Na pôde Banskobystrického samosprávneho kraja, ale aj na pôde Mestského úradu v Banskej Bystrici zasadli v piatok krízové štáby. Témou ich jednania bola najmä možná pomoc pre Ukrajincov žijúcich a študujúcich v regióne a ich rodiny, ako aj príprava na možnú migračnú vlnu.

Len v Banskej Bystrici žije podľa oficiálnych údajov samosprávy vyše 700 Ukrajincov. S týmto počtom sú najväčšou komunitou cudzincov žijúcich v meste. Aj preto je predpoklad, že aj k nám môžu smerovať kroky minimálne ich rodinných príslušníkov z Ukrajiny.

„V banskobystrickej radnici na Námestí SNP sme zriadili hotspot určený ako kontaktné miesto pre prichádzajúcich ľudí do nášho mesta. Z tohto dôvodu posilní informačné centrum otváracie hodiny už počas nasledujúceho víkendu,“ uviedol na sociálnej sieti primátor Ján Nosko.

Kontaktné miesto v informačnom centre na Radnici na Námestí SNP 1 bude k dispozícii v čase od 9.00 do 17.00 h. Mesto tiež avizuje, že v prípade potreby je možné kontaktovať aj stálu službu mestskej polície na telefónnom čísle 048/4330804.

Mesto zaisťuje možnosti tlmočníkov a pracuje aj na vytypovaní možných kapacít pre ubytovanie. „Zároveň vyzývam všetkých, ktorí majú voľné rodinné domy, byty, chaty alebo akékoľvek iné priestory a sú ochotní ich poskytnúť prichádzajúcim ľuďom z Ukrajiny, aby nám dali vedieť na adrese ic@banskabystrica.sk,“ doplnil primátor.

Kraj pomôže hneď, keď sa vyčerpajú kapacity na východe

Zo zasadnutia krízového štábu BBSK vyplynulo, že kraj je pripravený na okamžitú pomoc, keď štátne kapacity a miesta v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji, ktoré ministerstvo vnútra určilo ako primárne pre pomoc utečencom pred vojnou na Ukrajine, nebudú postačovať.

„Už dnes vieme povedať, že na našich stredoškolských internátoch máme voľných spolu približne 250 miest, ktoré sme okamžite pripravení ponúknuť utečencom z Ukrajiny. Už včera sme nakontaktovali všetkých poskytovateľov služieb krízovej intervencie v našom kraji, ktorí deklarovali okamžitú kapacitu asi 90 miest,“ informoval predseda BBSK Ján Lunter.

Župa podľa jeho slov pripravuje kompletný zoznam svojich kapacít, vrátane krízového plánu pre zhoršovanie situácie a nárast prílevu utečencov. Kraj by mohol jeden internát kompletne vyčleniť len pre utečencov.

„Pracujeme na návrhu plánu starostlivosti o utečencov, ktorý má zahŕňať aj zabezpečenie stravovania a zdravotnej starostlivosti, vrátane orientačných finančných nápočtov na osobu,“ doplnil podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

„Na týchto ľudí sa musíme pozerať ako na utečencov pred vojnou. Je našou povinnosťou sa o nich postarať, preto už teraz pripravujeme konkrétny plán, čo môžeme ako kraj urobiť a aké sú naše kapacity. Vyzývame aj našich obyvateľov k solidarite a ľudskosti – kto je pripravený akýmkoľvek spôsobom pomôcť, môže sa už dnes prihlásiť prostredníctvom iniciatívy Kto pomôže Ukrajine,“ doplnil Ján Lunter.

BBSK zároveň zisťuje počty Ukrajincov, ktorí študujú na stredných školách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, a potrebu prípadnej psychologickej či inej pomoci takýmto žiakom. Tiež pripravuje spustenie webu na pomoc cudzincom na svojom území.