Futsalisti MIBA Ridop Banská Bystrica odohrali vo štvrtok 14. apríla na domácej palubovke v Športovej hale Dukla na Štiavničkách šláger 17. kola 1. SLF, v ktorom si zmerali sily so silným tímom Prievidze. Zo súboja tabuľkových susedov, ktorý bol reklamou na slovenský futsal, vám prinášame aj fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Tím Prievidze ťahal pred zápasom v Banskej Bystrici sériu šiestich výhier, ktorá odzrkadľuje posilnenie mužstva o zahraničných profesionálnych hráčov a trénera. Bystričania tak po dramatickom stretnutí s druhými Košicami privítali po necelom týždni opäť veľmi náročného súpera. Hostia vstúpili do súboja tretieho so štvrtým celkom tabuľky aktívne a energicky. V 3. minúte si naviedol loptu na os ihriska a vystrelil do pravej tyče Mičudovej brány Horvat, po ktorého ďalšej strele krátko na to z dorážky zblízka trestuhodne spálil tutovku Petrušić. V 7. minúte trafili konštrukciu brány aj domáci, keď Matúš Kyjovský v brejku z ľavej strany nastrelil brvno.

Skóre stretnutia napokon otvorili Prievidžania, ktorí zachytili loptu po rohu Banskej Bystrice a po dlhom nákope sa z ľavého krídla presadil pomedzi nohy brankára Tomáša Mičudu Almedin Bundavica – 0:1. Hráči MIBA Ridop odpovedali ešte do prestávky, keď si Marián Hudek v 17. minúte pred bránou hostí vymenil dvakrát loptu s Marekom Belaníkom, ktorý zakončil do odkrytej svätyne – 1:1. V závere prvého polčasu ešte kapitán domácich Filip Rafanides nastrelil z druhej vlny ľavú tyč brány Prievidze.

Krátko po zmene strán si Prievidžania prinavrátili tesné vedenie. V 22. minúte vystrelil z diaľky Zvonimir Horvat a lopta sa od pravej tyče a gólmana Mičudu odrazila za bránkovú čiaru. Pokiaľ ide o nasadenie, emócie a razantnosť v súbojoch, tak diváci boli svedkami play-off futsalu, ktorý sa im musel páčiť. To potvrdzuje aj sedem žltých kariet, z ktorých dve znamenali červené. Nebolo to však len o súbojoch, ale aj o kvalitnom futsale. Práve ten predviedli hráči MIBA Ridop v 25. minúte, kedy hrali s vytiahnutým Mičudom na polovici súpera a peknú kombinačnú akciu zakončil pred bránou Prievidze efektnou a presnou pätičkou Patrik Krištofík – 2:2.

Hostia si v 26. minúte skomplikovali situáciu, keď videl druhú žltú a zároveň červenú kartu Petrušić. Bystričania ale presilovku nevyužili. Diváci si počkali na rozhodujúci moment až do samého záveru zápasu, kedy hrali domáci riskantnú power-play, ktorá sa im však vyplatila. Prievidžania sa totiž pri tlaku tímu MIBA Ridop dopustili šiesteho faulu, po ktorom nasledoval 10-metrový kop len 7 sekúnd pred koncom stretnutia. K lopte sa postavil Filip Rafanides, ktorý zvládol hru nervov a prepálil Hodžića, čím rozhodol o výhre domácich. Kapitán Banskej Bystrice si ale pri oslave gólu neudržal emócie na uzde, vyzliekol dres a videl druhú žltú kartu. Rafanides tak kvôli červenému trestu nepomôže svojmu tímu v poslednom zápase základnej časti najvyššej slovenskej futsalovej súťaže proti Komárnu. Futsalisti MIBA Ridop Banská Bystrica sa po výhre 3:2 bodovo dotiahli na druhé Košice. Fotogalériu a videozostrih nájdete pod článkom.

Martin Majling, tréner MIBA Ridop Banská Bystrica: „Bol to podobný zápas ako s Košicami. Dá sa povedať, že bolo ešte väčšie tempo. Súper má svoju kvalitu, traja hráči chceli odohrať, dá sa povedať, celý zápas. Naozaj boli veľmi kvalitní, ale bolo nám jasné, že fyzicky to nemôžu ustáť a keď súper prestriedal, tak sme mali trošku navrch. Nezlomili sme sa ani po góle na 1:2, ešte sme sa viac vyhecovali a na záver sme skúsili power-play, podobne ako s Košicami, aj keď tentokrát sme mohli aj niečo stratiť, ale išli sme do toho. Bol z toho nakoniec šiesty faul hostí a pán kapitán s prehľadom premenil desiatku. Trošku však mrzí jeho červená karta. Bol to zápas hodný play-off. Dúfame, že ostaneme na víťaznej vlne a chytili sme formu v správny čas. Vieme porážať súperov so zahraničnými hráčmi, ktorí trénujú štyri až päťkrát do týždňa, takže naozaj, klobúk dolu pred našimi chalanmi.“

Trénera MIBA Ridop sme sa opýtali aj na to, či bude cieľom v play-off finále: „Samozrejme. Každý očakáva, že štvrťfinále prejdeme, ale ťažko sa chodí cez tie povinné zápasy. Semifinále je minimálna méta a ak vypadneme v semifinále, určite budeme sklamaní,“ odpovedal Majling.

