Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odohrali v sobotu 12. marca od 17.00 h prvý zápas štvrťfinálovej série play-off Niké Extralige žien na palubovke majstrovského Ružomberka. Zo stretnutia, v ktorom sovičky držali s favoritom krok aspoň v tretej štvrtine, vám prinášame aj pozápasové vyjadrenia.

Majster dominoval od úvodu stretnutia a zakrátko si vypracoval vedenie 11:2, ktoré následnou prvou trojkou hostiek zmiernila Jana Matejčíková. Ružomberčanky postupne navyšovali svoj náskok, ktorý po strele za 3 body v podaní Adrienne Motley z poslednej minúty prvej štvrtiny činil po 10 minútach už 16 bodov (25:9).

Domáce hráčky vstúpili do druhej štvrtiny 12-bodovou šnúrou, na ktorej sa trojkou podieľala Teodora Turudić a následne aj Motley. Sovičky si v druhej 10-minútovke pripísali len 7 bodov, pričom svoju druhú presnú strelu spoza perimetra pridala Matejčíková. Ružomberčanky naopak svoje šance naďalej premieňali a po polčase viedli už 32-bodovým rozdielom.

Basketbalistky UMB po zmene strán zlepšili svoj výkon a v tretej štvrtine sa im podarilo nastrieľať 13 bodov. Postupne sa presadzovali Klára Paulechová, Katarína Mrváňová, Gabriela Turčanová a tretiu trojku sovičiek pridala Katarína Piperková. Banskobystrický univerzitný tím napokon vyhral tretiu štvrtinu o jediný bod, čo je pre zverenkyne trénerky Andrey Izákovej vzhľadom na silu súpera veľkým pozitívom. Sovičky však v poslednej 10-minútovke na výkon z tretieho dejstva nenadviazali, keď pridali už len 4 body a Ružomberku tak na jeho palubovke v prvom štvrťfinále podľahli jednoznačne 75:33.

Na domácej strane sa najčastejšie presadzovala pivotka Patricia Bura, ktorá si pripísala 20 bodov a 11 doskokov. Dvojcifernú hranicu pokorila aj Adrienne Motley, ktorá sa prezentovala 13 bodmi, pričom sa spoza perimetra trafila 3-krát a pridala aj 7 doskokov. Na strane UMB získala najviac bodov (8) rozohrávačka Jana Matejčíková.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica pre exz.sk: „Hrať s majstrom Slovenska a súčasným lídrom súťaže, je na jednej strane veľká výzva a zodpovednosť, na strane druhej, veľká previerka všetkých fyzických, ale najmä mentálnych schopností. V tom mal jednoznačne navrch od úvodu zápasu MBK Ružomberok. Cez prestávku sme si ale v šatni spoločne povedali, čoho sme schopné a čo nás môže posunúť v tomto zápase najmä do ďalších zápasov play-off. Určili sme si priority a ciele do ďalšej časti hry, skoncentrovali sa najmä v obrane a dôsledkom bola naša víťazná tretia štvrtina. Škoda zbytočne stratených lôpt v poslednej štvrtine, stálo nás to 10-bodovú šnúru a prijateľnejší výsledok. Celkovo však môžem dievčatá pochváliť za snahu hrať a bojovať až do konca, hoci pri kvalitách súpera to bolo veľmi ťažké, ale zápas ukázal, že vieme hrať aj s takýmto kvalitným súperom, pokiaľ dodržiavame natrénované veci, disciplínu a tímovú spoluprácu. Gratulujeme súperovi a tešíme sa na odvetu.“

Gabriela Turčanová, kapitánka sovičiek: „Dnes nás čakal zápas s najkvalitnejším družstvom súťaže a aj napriek neprítomnosti niektorých z protihráčok, to bol pre nás náročný zápas. Musím však pochváliť svoje spoluhráčky za pekné obranné zákroky, a aj keď nám chýba veľa skúseností a zápas napokon neodohrala ani naša veľmi produktívna hráčka Anna Kaliuzhna, podarilo sa nám presadiť pod košom a aj spoza trojkového oblúka. Plnili sme pokyny trénerky, čo tiež považujem za pozitívum. Najbližšie sa stretneme v stredu na našej domácej palubovke, pokúsime sa súpera opäť potrápiť.“

Katarína Piperková, hráčka BK ŠK UMB: „Vedeli sme, že Ružomberok je favoritom tohto kola play-off, poznáme ich kvality. Už dlhší čas sa v tréningovom procese zameriavame na nové veci a som rada, že sa nám ich pomaly darí preniesť aj do zápasu. Dnes sme mali veľké problémy na obrannom doskoku, kde súper doskočil takmer každú loptu. Zápas môžeme hodnotiť pozitívne a som veľmi šťastná, že sa nám podarilo vyhrať tretiu štvrtinu, čo je proti tak kvalitnému tímu pre nás úspech.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok pre exz.sk: “Myslím si, že prvý polčas sme hrali solídne. Bola tam energia, aj dobrá obrana, boli sme efektívni v útoku. Druhý polčas bol diametrálne odlišný. Prepadli sme sa, ťahalo sa to potom s nami. Zakončili sme duel pozitívnou vibráciou v posledných 4–5 minútach. Pre mňa to bolo dosť kostrbaté, ale nebudem z toho robiť paniku. Povedali sme si, aby sme si držali svoju cestu, napriek tomu, kto je proti nám a nedali sa vyrušiť nikým a ničím. Verím, že sme na dobrej ceste. Čo bolo problémom v tretej štvrtine? Neviem, na to sa treba opýtať dievčat, nedarilo sa nám nič, bolo tam všetko zlé.”

Niké Extraliga žien – štvrťfinále play-off – 1. zápas – sobota 12.03.2022 – ŠH Koniareň – Ružomberok

MBK Ružomberok – BK ŠK UMB Banská Bystrica 75:33 (48:16)

Zostava MBK Ružomberok a body: Bura 20, Grays 9, Stašová (C) 5, Buknová 5, Havranová 5 (Motley 13, Turudić 7, Pavič 6, Jarošová 5). Tréner: J. Suja

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Matejčíková 8, Paulechová 6, Turčanová (C) 6, Piperková 5, Kaliuzhna 2 (Mrváňová 4, Chovancová 2, Slavíková 0, Luptáková 0, Villányiová 0). Trénerka: A. Izáková

Štvrtiny: 25:9, 23:7, 12:13, 15:4. TH: 6/8 – 4/9. Trojky: 7/27 – 3/15. Fauly: 10 – 14. Kompletný štatistický prehľad nájdete tu. Rozhodovali: Bartoš, Donovalová, Životský. Diváci: 150

Video zostrih

Druhý zápas štvrťfinálovej série medzi basketbalistkami UMB a Ružomberka sa odohrá v stredu 16. marca od 18.00 h v telocvični Filozofickej fakulty UMB na Tajovského 40.