Derby play-off séria medzi tímami HC ’05 Banská Bystrica a HKM Zvolen pokračovala štvrtým duelom, ktorý sa opäť hral na ľade „baranov“. Zvolenčania vstupovali do duelu s miernou psychologickou výhodou vďaka víťazstvu v treťom zápase

Úvodné minúty štvrtého zápasu série poznačilo zranenie Jedličku, no jeho spoluhráčom sa podarilo pomerne rýchlo oklepať. Prvý gól duelu prišiel už vo 4. minúte, Leskinen bol k nemu po strele veľmi blízko, následný odrazený puk nasmeroval Osterberg priamo na hokejku Kriegera, ktorý strelou do odkrytej brány otvoril skóre – 0:1. Netrvalo príliš dlho a bolo vyrovnané, v početnej výhode sa v 6. minúte presnou strelou prezentoval Urbánek – 1:1. Už na konci 8. minúty viedli hráči HKM po druhýkrát, chaotické striedanie „baranov“ potrestal presnou strelou Puliš, pre ktorého to bol vôbec prvý zásah v sérii – 1:2. Hostia mohli zvýšiť svoj náskok v presilovej hre, výbornú príležitosť mal na to Török, zastavila ho však vyrážačka Weningera. Napokon predsa prišiel aj tretí presný zásah Zvolena, pokus Kubku dokázal úspešne tečovať do siete Krieger – 1:3.

Len pár sekúnd druhej tretiny stačilo hráčom Zvolena, aby výraznejšie ohrozili brankára domácich, ktorý musel zlikvidovať veľkú šancu Osterberga. Už o pol minúty bolo všetko inak a pre Weningera stretnutie predčasne skončilo. Ľahké nahodenie Kotvana mu vypadlo z lapačky, puk sa ocitol pred nekrytým Saracinom, ktorý ho upratal do siete – 1:4. Od 21. minúty tak stál v bráne Bystričanov iba dvadsaťjedenročný Belányi a čelil tak podobnému osudu ako v prvej konfrontácii tejto série. V druhej polovici zápasu začali „barani“ pritvrdzovať, najprv tak učinil Bača a necelú minútu aj Bubela, ktorý sa nevyhol ataku s brankárom Rahmom. Na to sa už strhla takmer hromadná mela, z ktorej vzišli Zvolenčania s presilovou hrou, stretnutie však skončilo pre Roya a spomínaného Bubelu.

Úvod záverečnej dvadsaťminútovky naznačil, že sa nebude len dohrávať a brániť – za Banskú Bystricu pohrozil Bača, na opačnej strane mal príležitosť Leskinen. Domácim sa predsa podarilo znížiť, v 46. minúte prešiel po ľavej strane Tamáši a strelou z ostrého uhla prekvapil Rahma – 2:4. Ďalšie zaujímavé momenty na oboch stranách prišli už po vyše minúte od gólu, na strane hostí mohol odpovedať Török a pri následnej kontre „baranov“ mal jasný gól na hokejke Výhonský. Zverenci trénera Karhulu sa síce všemožne snažili zdramatizovať tento duel, boli to však napokon hráči Zvolena, ktorým sa podarilo pridať ďalší gól. Na 2:5 upravoval po zaváhaní Björkunga pri rozohrávke hosťujúci Krieger, pre ktorého to bol tretí presný zásah v stretnutí, čím dovŕšil hetrik. Realizačný tím Banskej Bystrice siahol k záverečnému vabanku v poriadnom predstihu, už päť minút pred koncom hrali „barani“ v šestici pri odvolaní Belányiho. Po minútovom snažení sa podarilo dostať puk z pásma Pulišovi, ktorý si napokon aj vybojoval gól do prázdnej brány, čím stanovil skóre štvrtého duelu na konečných 2:6. Hokejisti HKM tak môžu v prípade výhry v piatom zápase série rozhodnúť o svojom postupe do semifinále play-off.

