Štvrťfinálová derby séria medzi Banskou Bystricou a Zvolenom pokračovala tretím zápasom. Po dvoch stretnutiach, ktoré sa hrali pod Pustým hradom bol stav nerozhodný, čo pridávalo na atraktivite duelu. Aj z tohto pohronského derby merania síl vám ponúkame fotogalériu, ktorú nájdete na konci reportáže.

Prvé napätie bolo cítiť už pred úvodným buly, keď si obe strany mali čo povedať už počas rozkorčuľovania a na poliacej čiare prišlo k menšej kontroverzii. Banskobystričania vstúpili do zápasu vo vysokom tempe, v úvodnej minúte dvakrát ohrozili Rahma a na začiatku 2. minúty otvárali skóre. Po strele Ubráneka sa k odrazenému puku dostal Berger a z dorážky prekonal Rahma – 1:0. Zvolenčania ihneď vykazovali snahu o okamžitú odpoveď, no boli to hráči Banskej Bystrice, ktorí boli bližšie k druhému gólu pri kombinácii Fossiera s Bačom. Vzápätí platilo staré známe „nedáš-dostaneš“, po rýchlej kontre a prečíslení Zvolenčanov prišiel gól Kriegera, ktorý využil prihrávku Leskinena – 1:1. Zhruba šesť minút pred sirénou mohli ísť „barani“ do vedenia, dvojica domácich hráčov bola v prečíslení, lenže Berger sa zoči-voči Rahmovi nepresadil. Na opačnej strane kontroval tvrdou ranou od modrej čiary Kotvan, v pohotovosti bol ľavý betón Weningera.

Začiatočné minúty druhej tretiny sa opäť niesli v duchu náporu hráčov HC ’05. Hrdina predchádzajúceho zápasu Westin Michaud mal na „lopate“ dva góly, pri prvej zo šancí neprepasíroval puk v skrumáži popri Rahmovi, pri tej druhej fantasticky zasahoval švédsky brankár vo farbách Zvolena. Boli to napokon „rytieri“, ktorí išli do vedenia. V 26. minúte adresoval Meliško výbornú prienikovú prihrávku na modrú čiaru, kde číhal Osterberg a ten strelou pomedzi betóny prekonal Weningera – 1:2. V polovici zápasu mohol vyrovnať Tamáši, ktorý ale z gólovej pozície prestrelil bránu. Banskobystričania pokračovali v nasadení a v snahe, výsledkom bol menší tlak, niekoľko šancí a aj presilová hra. Z nej gól nepadol, naopak po nej sa ocital v šanci Saracino, ktorý ohrozil kanadského brankára v službách „baranov“.

Početnú výhodu mali domáci hráči aj v úvode tretieho dejstva, v dobrej príležitosti boli Fossier a po ňom aj ďalší hráči, ale Zvolenčania odolávali. V 50. minúte mal gól na hokejke Výhonský, ktorý sa ocitol osamotený pred Rahmom, svoju šancu nevyužil a „barani“ tak naďalej márne dobíjali bránu hostí. Hostia si mohli poistiť vedenie po kombinácii Leskinena s Osterbergom a zakončení Kriegera, pohotovo musel reagovať brankár Bystrice. V 53. minúte sa pod tlakom ocitol Rahm a po jednej z jeho prihrávok sám musel hasiť šancu Fossiera. V 56. minúte to „horelo“ pred zvolenskou bránou po nahodení Urbáneka a teči Bergera, stav však naďalej ostával nezmenený. Zhruba tri minúty pred koncom mohol vyrovnávať Fossier, ktorý v priestore medzi kruhmi dostal priveľa času, svoj pokus však namieril iba do súperovho brankára. Realizačný tím HC ’05 sa v závere odhodlal k hre bez brankára, počas ktorej sa hralo väčšinu času v pásme Zvolena, no tí držali „baranov“ na dištanc a dokráčali za druhým víťazstvom v sérii.

