolo našou obranou, naozaj sme sa zomkli ako tím, v obrane sme pracovali tvrdo a výsledok sa dostavil. Od rozhodujúceho zápasu očakávam veľa emócii, určite tvrdú obranu a každé družstvo chce vyhrať, takže dobrý basket a uvidíme, kto z koho.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „Ako sme očakávali, bol to vyrovnaný zápas. Vedeli sme, že to nebude žiadna spanilá jazda, že my alebo Bystrica to nerozhodneme nejakým razantným krokom od úvodu zápasu. Hralo sa celých 40 minút. Bystrici blahoželám k víťazstvu. My sme paradoxne zlyhali na odstavení, súperovi sme dovolili 20 útočných doskokov, čo je pre nás veľmi zlá vizitka. Bol to súboj do konca. Stačilo urobiť o jednu chybu menej, možno o jeden doskok viac a mohli sme sa tešiť z víťazstva. Žiaľ, musíme sa pozbierať a v stredu nás čaká náročný zápas doma.“

Niké Extraliga žien – play-off o 3. miesto – 2. zápas – sobota 16.04.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Young Angels Košice 59:58 (28:24)

Štvrtiny: 14:14, 14:10, 13:20, 18:14. Rozhodovali: Tomašovič, Bartoš, Obertová. Diváci: 212. Stav série: 1:1 (na dva víťazné zápasy)

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Lambert 28, Burney-Robinson 14, Vargová 5, Grigerová 0, Striešová (C) 0 (Oborilová 5, Janštová 4, Holíková 2, van Dalen 1). Tréner: M. Michálik (asistenti: M. Špiner a M. Suriak).

Zostava Young Angels Košice a body: Fluker 22, Dulovičová 10, Higgins 10, Urbanová (C) 8, Blanárová 4 (Bohušová 2, Rodáková 1, Kristlová 1, Ošťádalová 0) Tréner: R. Dvorščák

TH: 11/16 (68 %) – 8/15 (53 %), trojky: 6/22 – 4/17, fauly: 15 – 13, TCH: 0 – 1, doskoky: 44 – 42, asistencie: 14 – 16, zisky: 13 – 8, straty: 16 – 16, bloky: 2 – 1, streľba z poľa: 21/69 (30 %) – 23/59 (38 %). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Videozostrih

Rozhodujúci tretí zápas série o 3. miesto v basketbalovej Niké Extralige žien sa odohrá v stredu 20. apríla na palubovke Young Angels Košice.