Viac ako tridsaťpäťtisíc návštevníkov, dych vyrážajúce akrobatické kúsky, impozantné letecké a statické ukážky, množstvo sprievodných atrakcií a k tomu nádherné slnečné počasie ako bonus – taký bol prvý deň Medzinárodných leteckých dní SIAF 2011.

Hotovou lahôdkou pre návštevníkov bola možnosť nazrieť do útrob špionážneho lietadla AWACS

Letisko Sliač čakala po znovuobnovení civilnej dopravy ďalšia zaťažkávajúca skúška – práve ono totiž privítalo približne sto strojov z 13 krajín a NATO, ktoré sa predviedli počas Medzinárodných leteckých dní SIAF 2011. Víkendové podujatie má za sebou sobotný deň, ktorý možno považovať za mimoriadne úspešný. Cestu na letisko do mesta medzi Banskou Bystricou a Zvolenom si totiž našlo približne 40 000 divákov, ktorí boli aj napriek dlhším radám na lístky či občerstvenie mimoriadne spokojní.

Od rána zapĺňali priľahlé cesty tisícky aut, ktorým nakoniec nestačili ani dve veľké parkoviská s kapacitou okolo 10 000 vozidiel. Každý fanúšik letectva si nechcel nechať ujsť bohatý program. Ten odštartoval o 11.00 h a nasledujúcich sedem hodín priniesol divákom množstvo zaujímavých leteckých ukážok. K videniu bol napríklad EuroFighter, JAS-39 Gripen, Mi-24 a Mi-17, Retro Sky Team, manévrový vzdušný boj dvoch MiG-29, svetoznámy letecký akrobat Zoltán Veres, The Victors, Baltské včely a mnoho iných. Impozantné divadlo na oblohe či tesne nad dráhou dostalo takmer každého.

Podobný program s minimom zmien uvidia návštevníci aj v nedeľu. Jednoznačným lákadlom však je nezvyčajný duel. V preteku si svoju rýchlosť porovnajú L-29 so športovým Mercedesom SLS. Program nájdete tu…

Podrobnosti a ďalšie zaujímavé aktuálne informácie o Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2011, ktoré sa uskutoční 27. – 28. augusta 2011, nájdete tiež v našich starších článkoch a na oficiálnej stránke podujatia.

Po prvých záberoch z predpoludnia si priblížme sobotný deň SIAF 2011 objektívom fotoreportére Ivana Golembiovského. Galériu Branislava Račka prinesieme v ranných hodinách.