Marek Belaník, autor prvého gólu MIBA Ridop: „Bol to od začiatku veľmi ťažký zápas. Prievidza sa počas sezóny posilnila, majú zahraničného trénera, ktorý si doniesol svojich hráčov. Vidieť tam veľký progres, čo bolo vidieť aj na ich výsledkoch. Postupne to valcovali, porazili doma Košice s prehľadom 4:1, čiže sme vedeli, že to bude ťažký zápas. Dostali sme smolný gól na 0:1, podarilo sa nám vyrovnať. V druhom polčase hneď na začiatku veľmi smolný gól na 1:2, ale ukázala sa sila nášho mužstva, zomkli sme sa a vyrovnali na 2:2. V druhom polčase sa už musela Prievidza trošku stiahnuť, nakoľko mali päť faulov. Nepremenil som tam desiatku, čo ma mrzí. Našťastie prišla ešte jedna a Filip Rafanides rozhodol sedem sekúnd pred koncom, takže znova napínavý zápas do konca a veľmi pekné a radostné víťazstvo.“

Filip Rafanides, autor víťazného gólu aj o svojej červenej karte a víťaznom góle: „Bol to dobrý zápas, vedeli sme, že prídu s kvalitným mužstvom. Verili si na nás, počul som aj nejaké chýry, že hovorili, že s Košicami to bol predaný zápas, že inak by sme Košice nikdy neporazili. Takže sme mali o to väčšiu motiváciu a som rád, že sme vyhrali. Bohužiaľ, takú školácku chybu urobím, že si dám dole dres, keď mám už jednu žltú kartu. Úplne som na to v tých emóciách zabudol. Čiže to ma mrzí, že nepomôžem mužstvu proti Komárnu, ale tento zápas nás teší. Pokiaľ ide o môj 10-metrový kop, ja v takýchto momentoch necítim nejaký tlak, alebo niečo také. Beny (Marek Belaník, pozn. red.) prvú desiatku nedal, tak som si povedal, že idem ja, však čo, buď dám, alebo nedám. Veril som si a som rád, že som to premenil.“

Marin Jukić, tréner CopyLeaders Prievidza: „V prvom rade by som chcel pogratulovať pánovi Majlingovi a jeho tímu k výhre. Ďakujem divákom, ktorí prišli v tak veľkom počte. Bol to veľmi dobrý zápas s peknými akciami. Výsledok je taký aký je. K lepšiemu výsledku nám chýbalo to, že by sme hrali rýchlejšie. Neboli sme vo svojom tempe, ktoré sme mali v predchádzajúcich zápasoch. To bol hlavný problém, ale pripravujeme sa na play-off a dôležité je to, aby sme pracovali ďalej na našej hre.“

1. SLF – 17. kolo – štvrtok 14.04.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách

MIBA Ridop Banská Bystrica – CopyLeaders Prievidza 3:2 (1:1)

Góly: 17. Belaník, 25. Krištofík, 40. Rafanides – 11. Bundavica, 22. Mičuda (VG). ŽK: 15. Rafanides, 29. Vajda – 15. Sobota, 23. Petrušić, 40. Dojčinovič. ČK: 40. Rafanides (po druhej ŽK) – 26. Petrušić (po druhej ŽK) Rozhodovali: Behančín – Cisko, Polomský. Diváci: 200

Zostava MIBA Ridop Banská Bystrica: Mičuda (Pecho) – Belaník, Krištofík, Hudek, Vajda, Kyjovský, Kaľavský, Rafanides (C), Čief, Tužinský. Tréner: M. Majling

Zostava CopyLeaders Prievidza: Hodžić – Fraňo, Šuhajda, Xia, Mokrý, Sobota, Petrušić, Petráš, Horvat, Bundavica, Laco, Delunas (C), Dojčinovič, Kováčik. Tréner: M. Jukić

16 1 2 13 50:127 5

Banskobystrických futsalistov čaká v základnej časti 1. SLF už len jeden zápas, ktorý odohrajú v piatok 22. apríla od 20.00 h na domácej palubovke proti poslednému Komárnu.