Vojna na Ukrajine nenechala chladných ani Banskobystričanov. Na vojenský zásah Ruskej federácie reagujú najvyšší štátnici i bežní ľudia. Protestné zhromaždenia proti tejto agresii sa konajú po celom svete.

V Banskej Bystrici sa prvé začalo vo štvrtok po 15-tej na Námestí SNP a pokračovalo o 16-tej hodine pred sídlom Honorárneho konzulátu Ruskej federácie v Banskej Bystrici na Komenského ulici.

„Je veľmi nutné vyjadriť podporu Ukrajine v dnešný deň. Možno už dnes bolo neskoro, možno sme to mohli urobiť aj skôr. Je to jeden z našich susedov a vojna na Ukrajine je v 21. storočí úplne šialená. Touto formou sme chceli vyjadriť náš postoj. To, že nesúhlasíme s vývojom situácie,“ povedala pre BBonline.sk Martina Strmeňová z občianskej platformy Nie v našom meste.

Zhromaždenia sa tu zúčastnilo približne dvesto ľudí. Prítomným na mieste sa prihovoril aj druhý viceprimátor Banskej Bystrice Milan Lichý.

Ukrajinská komunita v Banskej Bystrici, ktorá má spomedzi cudzincov v meste najpočetnejšie zastúpenie, organizuje v nedeľu o 13-tej hodine ďalší protest na Námestí SNP.