Aj v Banskej Bystrici predstavili v špeciálnej predpremiére nový film eŠteBák jeho tvorcovia a herci. Snímku, z ktorej sa veľká časť záberov nakrúcala v neďalekom vojenskom obvode Lešť, priblížili v stredu podvečer v multikine CINEMAX režisér Juraj Nvota, scenárista Ľubomír Slivka, herci Jiří Mádl a Michaela Majerníková a autor titulnej skladby k filmu Tomi Popovič.

Divák domáceho filmu zvykne o snímkach s tematikou neslobody socialistických čias často podotknúť, že Pelíšky sú Pelíšky. Napriek tomu autori dotknutí dobou prinášajú s pravidelnosťou zaujímavé filmy, ktoré dokážu osloviť nielen staršie generácie. Po vlaňajšom Občianskom preukaze, v ktorom si Juraj Nvota zahral, prichádza teraz Nvotov Eštebák ako ďalší zdvihnutý ukazovák nad dobami nie tak dávnymi.

Sami tvorcovia film vyšpecifikovali ako trpkú komédiu. Trpkosť najtemnejšej stránky nedávnej doby je však natoľko tmavá, že smiechu v kinosále veľa nebude. Pretože, aj keď je dôvod na úsmev a radosť, viete, že ju s vami nechcene zdieľa aj niekto iný. Navyše ľahké exkurzy na neduhy doby jasne prevyšuje hlavná tragická dejová línia. Film eŠteBák je založený na skutočnom príbehu občana z Československa a celý film vychádza z materiálov archívu Ústavu pamäti národa. Skutočnosť a bytostný dotyk s realitou nenarúša pritom ani herecké obsadenie, kde Nvota opäť siaha po svojich osvedčených a často opozeraných umelcoch. Tých pretkáva verejnosti menej známymi, no kvalitnými menami, a tak sa divák nerušene ponára do minulosti.

A tam už scenár Ľubomíra Slivku otvára stále aktuálnu tému. Tlak doby na náš život. Aj dnes ľudia prichádzajú o prácu, o strechu nad hlavou a musia často pristúpiť na veci, proti ktorým vnútorne bojujú. Vo filme tak dostávame aj trochu iný pohľad na, dosiaľ len odsudzovaných, bývalých spolupracovníkov komunistickej štátnej bezpečnosti. Samozrejme, existovali ľudia sfanatizovaní dobou, choré hlavy. Časť z nich však bola do role ničiteľov ľudských osudov, ba dokonca vrahov, dohnaná svojou životnou situáciou. O tú sa však často účelovo postarali tí, ktorým na tom „záležalo“.

Juraj Nvota, Jiří Mádl a spevák Tomi Popovič v rozhovore pre BBonline.sk: