Posledný marcový víkend priniesol návrat dedinského futbalu. Nižšie súťaže mali na programe prvé jarné kolo, z ktorého vám prinášame tradičný sumár. S fotoaparátom sme sa boli pozrieť na stretnutie najnižšej súťaže medzi Hiadľom a Tajovom.

Rakytovce uspeli v šlágri, Podkonice zaváhali v Rimavskej Sobote

V druhej najvyššej súťaži sme mohli sledovať zaváhanie banskobystrickej Dukly, ktorá v Komárne nezvládla záver zápasu, a nevyužila tak možnosť bodovo sa dotiahnuť na lídra z Podbrezovej, ktorý cez víkend nehral. Viac o stretnutí KFC Komárno – MFK Dukla sa dozviete v našej reportáži. Tretia liga mala na úvod jari na programe šláger tretieho s druhým, v ktorom Rakytovce privítali v nedeľu Martin. „Raky“ poslal do vedenia už v 4. minúte Ján Sojka, ktorý zo štandardky z ľavej strany upratal loptu k bližšej tyči. V 34. minúte zdvojnásobil vedenie Rakytoviec Ivan Šteiniger, ktorý uspel pred bránou hostí na dvakrát. Martín znížil na 2:1 gólom do šatne z kopačky Martina Garaja, ktorý po dlhom aute skóroval z vnútra pokutového územia od ľavej žrde brány domácich. Na 2:2 vyrovnával z ľavého rohu šestnástky pekným oblúčikom do vzdialenejšieho vinkľa Marko Repáň. Výhru Rakytoviec 3:2 však v 86. minúte zariadil Jaroslav Vavák, ktorý po prihrávke Mateja Staršieho z ľavej strany prepasíroval loptu z hranice päťky za bránkovú čiaru. „Raky“ sa tak priblížili druhému Martinu na rozdiel jediného bodu.

„Som rád, že sme zvládli tento zápas a pripísali si tri body do tabuľky. Mrzelo ma, že sme ku koncu polčasu dostali gól, čo nás zabrzdilo a súpera nakoplo, čoho dôkazom bol aj druhý gól súpera v druhom polčase. Po vyrovnaní sme to ustáli a dobrým výkonom sme sa dostali do vedenia, ktoré sme si už v závere postrážili. Čo sa týka môjho gólu som rád, že mi to tam padlo. Bolo to proti bývalému klubu, nepozerám sa tak na to, pretože každý zápas je pre nás dôležitý. A je jedno kto dá gól, či ja, alebo môj spoluhráč, dôležité je víťazstvo. Súperovi chcem popriať všetko dobré do ďalších zápasov, a aby nás obchádzali zranenia. Dnes to bolo možno trošku v súbojoch vyhrotené, ale v takom duchu sa hrajú takéto zápasy,“ povedal pre stránu FK Rakytovce na sociálnej sieti Jaroslav Vavák, strelec víťazného gólu.

Nováčik z Podkoníc nenadviazal na minulotýždňovú výhru najtesnejším rozdielom v dohrávke na pôde Krásna nad Kysucou, keď tabuľkovo nižšie postavenej Rimavskej Sobote podľahol v sobotu 1:0. Jediný gól duelu strelil v 32. minúte Oláh. Podkoničania hrali po červenej karte Tomáša Mihálika z 21. minúty o desiatich, a hoci sa sily v 74. minúte vyrovnali po druhej žltej karte domáceho Kalmára, hostia už vyrovnať nedokázali. Kováčová prehrávala od 54. minúty v Liptovskej Štiavnici 2:0, no po góloch Martina Turáka zo 72. a Kristiána Psárskeho z 89. minúty vydolovala aspoň bod. K remíze pomohol Kováčovej aj domáci Maslo, ktorý bol v 48. minúte vylúčený.

Badín aj Šalková bodovali vonku naplno

Futbalisti Badína vycestovali v rámci prvého jarného kola štvrtej ligy do podbrezovskej Skalice, kde boli v sobotu favoritom proti poslednému Partizánu Čierny Balog. Tento duel priniesol len jeden presný zásah, o ktorý sa postaral druhý celok tabuľky. V 72. minúte totiž Andrej Urgela z hranice pokutového územia našiel nadýchaným centrom pred bránou Lukáša Laksíka, ktorý presnou hlavičkou rozhodol o výhre Badína. Najtesnejším rozdielom zvíťazila aj Šalková. Jej hráčom sa v Slovenských Ďarmotách po vyše hodine hry vyplatilo napádanie vysoko na polovici súpera, po ktorom sa v tutovke ocitol a presne zakončil Tomáš Mikulec. Po druhej žltej karte Jozefa Mesíka hralo mužstvo Šalkovej v početnej nevýhode, no vedenie 0:1 už ubránilo.

