Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica v stredu 11. mája na domácej palubovke zdolali Young Angels Košice U19. Z prvého stretnutia baráže o udržanie sa v Niké Extralige žien vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia z tábora sovičiek.

Basketbalistky UMB odohrali sa pred stredajším prvým barážovým duelom posledný zápas ešte 16. apríla, keď v rozhodujúcom treťom dueli série o 7. miesto nestačili v Bratislave na Slovan. Mladé Košičanky stihli za ten čas odohrať až 4 zápasy a zakončiť sezónu v 1. lige žien (+ mladé ženy U23 a juniorky U19) na 1. mieste. Hostky zúročili väčšiu zápasovú záťaž z posledných týždňov v prvej štvrtine. O prvý kôš sovičiek sa postarala Jana Matejčíková, ktorá premenila hneď svoju prvú strelu spoza perimetra. Ďalšiu trojku domáceho tímu dala Katarína Nina Mrváňová, ktorá vyrovnávala na 8:8. Posledná 3-minútovka prvej štvrtiny však patrila práve viac rozohraným Košičankám, ktoré si vďaka trojke Szmerekovej a 6 bodom Dulovičovej vypracovali 7-bodový náskok.

V úvode druhej 10-minútovky si mladé Košičanky po druhej presnej strele za tri body v podaní Dulovičovej vypracovali 9-bodový náskok a zdalo sa, hráčky Young Angels U19 budú mať prevahu. Sovičkám sa dovtedy v zakončení nedarilo, no hneď vzápätí prišla resuscitačná trojka Matejčíkovej, po ktorej pridala kôš Klára Paulechová, ďalší za tri body Anna Kaliuzhna a razom platil stav 23:24. Hostky síce v polovici 17. minúty „odskočili“ na 4 body, no do konca prvého polčasu pridala Kaliuzhna ďalších 9 bodov a vysokoškoláčky otočili stav na polčasových 32:31.

Najvyrovnanejšia a zároveň na body najchudobnejšia bola tretia štvrtina, v ktorej sa tím Young Angels do 19 rokov vrátil do tesného vedenia (40:42). Štvrtá štvrtina sa však už niesla jasne v réžii hráčok UMB, ktoré ťažili aj z trestných hodov po piatom a ďalších fauloch súperiek. Sovičky vedeli, že potrebujú využiť domáce prostredie na to, aby si do odvety odniesli čo najväčší náskok. Pri veľkej ofenzívnej snahe tímu UMB však mladé Košičanky dokázali čiastočne reagovať. Sovičky napokon vyhrali o 8 bodov. Hodnota tohto náskoku sa ukáže až v odvete, ktorá sa odohrá v sobotu 14. mája v košickej Šaci.

O podstatnú časť bodového nástrelu domáceho družstva sa postaralo trio Kaliuzhna – Matejčíková – Paulechová. Kapitánka sovičiek Gabriela Turčanová si pripísala 10 doskokov. Na strane Young Angels Košice U19 to padalo najviac 19-bodovej pivotke Vande Kristlovej, ktorá pridala 13 doskokov. Emma Dulovičová si s dvomi trojkami pripísala 13 bodov, rovnaký počet bodov zaznamenala Ema Szmereková. Basketbalistky UMB si výrazne pomohli trestnými hodmi, keď z 24 premenili až 21, zatiaľ čo hostky sa trafili z 12 šestiek len 5-krát. Sovičky boli úspešnejšie aj v streľbe spoza perimetra. Stretnutie bolo príznačné aj vysokým počtom strát na oboch stranách (29:26).

