Azda najúspešnejšou a najvyhľadávanejšou statickou ukážkou počas Medzinárodných leteckých dní SIAF 2011 bola prehliadka interiéru prieskumného lietadla AWACS.

Miestami klaustrofobický interiér AWACSu nepôsobí veľmi esteticky. Kvantum elektroniky však zaručuje, že posádke lietadla neunikne nič pod ich krídlami v okruhu 300 km.

Na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2011, ktoré sa uskutočnili 27. a 28. augusta na Letisku Sliač, sa v slovenskej premiére predstavil aj unikátny E-3 Sentry (AWACS). Ide o lietajúce stredisko včasnej výstrahy a riadenia umiestnené v upravenom Boeingu 707, ktoré umožňuje jednak zhodnotenie situácie vo vzduchu až do okruhu viac ako 300 km a zároveň riadenie letovej prevádzky. Získané informácie z radarov a radarových staníc môžu byť využité k navigácii protivzdušnej ochrany na rôzne ciele a na riadenie leteckých súbojov. Lietadlu dominuje typická kruhová radarová anténa umiestnená na trupe, vďaka čomu ho spozná aj neodborník.

Vonkajší vzhľad lietadla je všeobecne známy, o tom, čo toto lietadlo skrýva vo svojom trupe vedel už len málokto. Interiér, ktorý kedysi mohli na vlastné oči vidieť len „povolané“ osoby, si na SIAF 2011 pozreli desaťtisíce ľudí.

Ďalšie fotogalérie z leteckého dňa:

Foto+Video: Prvý deň SIAF 2011 v obraze

Foto: Medzinárodné letecké dni SIAF 2011 (sobota)

Foto: SIAF 2011 otvoril svoje brány

Foto: Prípravy na SIAF 2011 v plnom prúde

Podrobnosti a ďalšie zaujímavé aktuálne informácie o Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2011, ktoré sa uskutoční 27. – 28. augusta 2011, nájdete tiež v našich starších článkoch a na oficiálnej stránke podujatia.