Zhruba štyristo ľudí sa v nedeľu popoludní na banskobystrickom Námestí SNP zúčastnilo Akcie solidarity s Ukrajinou. Protesty a zhromaždenia verejnosti proti vojne na Ukrajine a vojenskej agresii Ruskej federácie, prebiehajú po celom svete, a to aj vrátane Ruska či Bieloruska.

Nedeľný protest organizovali priamo zástupcovia ukrajinskej komunity v Banskej Bystrici. Mesto podľa oficiálnych údajov eviduje približne 700 Ukrajincov, ktorí dlhodobo žijú v Banskej Bystrici. Sú najväčšou skupinou cudzincov žijúcou v meste pod Urpínom. Na tunajšiu Univerzitu Mateja Bela prichádza každoročne množstvo študentov z Ukrajiny.

Zhromaždenia sa však nezúčastnili len ľudia pôvodom z Ukrajiny či domáci odporcovia vojnového konfliktu. Proti konfliktu sa námestí SNP postavil napríklad aj manželský pár pochádzajúci z Ruska a dlhodobo žijúci v Banskej Bystrici či mladá Bieloruska, pre ktorú je naše mesto druhým domovom už štyri roky. Zúčastneným sa prihovoril aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Protest proti vojenskému konfliktu na Ukrajine, pred dnes už zrušeným ruským konzulátom v Banskej Bystrici, sa konal z popudu občianskej platformy Nie v našom meste už v deň vypuknutia bojov vo štvrtok. Vtedy sa ho zúčastnilo približne dvesto ľudí.

Mesto Banská Bystrica zároveň počas víkendu zorganizovalo zbierku materiálnej pomoci pre ľudí na Ukrajine. Táto prebieha na pôde MsÚ v Banskej Bystrici aj v nedeľu do 18-tej hodiny.

V príhovoroch vystupujúcich na nedeľnom zhromaždení na Námestí SNP padli, okrem odsúdenia agresie a výzvy na podporu Ukrajiny a jej obyvateľov, aj výzvy na ostražitosť pred ruskou propagandou a overovanie si informácií.

Samotná polícia Slovenskej republiky v uplynulých dňoch upozornila na útoky na hackerské útoky aj na slovenské médiá, ktoré pokračujú aj počas víkendu, ale aj možné snahy o útoky ruských tajných služieb na individuálne účty, účty štátnych inštitúcií, organizácií či médií.

Polícia zároveň upozornila, že za súčasného stavu môže byť podpora vojnovej propagandy a podpora vojny vnímaná ako porušenie § 417 Trestného zákona, ktoré sa trestá odňatím slobody na desať až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie. Národný bezpečnostný úrad zároveň získal od vlády dočasnú právomoc blokovať internetové stránky šíriace dezinformácie.