Aj keď sychravé a chladné počasie zrejme časť z vyše tisícky pôvodne zaregistrovaných a prihlásených bežcov odradilo, napokon ich štartovalo 977, tohtoročný Banskobystrický maratón opäť priniesol skvelé výkony aj športovú radosť.

Po sobotňajších detských behoch bol hromadný štart všetkých hlavných kategórií – O2 Banskobystrického maratónu, Rotary polmaratónu a Urpiner štafety, pripravený v nedeľu o 9-tej hodine. Z Námestia SNP sa bežci vydali na trate po uliciach Banskej Bystrice.

V hlavnej kategórii na najdlhšej maratónskej trati sa zo zlatého kovu aj tento rok tešil reprezentant Benedek Teamu. Celkom 42 195 metrov dlhú trať prebehol najrýchlejšie Keňan Karim Kwemoi v drese spomenutého maďarského atletického zoskupenia, a to v čase 2 hodiny, 32 minút a 19 sekúnd. Druhý skončil Miroslav Ilavský z Jogging klub Dubnica nad Váhom s časom 2:38:59.

Vynikajúci výsledok dosiahol Dušan Krajčovič z VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorý síce za vlaňajším výkonom o viac než minútu zaostal, no zatiaľ čo pred rokom i lepší čas stačil len na šieste miesto, tentokrát skončil v čase 2:49:27 na bronzovom stupienku.

Spomedzi žien bola rovnako najrýchlejšia Keňanka, členka Benedek Teamu – Hellen Jepkosgei Kimutai v čase 3:04:50. Za ňou nasledovali maďarské bežkyne Anna Szekeres (3:19:02) a Helén Csönge (3:20:54).

Prehľad víťazov Banskobystrického maratónu (42 195 m)

2012 – Elisha Kiprotich Sawe (KEN, Benedek Team) – 2:15:52  / do ďalších rokov došlo k úprave trate
2013 – Elisha Kiprotich Sawe (KEN, Benedek Team) – 2:32:31
2014 – Dennis Mwanzia Musau (KEN, Benedek Team) – 2:29:51
2015 – Joel Maina Mwangi (KEN, Benedek Team) – 2:29:30
2016 – Wilson Wambugu Kamau (KEN, Benedek Team) – 2:29:17
2017 – Karim Kwemoi (KEN, Zsolt Benedek Team) – 2:32:19

Na polmaratónskej trati bol rovnako najrýchlejším Keňan. Reprezentant Zsolt Benedek Teamu Benard Kipkorir Talam prebehol 21 097 metrov náročnej zvlnenej banskobystrickej trate v čase 1:12:33. Za ním dobehli Robert Valiček (TJ Obal Servis Košice) v čase 1:14:46 a Tomáš Kubej (ŠK Muránska Dlhá Lúka) v čase 1:15:46. Najrýchlejšou ženou v cieli polmaratónskej trate bola Katarína Jánošíková z ŠK Copy Serivs Liptovský Mikuláš v čase 1:21:52. Tá s výrazným odstupom predbehla svoje prenasledovateľky Nikolu Berčíkovú (TJ Slávia Zvolen, čas 1:35:28) i Nikolu Lapošovú (ŠKP Bratislava, čas 1:37:08).

Desiatka odvážlivcov si vyskúšala polmaratónsku trať aj naboso, v disciplíne zvanej barefoot. Vo výbornom čase 1:20:34 takto dokázal vyše 21-kilometrov prebehnúť Marek Dziegelewski z Poľska pred Lukášom Cintulom (PELL’S Team Borský Mikuláš, čas 1:21:15) a Karolom Črnohorským z Českej republiky v čase 1:27:07.

V súťaži štafiet, v ktorej sa predstavilo 108 trojčlenných tímov, ktoré si podelili polmaratónsku trať, bol v čase 1:14:09 najrýchlejší tím TROST v zložení Martin Bíreš, Jakub Dekrét, Kristián Klouda pred tímom ŠK Atléti BS (1:15:39) a tímom Gasáci (1:23:47). Kompletné výsledky banskobystrického bežeckého podujatia sú k dispozícii online.

Banskobystrický maratón je žiaľ čoraz negatívnejšie vnímaný samotnými Banskobystričanmi. Už druhý rok po sebe totiž sprevádzali bežecké podujatie úplné uzávierky dôležitých cestných komunikácií nielen v centre mesta, ale aj v Radvani či na Uhlisku. Od ôsmej ráno až do popoludňajších hodín tak zostali viaceré časti mesta dopravne takpovediac odrezané od sveta. Nepremávala veľká časť spojov MHD, zvyšné boli presmerované.

Negatívne reakcie na tento krok sa vo verejnosti nesú napriek včasným výstrahám, keďže nie každý si môže prispôsobiť svoj program. Komplikácie to tento rok spôsobilo aj popoludňajšiemu zápasu hokejovej európskej ligy majstrov na zimnom štadióne či fanúšikom futbalu, ktorí smerovali do Kremničky. Pre športových fanúšikov boli po špeciálne presmerovaných trasách vypravené fanúšikovské autobusy.