Alex Tamáši, hráč HC ’05 Banská Bystrica: „Ťažko nájsť nejaké slová, my sme nehrali vôbec svoju hru. Dve tretiny bol súper určite lepší, hral to, čo sme my hrali proti nim včera, len s tým rozdielom, že svoje šance premenili. V tretej tretine sme sa zlepšili, dali sme tam gól, to nás nakoplo a robili sme všetko čo sa dalo. Žiaľ, dnes to nestačilo. Musíme sa vzchopiť, zahodiť tento zápas za hlavu a sústrediť sa na piatok. Nemôžeme sa vôbec vzdávať, sme odhodlaní vrátiť túto sériu naspäť domov a zmeniť to. Každý gól tím nakopne, začali sme viac korčuľovať a robili sme to, čo sme chceli robiť počas celého zápasu. Musíme oddýchnuť a v piatok to zvrátiť.“

Jakub Urbánek, hráč HC ’05 Banská Bystrica: „Oni dali góly a my nie, asi toľko k tomu. Ideme od zápasu k zápasu, pripravujeme sa na ďalší zápas. Čo sa týka atmosféry, bolo to výborné. Plný štadión po dlhom čase, takže výborné. Snažíme sa robiť s tým, čo máme. Kľúčové však bolo, že oni sa presadili a my nie.“

Antti Karhula, hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Zvolen sa vrátil poriadne nabudený, ale tie chyby, ktoré sme napáchali v prvej tretine… niekoľko jednoduchých prihrávok nesmerovalo na čepeľ a súper to hneď potrestal. Tretí gól bol hneď po vhadzovaní, center si nepostrážil centra a potrestali nás za naše chyby. Bolo ťažké sa vrátiť do zápasu. Urobili sme si to po zbytočných chybách náročné. V piatom zápase musíme vyhrať. Vyspíme sa na to a zajtra sa vrátime, aby sme vymysleli ako v piatok zvíťaziť.“

Andrej Kmeč, asistent trénera HKM Zvolen: „Samozrejme, super dvojzápas. Včera sme to zvládli bojovnosťou, dnes hokejovým umením. Od začiatku sme mali ten zápas pod kontrolou, odskočili sme na viac ako jeden gól a tú hru sme kontrolovali. Výsledok sa dostavil. Čo sa týka straty Maroša (Jedličku), je to hráč, ktorý sa vyšvihol na hráča, ktorý je veľkou súčasťou a je to samozrejme nepríjemné. Spravíme všetko pre to, aby sme domáci zápas zvládli.“

Tipos extraliga – 4. zápas štvrťfinále play-off – 29.03.2022 – Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:6 (1:3, 0:1, 1:2)

Góly: 6. Urbánek (Berger, Björkung), 46. Tamáši (Crevier-Morin) – 4. Krieger (Leskinen, Osterberg), 8. Puliš (Viedenský, Zuzin), 14. Krieger (Kubka, Meliško), 21. Saracino (Kotvan, Puliš), 55. Krieger, 57. Puliš. Rozhodovali: Baluška, D. Konc st. – Stanzel, Gegáň – Beniač, vylúčení: 4:2 na 2 min, navyš: Bubela – Roy, obaja 5+DKZ za hrubosť, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, 2497 divákov.

Stav série: 1:3

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Wenninger (21. Belányi) – Bačik, Cardwell, Crevier-Morin, Björkung, Bdžoch, Ďatelinka – Melcher, Berger, Urbánek – Michaud, Bubela, Fossier – Kabáč, Tamáši, Výhonský – Bača, Gabor, K. Jendroľ – Sojka

Zostava HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Kotvan, Hain, Diakov, Roy, Meliško, Kubka, Sládok – Zuzin, Viedenský, Puliš – Leskinen, Krieger, Osterberg – Jedlička, J. Mikúš, Saracino – Csányi, Marcinek, Török

Piaty duel tejto derby série odohrajú hokejisti Banskej Bystrice vo Zvolene, zápas je na programe v piatok 1. apríla. Úvodné buly prebehne o 18:00 h.