Volejbalistky VK Pirane Brusno v sérii o bronz v extralige žien ťahali proti Novému Mestu nad Váhom po tretíkrát v rade za kratší koniec. Brusnianky tak vytúženú medailu nezískali, no aj tak dosiahli najvyššie umiestnenie v histórii klubu, čo neušlo pozornosti reprezentácií. Zo štvrtkového duelu v Slovenskej Ľupči vám prinášame bohatú fotogalériu, ale aj rozhovory, v ktorých nebola reč len o poslednom zápase sezóny.

Volejbalistky Nového Mesta nad Váhom si preniesli eufóriu z pondelkového domáceho stretnutia aj vo štvrtok do Slovenskej Ľupče, kde mali po celý priebeh zápasu navrch a aj s podporou približne 40 svojich fanúšikov oslavovali zisk historicky prvej bronzovej medaily. „Ešte stále si veľmi neuvedomujeme, čo sa stalo, ale je nám to veľmi ľúto aj kvôli fanúšikom, aj kvôli všetkým, ktorí nám pomáhali a podporovali nás celú sezónu. Táto sezóna nám veľmi veľa dala a štvrté miesto si taktiež vážime, len sme už boli hladné po víťazstve. Sme veľmi vďačné všetkým, ktorí nás podporovali, bola to veľká česť. Aj keď sme prehrávali, aj keď sa nám darilo, tak stále stáli všetci pri nás,“ opísala svoje pocity Sára Dlhošová (na titulnej fotografii vpredu), hráčka zápasu a smečiarka brusnianskych Piraní.

Michaela Kánová

Štvrtý a posledný zápas série o 3. miesto vo volejbalovej Niké Extralige žien hodnotila aj Michaela Kánová, smečiarka Brusna: „Dnes boli Novomešťanky lepšie, vedeli si to lepšie zorganizovať a mali aj lepšie postavený blok a obranu. Mali nás dobre prečítané a my sme sa nevedeli presadiť ani na útoku, ani sme si nevedeli chytiť príjem.“

Niké Extraliga ženy – play-off o 3. miesto – 4. zápas – štvrtok 28.04.2022 – S. Ľupča

VK Pirane Brusno – VK Nové Mesto nad Váhom 0:3

Sety: 20 – 25, 20 – 25, 14 – 25. Konečný stav série: 1:3. Rozhodovali: Porvazník a Malík. Diváci: 280

Zostava VK Pirane Brusno a body: Kvasnová 5, S. Dlhošová 8, Nikić 8, Montero 6, Kánová 10, Podhradská 5, liberka: Sujová (S. Kováčová 0, T. Dlhošová 0). Tréner: K. Michailov.

Zostava VK Nové Mesto nad Váhom a body: Rešutíková 1, Poláčiková 23, Balberčáková 4, Veliká 3, Martáková 13, Háberová 9, liberka: Bojňanská (Čierna 5, Viedenská 0, Kartíková 0). Tréner: J. Šujan.

Analýza bodov: Útoky: 31 – 45. Esá: 5 – 6. Bloky: 6 – 7. Chyby súpera: 12 – 17

Hráčky zápasu: Sára Dlhošová (VK Pirane Brusno) – Lucia Poláčiková (VK Nové Mesto nad Váhom)

Posledný zápas sezóny pre tím Brusna hodnotil aj bulharský tréner Piraní Kristian Michailov: „Nemali by sme hovoriť len o výkone tímu. V tejto fáze sezóny a v takýchto zápasoch nie je všetko len o výkone, nie všetko je o volejbale. Veľká gratulácia Novému Mestu, pretože si to zaslúžili a boli lepším tímom dnes, ale ako sme mohli vidieť, aj počas celej série. Celá sezóna je dobrým príkladom toho, ako môže jeden klub vyrásť a ísť správnym smerom. Dúfam, že náš klub môže využiť túto sezónu na to, aby našiel motiváciu urobiť ďalší krok a vyrásť nie len v banskobystrickom regióne, ale v rámci celého volejbalového Slovenska. Ďakujem za podporu všetkým, ktorí dnes prišli do haly, ako aj všetkým ľuďom z Banskej Bystrice a okolia.“

Konečné 4. miesto je pre VK Pirane Brusno aj tak najlepším umiestnením v histórii klubu. Pirane mali najlepšiu formu v závere roka 2021, kedy od 6. novembra do 21. decembra vyhrali šesť zo siedmych zápasov. „Naša najlepšia pasáž sezóny bola pred Vianocami, kedy sme hrali domáci zápas so Sláviou a podarilo sa nám vyhrať 3:0. To bol zápas plný emócií, radosti a ešte to bol aj taký predvianočný darček, nie len pre nás, ale aj pre fanúšikov,“ povedala v rámci hodnotenia sezóny Tereza Podhradská, blokárka VK Pirane Brusno.

