Hráčov MFK Dukla Banská Bystrica čakal v sobotu 16. apríla oriešok v podobe merania síl proti Dubnici nad Váhom, ktorá ťahala sériu šiestich zápasov bez prehry. Hostia síce dlho odolávali, no napokon ich séria po presnom zásahu Polievku skončila. Z duelu, ktorý sa odohral na banskobystrických Štiavničkách, vám ponúkame okrem fotogalérie aj vyjadrenia obidvoch táborov.

Stretnutiu 25. kola prechádzala minúta ticha za Ivana Čierneho a Daniela Demka a následne sa oba celky mohli zahryznúť do duelu, ktorý sa hral síce v slnečnom, no v poriadne veternom počasí. Úvodná päťminútovka ponúkla s výnimkou jedného rohového kopu hostí skôr medzišestnástkový futbal. Za domácich následne pohrozil Polievka centrom z pravej strany a o minútu na to posielal ten istý hráč nebezpečný pas priamo pred Vavrúša, rozhodca však pískal nedovolený zákrok hráča Dukly. Prvý pokus medzi tri tyče vyslal v 8. minúte aktívny Polievka, no na dlhé minúty to bol jediný zaujímavejší moment hry.

V 19. minúte prišlo striedanie na strane Dubničanov, zraneného Levaia nahradil Dubova. Na konci 25. minúty opäť pohrozil Polievka, jeho pokus z vnútra pokutového územia vyrazil Vavrúš na rohový kop. Azda najväčšia šanca prvého polčasu prišla v 34. minúte, kedy Prikryl dlhou loptou vysunul Polievku, ten si následne v pokutovom území zasekol Kramára, no zakončil iba do bočnej siete. V 40. minúte sa z opačnej strany predieral do šance Jurčišin, no v poslednom momente bol jeho pokus zblokovaný. Do šatní sa tak aj napriek optickej prevahe hráčov Dukly odchádzalo za bezgólového stavu.

Úvod druhého dejstva zastihol v lepšej forme hráčov Dubnice, ktorí sa pokúšali hroziť najmä z ľavej strany. Na začiatku 56. minúty dobre zabojoval v strede poľa Migaľa, ktorý vysunul do šance Jurčišina, ten však v rozhodujúcom momente stratil rovnováhu a svoj pokus namieril nad bránu hostí. Na konci 61. minúty našiel Shliakhov v pokutovom území svojho spoluhráča Janca, ktorý takmer dokázal zúžitkovať zazmätkovanie Prikryla, jeho pokus však napokon mieril vedľa Hruškovej brány.

Domáci futbalisti všemožne dobíjali dubnickú svätyňu, v dvoch prípadoch sa dokonca dožadovali pokutového kopu, no píšťalka rozhodcu ostala v obidvoch prípadoch nemá. V 76. minúte sa po vysunutí od Migaľu predieral do streleckej pozície Mazan, no pri svojom postupe k bráne hostí bol z uhla a po jeho zakončení nasledoval napokon rohový kop. O tri minúty zabrnkal domácim priaznivcom na nervy brankár Hruška, ktorý svojím vybehnutím takmer zapríčinil inkasovaný gól, postranný rozhodca však usúdil, že sa jednalo o postavenie mimo hry, a tak sa hra prerušila.

Krátko na to sa odhodlal k strele zo strednej vzdialenosti Polievka, brankár hostí Vavrúš jeho pokus vyboxoval na rohový kop. Priaznivci Dukly sa predsa len dočkali gólu a prsty v ňom mal už tradičný strelec domáceho tímu Polievka, ktorý z vnútra pokutového územia prízemnou strelou upratal loptu k ľavej tyči – 1:0. Vo zvyšných minútach zverenci trénera Vargu ukázali svoje skúsenosti a loptu strážili na svojich kopačkách, vďaka čomu dokráčali k víťazstvu a k zisku troch bodov.

Stanislav Varga, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „Sme šťastní, že sme vyhrali tento ťažký zápas, o to viac, že posledné dva zápasy nám veľmi nevyšli a potrebovali sme tento zápas vyhrať. To sa nám aj podarilo, som rád, že Robo (Polievka) to tam dal v závere. V prvom polčase sme hrali proti vetru, v druhom síce s vetrom, no mali sme šance, ktoré sme nepremenili. Futbal sa hrá do deväťdesiatej minúty a som rád, že chlapci išlo za víťazstvom a vrátilo sa im to. Čo sa týka Mateja Franka, prispel k tomu, že sme vyhrali. Vyhral dôležitý hlavičkový súboj, po ktorom dal Polievka gól. Som za neho rád, prispel k výhre, je to mladý chlapec, ktorý na sebe pracuje. Samozrejme, každý útočník chce dať gól, jemu sa to dnes nepodarilo, ale dúfam, že mu to padne inokedy – ideálne čím skôr.“

