Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica vycestovali v sobotu 16. apríla do Bratislavy, kde proti domácemu Slovanu nastúpili na rozhodujúci tretí zápas série o 7. miesto v Niké Extralige žien. Aj keď sovičky prvý duel na palubovke súpera vyhrali, v ďalších dvoch stretnutiach ťahali za kratší koniec a o zotrvanie v súťaži tak budú bojovať v baráži.

V prvej štvrtine hrali bystrické univerzitné basketbalistky s domácimi vyrovnanú partiu a po 10 minútach prehrávali len o jediný bod. V druhej 10-minútovke sa však sovičky strelecky zasekli, keď v nej dali len 4 body. Slovanistky naopak nepoľavili a do polčasovej prestávky si vybudovali 13-bodový náskok (31:18). Basketbalistky UMB sa v tretej štvrtine udržali v hre, keď v tejto časti zápasu vyhrali 13:16, pričom sa presadzovali najmä z trestných hodov. Do posledného dejstva vstúpili hostky 5 bodmi a po koši belasých pridali až 8 bodov v rade, vďaka čomu otočili priebežný stav na 46:47 a razom živili veľkú nádej na víťazstvo v sérii. Hráčky Slovana sa však okamžite vrátili do vedenia a v závere zápasu už mali jasne navrch.

Sovičkám sa vôbec nedarilo v zakončení, keď zaznamenali len 19-percentnú úspešnosť streľby z poľa, a preto im ani nepomohla ani prevaha v doskokoch (48 – 55). Na strane UMB už tradične bodovalo najviac duo Matejčíková – Kaliuzhna, keď si obe hráčky pripísali po 12 bodov. Jana Matejčíková pridala aj 6 doskokov, pričom strelila dve trojky. Anna Kaliuzhna zaznamenala double-double, keďže nazbierala aj 11 doskokov. Slovan bodovo potiahla Bulharka Anna-Maria Angelova-Kolyandrova, ktorá taktiež zaznamenala double-double, keď k 18 bodom pridala 11 doskokov a 6 asistencií, pričom premenila až 4 pokusy spoza perimetra. So 14 bodmi jej sekundovala pivotka Kateryna Kovalenko, ktorá sa prezentovala aj 9 doskokmi.

Basketbalistky UMB tak v Niké Extralige žien skončili na poslednom 8. mieste. Sovičky sa o zotrvanie medzi elitou slovenského ženského basketbalu pobijú v baráži. Súper a termíny barážových zápasov ešte nie sú známe, nakoľko sezóna sa v 1. lige žien ešte neskončila.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „O zápase rozhodli dve pasáže. Zlá voľba riešenia, a z toho len 4 body v druhej štvrtine, a 20-bodový náskok Slovana ešte v polovici tretej štvrtiny. Napriek tomu sme sa nezložili, začo si dievčatá zaslúžia rešpekt a krok za krokom sme otočili zápas o jeden bod. Žiaľ sily, ktoré sme na to spotrebovali, nám chýbali v závere zápasu, v ktorom to už padlo len súperkám. Mrzí nás to, ale musíme ísť ďalej a ukázať našim fanúšikom, že sa oplatí ešte s nami vydržať. Gratulujeme Slovanu k výhre.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnešný zápas nedopadol podľa našich očakávaní. V úvode zápasu sme držali krok so súperom, ale druhú štvrtinu sme mali hluchú, neboli sme tam úspešné v zakončení na rozdiel od našich súperiek, ktoré si dokázali vybudovať náskok 13 bodov. Napriek už 20-bodovému náskoku Slovana v druhom polčase sme to dokázali otočiť v náš prospech rozdielom jedného bodu, čo je podľa mňa úžasné. Z našej strany to bol super úsek, za ktorý babám ďakujem, ale stál nás priveľa síl, ktoré nám v koncovke zápasu chýbali. Bohužiaľ, rozhodujúce strely sme nevedeli premeniť.

Podľa mňa bol zápas zo strany rozhodcov nezvládnutý, čo dosť ovplyvnilo priebeh hry, pretože to bol masaker na jednej aj druhej strane. Nedá sa mi nevyjadriť sa k mnohým tvrdým zákrokom a musím to spomenúť, ale keď ide o takéto zápasy, v ktorých sa hrá o všetko, mali by tam byť rozhodcovia, ktorí vedia. Bohužiaľ, my sme dnes to šťastie nemali, z časti Slovanu aj pomohli k víťazstvu. Súperovi samozrejme gratulujeme k víťazstvu. Nás čaká baráž, v ktorej dokážeme, že my to v miesto v extralige máme. Chcem sa poďakovať na záver za celú sezónu predovšetkým našim trénerkám, spoluhráčkam a našim fanúšikom, ktorí nás podporovali.“

Niké Extraliga žien – play-off o 7. miesto – 3. zápas – sobota 16.04.2022 – Dom športu – Bratislava

BK Slovan Bratislava – BK ŠK UMB Banská Bystrica 58:50 (31:18)

Štvrtiny: 15:14, 16:4, 13:16, 14:16. Konečný stav série: 2:1. TH: 9/12 – 19/22. Trojky: 7/32 – 3/24. Fauly: 21 – 15. Streľba z poľa: 21/65 (32%) – 14/73 (19%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu. Rozhodovali: Ženiš, Stopka, Hudec. Diváci: 30

Zostava BK Slovan Bratislava a body: Angelova-Kolyandrova 18, Kovalenko 14, Lüttmerdingová 7, Barboričová 5, Sobôtková 1 (Laššáková 7, Puzderová 4, Dohňanská 2, Riecka 0). Tréner: N. Milošević

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Matejčíková 12, Háberová 11, Turčanová 5, Paulechová 4, Piperková 0 (Kaliuzhna 12, Mrváňová 5, Slavíková 1, Vyšná 0). Trénerka: A. Izáková