Štvrtkový podvečer patril už 18. ročníku oceňovania najlepších športovcov mesta Banská Bystrica. Na Radnici v Banskej Bystrici odovzdal primátor mesta Ján Nosko ocenenia devätnástim jednotlivcom a štyrom športovým kolektívom v desiatich kategóriách.

Najlepsi sportovci mesta Banska Bystrica 2014 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Športovou osobnosťou mesta za rok 2014 sa stala Anastasia Kuzminová, úspešná biatlonistka, ktorá získala v rýchlostných pretekoch na Zimných olympijských hrách 2014 v Soči zlatú medailu.

„Banská Bystrica vždy bola mestom športu, úspešných športovcov a olympijských víťazov. Aj to, že vás dnes oceníme a vyjadríme vďaku je znak toho, že sa dokážete presadiť nielen na domácej športovej scéne, ale aj vo svetovej konkurencii. Som veľmi rád, že sa môžeme pochváliť a pýšiť vašimi výsledkami a športovými úspechmi,“ povedal na úvod primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

V kategórii športové kolektívy odovzdal primátor mesta ocenenie juniorkám Basketbalového klubu ŠKP 08 Banská Bystrica, juniorom Futbalového klubu Dukla Banská Bystrica a Športovému oddielu Džudo VŠC Dukla Banská Bystrica. Cenu si odniesol aj miestny hokejový klub HC´05 za úspešnú sezónu 2013/2014.

Najlepsi sportovci mesta Banska Bystrica 2014 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Pri príležitosti životného jubilea 70 rokov a za dlhoročné pôsobenie v športovej oblasti získal ocenenie Eduard Földvári, bývalý reprezentant v behoch na dlhé trate, neskôr tréner.  Alžbeta Pažáková, trénerka plávania a autorka projektu výuky plávania detí  a Juraj Benčík, športovec, olympionik a dlhoročný tréner uzavreli kategóriu tréneri, funkcionári. Do kategórie veteráni sa zapísal Vladimír Výbošťok, šesťnásobný majster sveta a šestnásťnásobný majster Európy, o.i., ocenený cenou najlepšieho veterána atléta Európy za rok 2013.

V kategórii telesne postihnutí športovci si prevzal ocenenie Tomáš Král, ktorý vyniká v paralympijskom športe boccia. Osobitná kategória športovcov jedinečnej série pretekov Marathon BB Tour 2014 patrila víťazom Lucii Kamenskej a Dušanovi Krajčovičovi.

Najlepsi sportovci mesta Banska Bystrica 2014 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Cenu v kategórii juniori – olympijské športy prevzal pre Barboru Mišendovú, úspešnú plavkyňu v klube VŠC Dukla Banská Bystrica, Róbert Kurčík – riaditeľ VŠC Dukla BB. V cyklistike minulý rok vynikal Christian Haas (Cyklistický klub BB) a aj plavkyňa Lucia Hovorková (plavecký oddiel KTV UMB BB). Zástupcami kategórie juniori – neolympijské športy sa stali kickboxer Martin Oravkin (ŠKP BB), Filip Lichanec a Eva Slančíková, reprezentujúci moderný päťboj triathle (VŠC Dukla BB). V kategórii seniori – olympijské športy získala cenu biatlonistka Anastasia Kuzminová (VŠC Dukla BB). Za Mateja Tótha, ktorý vyniká v atletike, prevzal cenu hlavný tréner VŠC Dukla Banská Bystrica Miloš Bátovský. Ocenenie si prevzala aj Martina Hrašnová za 2. miesto v hode kladivom na ME v atletike. Thajský boxerista Ján Mazúr, duatlonistka Petra Fašungová a kickboxeristka Katarína Dovalová zastúpili tento rok kategóriu sieniori v neolympijských športoch.

O program večera sa postaralo hudobné „Duo Classico“ Jozefa Vohára a Dušany Lehockej, tanečné vystúpenie pod vedením Janette Fáberovej a  skupina Connemara s írskymi tancami.