Hrochoť bodovala so Sásovou, Selce vyhrali po prestrelke

Úvodné jarné kolo piatej ligy prinieslo aj súboj Hrochote a Sásovej. V ňom sa trochu prekvapujúco ujal vedenia v 21. minúte domáci predposledný tím tabuľky, keď Michal Poliak z otočky z hranice šestnástky vystrelil presne do pravého horného rohu brány hostí. Sásová vyrovnala na konečných 1:1 v 69. minúte, kedy osamotený pred bránou domácich uspel hrajúci tréner Andrej Dubovický. Predposledná Hrochoť tak získala proti favoritovi cenný bod. Ďalšie regionálne derby sa odohralo v Jakube, kam prišlo mužstvo Slovenskej Ľupče. Viac o tomto stretnutí sa dozviete v našej samostatnej fotoreportáži.

Selce vycestovali do Dudiniec, kde sa ujali vedenia 0:1 už v 7. minúte po dorážke Martina Blaška. Odpoveď domácich prišla o 10 minút neskôr z kopačky Richarda Naniasa z bieleho bodu. Už v 20. minúte však prinavrátil hosťom vedenie kapitán Filip Koctúr, ktorý zakončil svoj únik z ľavého krídla presnou strelou po trávniku – 1:2. V 25. minúte zvýšil na 1:3 zblízka po rohovom kope Jakub Mesík a krátko po zmene strán upravil na 1:4 strelou do ľavého horného rohu domácej brány Jakub Kľačan. Dudince však zdramatizovali zápas presným zásahom Patrika Bachroňa a druhým gólom Naniasa. Medzitým sa na strane Seliec vykartoval Martin Hrudkay, no aj napriek početnej nevýhode sa Koctúrovi svojím druhým gólom v zápase podarilo v 86. minúte spečatiť stav na konečných 3:5. Selce tak predbehli v tabuľke Jakub a bodovo sa dotiahli na Sásovú.

Braväcovo si vychutnalo Ľubietovú, Priechod doma zvíťazil

Prvý duel 14. kola I. triedy sa odohral v sobotu, kedy Braväcovo nasúkalo nováčikovi z Ľubietovej päť gólov už v prvej polhodine, keď sa postupne presadili Srnka, Dubašák, Divok, Škvarka a Holko. Hostia skórovali v 33. minúte pri ojedinelom pobyte na polovici súpera zásluhou Michala Lakomčíka, no do polčasu ešte inkasovali po druhýkrát z kopačky Škvarku a do streleckej listiny sa zapísal aj Demo. O druhý gól Ľubietovej sa tesne pred prestávkou postaral Garaj. Mužstvá tak išli do šatní za stavu 7:2. Po zmene strán Braväcovo zvoľnilo tempo a pridalo už len dva góly, keď si vlastný gól vsietil Milan Lakomčík a na konečných 9:2 upravil svojím druhým presným zásahom Srnka. Priechod hostil v nedeľu Jasenie. Diváci čakali na úvodný a napokon aj jediný gól do 67. minúty, kedy rozhodol o výhre domáceho celku hlavičkou po rohovom kope Patrik Reptiš. Priechod tak využil presilovku, ktorú hral od 20. minúty po vylúčení Jakuba Strmeňa. Dva vedúce celky tabuľky Osrblie a Hronec zvládli úlohu favorita.

Tajov nedal šancu Hiadľu, Malachov zdolal Riečku

Posledný tím tabuľky II. triedy privítal v nedeľu Tajov. Hiadeľ išiel proti favoritovi v 2. minúte do vedenia, keď otvoril skóre Marek Blaško. Po 45 minútach platil stav 1:1, keďže v 27. minúte vyrovnal Filip Samson. Útočník Tajova pridal krátko po zmene strán svoj druhý presný zásah a v 58. minúte zavŕšil hetrik. V 76. minúte zvýšil na 1:4 Rudolf Rubint a výsledku dal konečnú podobu v 79. minúte svojím štvrtým gólom Samson. Za rozhodnutého stavu sa nechal v 86. minúte vylúčiť hosťujúci Róbert Greško. Fotogalériu z duelu Hiadeľ – Tajov nájdete pod článkom.

Malachov hostil v šlágri 16. kola II. triedy Riečku. Domáci sa ujali vedenia už v 9. minúte zásluhou Milana Kapustu. V 21. minúte zdvojnásobil vedenie Malachova Peter Dobrota a krátko po zmene strán zvýšil už na 3:0 Martin Andrejko. Riečka sa zmohla už len na skorigovanie výsledku na konečných 3:1, keď sa v 65. minúte presadil Branislav Halupka.