Ivan Ďatelinka, kapitán HC ’05 Banská Bystrica: „Zhodnotil by som to tak, že v hre päť na päť sme boli lepší, ale súper dal o jeden gól viac, využili o tú šancu viac, my nie a žiaľ, prehrali sme. Nikto nemá dole hlavu, ideme dobre zregenerovať a zajtra je ďalší zápas. Je to len jeden zápas z ďalších, nie sme nejak sklamaní. Pred zápasom to boli také doberačky, ale nič vážne sa nestalo. My sa pozeráme na seba, musíme dobre zregenerovať a chceme byť zajtra lepší.“

Antti Karhula, hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Bol to ďalší náročný večer. Cítim, že by sme si veľmi pomohli, keby sme v prvej časti dali nejaký gól, pretože šance sme na to mali. Pre Zvolen bol stav 1:1 po prvej tretine asi skvelý. Niekoľko chýb nás stálo zápas, ale som hrdý na to, ako sme hrali a bojovali. Všetky zápasy sú poriadne tesné, musíme premieňať šance. Páči sa mi ako oba tímy bojujú, taký je hokej, obzvlášť v play-off. Musíte sa tlačiť do brány, zvádzať boje v rohoch klziska, aby ste vybojovali puk a tak. Uvidíme zajtra, kto bude unavenejší. Fyzická stránka je jedna vec, ale podstatná je tá psychická stránka – musíme sa zajtra zlepšiť.“

Radovan Puliš, hráč HKM Zvolen: „Keďže sme vyhrali, môžeme byť pozitívne naladení. Je to ťažká séria, sami diváci môžu vidieť, že sa hrá tvrdo a rozhodujú maličkosti. Uvidíme čo bude na druhý deň, ale brankári chytajú výborne, hlavne ten náš dnes podržal. Veľakrát chytil čisté góly, čiže klobúk dolu pred ním, že nám dnes znovu pomohol a dali sme o gól viac ako súper a preto sme zvíťazili. Čo sa týka atmosféry, je výborná. Konečne prišli diváci na náš štadión a dnes znovu, čiže je to fakt super hrať pred toľkými divákmi po dva a pol roku. Sú tam emócie, patrí to k športu a to je na tom to pekné, že sa ide na hranu.“

Andrej Kmeč, asistent trénera HKM Zvolen: „Bol to kvalitný zápas, fyzicky náročný, hralo sa o každý puk, o každý moment. Samozrejme, tých situácií, ktoré sme zvládli bolo veľa – hlavne v oslabení. Obetavosť tímu a to chcenie zlomiť to víťazstvo na našu stranu sa ukázalo a ten zápas sme udržali až do konca. Robin dnes podal výborný výkon, veľmi nás podržal. Čo sa týka predzápasovej rozcvičky, už to bolo u nás vo Zvolene. Neviem čo k tomu povedať, sú to zbytočné veci. Nech hrajú férovo, tvrdo, to je všetko v poriadku, ale neviem kto týmto čo sleduje. Nemám k tomu čo povedať, nevidím v tom zmysel.“

Tipos extraliga – 3. zápas štvrťfinále play-off – 29.03.2022 – Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Góly: 2. Berger (Urbánek, Melcher) – 5. Krieger (Leskinen), 26. Osterberg (Meliško, Krieger). Rozhodovali: Korba M., Konc J. – Synek Š., Bogdaň A. – Jonák P., vylúčenia: 6:6, presilovky a oslabenia 0:0, 2474 divákov. Stav série: 1:2

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Weninger (Belányi) – Bačik, Cardwell, Crevier-Morin, Björkung, Bača, Ďatelinka – Melcher, Berger, Urbánek – Michaud, Bubela, Fossier – Kabáč, Tamáši, Výhonský – Gabor, Sojka, Lamper – K. Jendroľ

Zostava HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Kotvan, Hain, Diakov, Roy, Meliško, Kubka. Sládok – Zuzin, Viedenský, Puliš – Leskinen, Krieger, Osterberg – Jedlička, Mikúš, Saracino – Csányi, Marcinek, Török

Štvrté pokračovanie série je na programe už v stredu 30. marca, opäť na štadióne v Banskej Bystrici. Úvodné buly je naplánované po prvýkrát na 18:30 h.