Peter Jakuš, tréner FK Dubnica nad Váhom: „My sme prišli s cieľom neprehrať, čo sa nám nepodarilo. Myslím si, že sme nepodali zlý výkon, chalani makali od prvej do poslednej minúty. Prvý polčas sme boli trochu zakríknutý, ale v druhom sme mali myslím aj nejaké šance. Súper bol asi o ten gól lepší treba povedať. Tu keď nedáte gól, tak na 90% prehráte. Chlapcom som cez polčas povedal, že ak tu chceme bodovať, musíme byť odvážnejší ako v prvom polčase. Išli sme za gólom, boli tam nebezpečné situácie, ktoré sme mohli lepšie zvládnuť. Dukla má takú kvalitu, že si takýto zápas dokážu postrážiť a vyhrať.“

Róbert Polievka, kapitán MFK Dukla Banská Bystrica: „Ťažký zápas určite, čo sme aj čakali. Nečakal som ale, že to bude 90 minút na jednu bránu a fakt to tak aj bolo. Dubnica si asi stanovila, že tu nebudú chcieť hrať futbal, ale hrať účelovo a len získať nejaký bod. Myslím si, že sme sa s tým dobre popasovali. Hlavne v prvom polčase tam boli príležitosti, ktoré sme mohli dotiahnuť do gólovej koncovky a možno by sa nám hralo lepšie. Jednoducho, aj také zápasy sú niekedy v druhej lige a my sme sa o tom dnes presvedčili. Treba hrať 90 minút do konca za akéhokoľvek stavu a ten futbal nám to vrátil a som za to vďačný. Čo sa týka gólu, sú to situácie, v ktorých som rád, že sa do nich dostávam. Prebral som si to, snažil som sa to nejak obstreliť, vyšlo mi to. Som rád, vyhrali sme 1:0, máme tri body a ideme ďalej. Intuitívne som sa to snažil obaliť a vyšlo to chvalabohu… Dnes sme sa pokúšali viac strieľať. Keď vystrelíte 20-krát na bránu, tak raz to tam padnúť musí. Dnes to vyšlo aspoň raz a musíme v tom pokračovať. Máme hráčov na to, aby sme góly dávali. Žiadny súper sa sám neporazí a žiadny súper sem nepríde a nepovie, že tu chce prehrať. Musíme bojovať a každý zápas ísť na dno.“

Martin Hruška, brankár MFK Dukla Banská Bystrica: „Za čisté konto vďačím chalanom, ktorí odskákali ťažké súboje. To, čo tam bolo, sme vyriešili a sme za to radi. Kľúčové bolo hrať trpezlivo a dobiedzať do brány, vedeli a verili sme, že ten gól príde. Prišiel v čase, v akom prišiel, no sme radi. Boli tam nejaké nakopávané lopty, v druhom polčase krížna strela, ktorá skočila na tom teréne. Tých šancí súpera bolo máličko, no vďačím za to hráčom predo mnou. Čo sa týka tej situácie, pri ktorej som vybiehal z brány – musel som ísť do súboja a myslím si, že tam bol ofsajd.“

II. liga – 25. kolo – sobota 16.04.2022 – Štadión SNP na Štiavničkách – B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Dubnica nad Váhom 1:0 (0:0)

Góly: 84. Polievka. ŽK: 72. Mazan – 47. Dubova, 58. Rizie. Rozhodovali: Choreň – Kuba, Mihalík. Diváci: 547

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Pišoja (75. Slaninka), Prikryl, Kupčík, Migaľa – Willwéber, Ľupták – S. Jurčišin (63. Šulc), Mazan, Polievka (C) – Franko (90. Uhrinčať). Tréner: S. Varga

Zostava FK Dubnica nad Váhom: Vavrúš – Kramár, Štefánek, Pagáč (87. Lazarchyk), Shliakhov – Rizie (87. Pleva), Martinek (87. Vujosević) – Janco, Levai (19. Dubova), Akpooghene (69. Cyprian) – Babović. Tréner: P. Jakuš

Ofsajdy: 2:2 (1:0)

Najbližší duel odohrajú banskobystrickí futbalisti už v stredu 20. apríla, keď v dohrávke 23. kola privítajú na Štiavničkách mužstvo z Petržalky. Úvodný výkop je na programe o 17. hodine.