Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odohrali v stredu 16. marca od 18.00 h v telocvični FF UMB na Tajovského 40 druhý zápas štvrťfinálovej série Niké Extraligy žien proti Ružomberku. Z duelu, v ktorom sa sovičky nevyhli nepopulárnej stovke, vám prinášame aj fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Basketbalistky UMB chceli v druhom súboji podať aspoň taký výkon, ako v prvom štvrťfinále v Ružomberku. O necelú polovicu svojho bodového nástrelu z celého zápasu sa domáce hráčky postarali už v prvej štvrtine. Sovičky držali s majstrom krok v prvých 7 minútach (6:7), no následne sa už dominancia Liptáčok prejavovala aj na skóre. V 8. minúte sa Jane Matejčíkovej presnou strelou spoza perimetra podarilo znížiť na 8 bodov, no rovnakou mincou odpovedala v závere prvej štvrtiny Marte Janea Grays, ktorá upravila na 12:23.

V druhej štvrtine sa na domácej strane trafila do koša len Anna Kaliuzhna a Matejčíková. Ružomberčanky naopak v druhej 10-minútovke nastrieľali až 32 bodov, vďaka čomu viedli po prvom polčase už jednoznačne 16:55. Po zmene strán sa obraz hry nemenil a favorit naďalej navyšoval svoj náskok. Svoju druhú trojku v zápase pridala Adrienne Motley a za 3 body sa trafila aj Teodora Turudić. V samom závere tretej štvrtiny dala svoju druhú trojku Matejčíková (25:79).

Išlo však o posledný kôš hráčok UMB v zápase, keďže sovičky sa v poslednej časti zápasu nepresadili ani raz. Ružomberčanky naopak kráčali za prekonaním 100-bodovej hranice, ktorú sa im napokon podarilo pokoriť. Po druhej trojke v zápase si pripísala Grays aj Turudić, ktorá v samom závere zápasu upravila na konečných 25:102. Basketbalistky Ružomberka tak podľa očakávania postúpili do semifinále ženskej extraligy po dvoch dominantných víťazstvách nad banskobystrickým univerzitným družstvom.

Až o 15 bodov sovičiek sa postarala rozohrávačka Jana Matejčíková, ktorá sa spoza trojkového oblúka trafila 2-krát. Do hry sa dostali všetky hráčky na súpiske tímu UMB. Na strane „Ruže“ nastrieľalo dvojciferný počet bodov až 6 hráčok, najviac Patricia Bura (18), ktorá pridala aj 9 doskokov. Úspešnosť streľby z poľa činila na strane hostiek 53%, zatiaľ čo domáce hráčky premenili len 21% svojich zakončení z poľa.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnes sme nenadviazali na našu hru z Ružomberka. Len v prvej štvrtine sme čiastočne spĺňali to, čo sme si povedali pred zápasom, najmä v obrane. Ružomberok potrestal každú našu chybu, ukázal všetky svoje kvality a skóre narastalo príliš rýchlo a jednoducho v prospech súpera. Poznali sme silu a kvalitu súpera. S nasadením, aké bolo dnes, sme nemali šancu ani nárok na lepší výsledok. Gratulujeme Ružomberku k postupu, my sa teraz už musíme koncentrovať a pripravovať na poslednú časť súťaže.“

Jana Matejčíková, najviac bodov spomedzi sovičiek: „Zápas sme začali pomerne slušne. Postupne sme ale strácali energiu, prestali sme sa hýbať v útoku a mali sme slabý návrat do obrany, čo Ružomberok využíval a trestal naplno. Hrali sme proti veľmi kvalitnému súperovi, ktorý nám toho doslova dovolil len veľmi málo. Musíme sa poučiť z chýb a pripraviť sa na ďalšie kolo play-off.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnes sme mali pred sebou najťažšieho súpera, niekoľkonásobného majstra extraligy, čiže sme vedeli, do čoho ideme. Teda aspoň to tak vyzeralo v prvej štvrtine, po ktorej mali súperky len 11-bodový náskok. Neviem, čo sa stalo potom, začali sme hrať úplný chaos a neodstavovali sme súperky, ktoré mali násobené šance. V obrane sme nekomunikovali, návrat bol slabý a dostávali sme ľahké koše. Prestali sme sa koncertovať ako v útoku, tak aj v obrane. To, že sme v poslednej štvrtine nedali bod, bolo zapríčinené hlavne tým, že sme nehrali kolektívne a väčšina zakončení bola pod tlakom. Verím, že sa poučíme, pretože nás čakajú dôležitejšie zápasy ako bol tento. Verím, že toto bol len nejaký skrat, dávame hlavy hore a ideme bojovať.“

Niké Extraliga žien – štvrťfinále play-off – 2. zápas – streda 16.03.2022 – FF UMB Tajovského 40 – Ružomberok

BK ŠK UMB Banská Bystrica – MBK Ružomberok 25:102 (16:55)

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Matejčíková 15, Kaliuzhna 4, Paulechová 4, Piperková 2, Háberová 0 (Slavíková 0, Pistikidis 0, Chovancová 0, Žilinská 0, Vyšná (C) 0, Villányiová 0, Luptáková 0). Trénerka: A. Izáková

Zostava MBK Ružomberok a body: Bura 18, Buknová 14, Grays 12, Stašová (C) 8, Havranová 2 (Motley 19, Turudić 17, Pavič 12). Tréner: J. Suja

Štvrtiny: 12:23, 4:32, 9:24, 0:23. TH: 5/5 – 13/17. Trojky: 2/8 – 7/18. Fauly: 19 – 8. Kompletný štatistický prehľad nájdete tu. Rozhodovali: Doušek, Bartoš, Cibuľka. Diváci: 70

Konečný stav série: 0:2

Video zostrih

Basketbalistky UMB budú v ďalších kolách play-off bojovať o konečné umiestnenie od 5. do 8. miesta. Meno súpera a termíny zápasov ešte nie sú známe.