Brusnianky sa tak prebojovali do prvej štvorky po základnej časti. V nadstavbe však nevyhrali ani jeden zo šiestich zápasov proti Slávii Bratislava, Nitre a Novému Mestu nad Váhom. Káder Piraní sa postupne zužoval, keď sa dlhodobo zranila liberka Ema Tomková, v úvode play-off odišla nahrávačka Natália Vrabcová a pred sériou o 3. miesto sa zranila venezuelská smečiarka Johenlis Belisario, ktorá bola vyhlásená za najlepšiu hráčku v Niké Extralige žien za mesiac marec.

V play-off sa Piraňám podarilo vyradiť VKP Bratislava a následne poriadne potrápiť favorizovanú Sláviu, no v sérii o bronz im už dochádzali sily, keď dohrávali sezónu s deviatimi hráčkami, pričom priestor v A-tíme dostali aj kadetky Tamara Dlhošová a Simona Kováčová. Pozíciu jedinej nahrávačky musela obhospodáriť Kolumbijčanka Melissa Montero a ako jediná liberka tímu sa dobrými výkonmi v defenzíve prezentovala Tímea Sujová. Prakticky bez striedania hrali aj odchovankyne Lenka Kvasnová a Sára Dlhošová. Výrazným bodovým prídelom pomáhala Piraňám skúsená srbská kapitánka Danijela Nikić.

„Určite sme chceli to 3. miesto. Keď sa však pozrieme na celú sezónu, tak by sme mali byť rady, že sme to nejak dokončili, lebo to bolo v niektorých momentoch komplikované. Mali sme úzky káder, čo bolo náročné hlavne pre trénera, pretože nemohol veľmi kombinovať a nemal veľa možností na striedanie, čo bolo v niektorých prípadoch zlé, pretože bolo treba prestriedať. Napríklad aj ja som mohla ísť na príjem, potom z príjmu preč a také maličkosti, ktoré robia v hre dosť,“ zhodnotila smečiarka Michaela Kánová.

Z Brusna do reprezentácie

Brusnianske Pirane majú vo svojom kádri veľkú nádej slovenského ženského volejbalu. Michaela Kánová si počas série o bronz odbehla s reprezentáciou do 17 rokov do bulharskej Sofie, kde v troch zápasoch kvalifikácie na Majstrovstvá Európy do 17 rokov zaznamenala spolu skvelých 71 bodov. Ešte len 15-ročná smečiarka Piraní tak bola jednoznačne najviac bodujúcou hráčkou slovenského výberu. Michaely Kánovej sme sa opýtali, čo ju čaká po extraligovej sezóne. „Neviem, pretože my sme mali s tímom U17 druhú kvalifikáciu, v ktorej sme skončili druhé, takže sme nepostúpili na Majstrovstvá Európy do 17 rokov. Myslím však, že bude ešte tretie kolo kvalifikácie s tímom U19, ale tam neviem, či ma vyberú, takže ešte uvidíme,“ odpovedala Kánová.

Ďalšou reprezentantkou v družstve Brusna je Tereza Podhradská. Jej príbeh je o to zaujímavejší, že len približne pred dva a pol rokmi presedlala z basketbalu na volejbal, ktorého základy sa učila v ŠVK Tatran Banská Bystrica. Stále len 19-ročná blokárka Piraní si následne v minulej sezóne pripísala prvé štarty v extralige v drese Brusna a v ročníku 2021/2022 sa už stala oporou tímu. Jej výkony na bloku neušli pozornosti realizačného tímu slovenskej reprezentácie žien, v ktorej si Tereza Podhradská odkrúti premiéru v najbližších prípravných zápasoch a následne aj v ostrých dueloch Zlatej európskej Ligy proti Chorvátsku a Česku, ktoré sú na programe od 28. mája do 8. júna.

„Určite sa do reprezentácie teším. Som zvedavá na priebeh tréningov, ako to bude všetko prebiehať. Určite to bude pre mňa veľká skúsenosť. Teším sa tam hlavne kvôli tomu, že okolo mňa budú skúsenejšie staršie hráčky, od ktorých môžem veľa odkukať. Taktiež uvidím niečo nové, navštívim ďalšie krajiny. Chcem sa poďakovať všetkým trénerom, ktorí sa mi venovali, za túto možnosť, pretože bez ich pomoci by som sa určite do reprezentácie nedostala,“ vyjadrila sa smerom k budúcnosti v najcennejšom drese Tereza Podhradská.

Tereza Podhradská (vľavo)

Aj vďaka svojej práci vo VK Pirane Brusno dostal reprezentačnú ponuku aj čoskoro 30-ročný bulharský tréner Kristian Michailov, ktorého sme sa po poslednom zápase sezóny opýtali na jeho budúcnosť v klube: „To je zaujímavá otázka. Nemôžem s určitosťou povedať, že to bol môj posledný zápas v brusnianskom klube. Možno ešte budeme mať stretnutie s prezidentom klubu, nemám od neho ešte informáciu, či ma chce udržať. Tento týždeň však odchádzam, pretože budem novým trénerom bulharského reprezentačného družstva do 21 rokov, takže teraz pôjdem do Bulharska pracovať s reprezentáciou.“