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Zápas sa pre nás rozbiehal ťažko. Mali sme zodpovednosťou zviazané ruky, slabý pohyb v pätici. Súper doskočil v útoku niekoľko lôpt a trestal nás násobenou strelou. Postupne nás niekoľko našich úspešných zakončení v druhej štvrtine a zlepšená obrana doviedli do 1-bodového náskoku po prvom polčase. V druhom polčase bolo dôležité, že sme neprestali hrať a neustále sme sa snažili nenechať súpera odskočiť a naopak, záverečná štvrtina ukázala našu mentálnu silu a chuť po víťazstve, napriek vyfaulovaniu dvoch hráčok základnej päťky. Hnané fantastickým domácim študentským publikom sme už ustrážili vybudovaný náskok a doviedli zápas do víťazného konca. Do sobotňajšieho odvetného zápasu si prejdeme, kde je sila súpera a kde sme robili zbytočné chyby. Verím, že v poslednom zápase už odovzdáme zo seba všetko a ukážeme, kde je sila sovičkovského tímu. Ešte raz ďakujem nášmu fantastickému publiku,  ktoré nám verilo celých 40 minút a posúvalo nás svojim povzbudzovaním k dnešnému víťazstvu.“

Jana Matejčíková, rozohrávačka BK ŠK UMB, 16 bodov (z toho 2 trojky + 5 doskokov, 5 asistencií, 4 zisky, 4 straty): „Do zápasu sme nevstúpili úplne optimálne. Chýbala nám energia a dravosť, čo sa trochu zlepšilo v druhej štvrtine po pár úspešných strelách. Celkovo si myslím, že sme mohli odohrať lepší zápas, ale predsa len sme hrali dlhšej pauze, takže sme radi, že sme posledný domáci zápas vyhrali. Verím, že v Košiciach predvedieme ešte lepší výkon a dotiahneme túto sériu do víťazného konca. Myslím si, že keby hráme trošku viac koncentrovane a nerobíme zbytočné chyby a straty, tak by mohol byť náskok oveľa väčší, ale sme rady aspoň za nejaký.“

Keďže Jana Matejčíková posilnila sovičky v priebehu sezóny a pravidelne patrí k najviac bodujúcim hráčkam tímu, tak sme sa jej opýtali na to, ako sa jej v tíme UMB hrá. „Určite som rada za to, že dostávam veľa príležitostí, a že som schopná pomôcť tomuto družstvu aj bodovo. Verím, že v Košiciach budeme hrať kolektívne a spoločnými silami to dotiahneme do úspešného konca. Samozrejme budem rada, ak sa baby budú môcť na mňa na ihrisku spoľahnúť a pomôžem aj ja k úspešnému výsledku v baráži,“ odpovedala Matejčíková.

Anna Kaliuzhna, pivotka BK ŠK UMB, 16 bodov (z toho 2 trojky + 6 doskokov): „Úvodná štvrtina nebola z našej strany veľmi dobrá a podľa našich predstáv. Hrala som proti svojmu bývalému tímu, poznám ich, ako hrajú. Možno mi to pomohlo, ale v zápase na palubovke ich beriem iba ako súperky. Pred nami je posledný krok, zostáva už len zápas v Košiciach, takže bojujeme do konca. Veríme tomu, že vyhráme a ostaneme v tejto lige, lebo je to pre nás veľmi dôležité.“

Baráž o účasť v Niké Extralige žien – 1. zápas – streda 11.05.2022 – FF UMB Tajovského 40 – B. Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Young Angels Košice U19 64:56 (32:31)

Štvrtiny: 12:19, 20:12, 8:11, 24:14. TH: 21/24 – 5/12. Trojky: 5/15 – 3/22. Fauly: 14 – 23. Streľba z poľa: 19/62 (30%) – 24/72 (33%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu. Rozhodovali: Doušek – Sirocký, Višniarová Diváci: 53

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Matejčíková 16, Paulechová 14, Háberová 4, Piperková 1, Turčanová (C) 0 (Kaliuzhna 16, Mrváňová 3, Chovancová 2, Vyšná 2). Trénerka: A. Izáková. Vyfaulované: 29. Turčanová, 34. Háberová.

Zostava Young Angels Košice U19 a body: Kristlová 19, Dulovičová 13, Holomániová 4, Majorošová 2, Spišiaková (C) 0 (Szmereková 13, Šedivá 3, Rebejová 2, Mišinská 0, Filická 0, Rosa 0). Trénerka (oficiálne): H. Jendrichovská (hostky viedol D. Jendrichovský). Vyfaulovaná: 39. Majorošová