Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm 2016, ktorý sa nedávno konal v Bratislave a Banskej Bystrici, priniesol nielen zaujímavé filmové dokumenty ale aj množstvo nezabudnuteľných zážitkov.

1_NemocnicaK takýmto zážitkom iste patrí aj návšteva detí v nemocničnej škole v banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici. Stretnutia s chorými deťmi majú už niekoľkoročnú tradíciu, ktorá vznikla v rámci festivalu Envirofilm. Deti v nemocnici tak po minulé roky navštívili už mnohé významné osobnosti, filmári, environmentalisti, medzi nimi napríklad Steve Lichtag, Pavol Barabáš či Bill Parks. A, samozrejme, maskot festivalu Tatko Príroda, ktorý aj tento rok počas festivalu potešil deti, rozžiaril ich oči a vyčaril úsmev na ich tvárach.

Tatka Prírodu (v civile“ Miroslav Kasprzyk) tentoraz výdatne podporil držiteľ štyroch titulov majstra sveta v thaiboxe a čerstvý držiteľ titulu interkontinentálneho šampióna najprestížnejšej organizácie WMC Vlado Moravčík, ktorý spolu so svojím manažérom Vladom Piperekom priniesli deťom veľké škatule plné darčekov a rôznych maškŕt. Darčekmi nešetrili ani spoluorganizátori festivalu Ekotopfilm – Envirofilm 2016, Slovenská agentúra životného prostredia, ktorú zastupovala vedúca odboru komunikácie a osvety Alica Kučerová. Tatko Príroda navymýšľal pre deti rôzne súťaže a hry a „vyprovokoval“ aj súboj v spomalenom tempe medzi malým pacientom Maťkom a Vladom Moravčíkom. Vyhral, ako inak, Maťo!

Celé to štvrtkové festivalové dopoludnie sa v klubovni na nemocničnej chodbe ozýval detský smiech. Smutnejšie už boli chvíľky pri návšteve detí na onkologickom oddelení. Väčšina z nich ležala v posteliach. No prítomnosť Tatka Prírody a Vlada Moravčíka aj týmto deťom dokázala vyčariť úsmev na tvári. Niet pochýb o tom, že sú to veľkí bojovníci. Veď aj preto im Vlado (okrem iného) venoval tričká s logom Aj ja som bojovník… a zvíťazím.

ŠTVRTÝ ENVIROFILMÁČIK VYHRALA ČEREŠŇA

nemocnica EnvirofilmáčikV banskobystrickej nemocničnej škole sa od roku 2013 každoročne v rámci festivalu koná súťažná prehliadka filmov pre deti a mládež Envirofilmáčik. V tomto, už štvrtom ročníku, hodnotili deti deväť filmov. Z nich jednoznačne najviac hlasov dostal ruský animovaný film Môj starý otec bol čerešňa. Príbeh o tom, ako (ne)obyčajná čerešňa spojí rodinu, príbeh chlapca a jeho výnimočného starého otca, ktorý dokáže počuť stromy dýchať a verí, že človek neumiera, ak ho niekto miluje, ocenila aj medzinárodná porota Ekotopfilm – Envirofilm 2016 a udelila mu Hlavnú cenu v kategórii Deti a mládež. Deti z nemocnice veria, že režisérky tohto filmu – Oľgu a Tatianu Poliektové rovnako ako hlavná cena poteší aj diplom a darček od nich. Pretože ho vyrábali so srdcom na dlani…

Premietnutie ukážok z filmu Môj starý otec bol čerešňa ale aj z ďalších filmov z minulých ročníkov festivalu Envirofilm, boli príjemným spestrením a aj obohatením dopoludnia v škole pri detskej nemocnici. Tatko Príroda sa s deťmi napokon rozlúčil s príkazom a želaním zároveň: „A nech vás tu už o rok nevidím, nech všetci beháte niekde vonku, zdraví a šťastní!“