Niektoré súťaže sú už naplno rozbehnuté, tie ktoré neboli, sa taktiež dočkali svojho začiatku v prvý augustový týždeň. Pohľad na súboje zo zelených trávnikov vám ponúkame v nasledujúcom kompletnom sumári.

Fortuna liga – 3. kolo

Podbrezovčania chceli získať prvé body. Tretí pokus na to mali v domácom prostredí, keď sa im do cesty postavil majster z Trnavy. Do tvrdého oriešku sa domáci zahryzli poriadne, zverencov trénera Radoslava Látala sa nezľakli. Na gól sa čakalo takmer hodinu. V 58. minúte udrel Dávid Leško a potešil vyše 1800 divákov v ZELPO Aréne. To ešte nevedel, že jeho presný zásah bude víťazný. Prvé body a zdolanie kvalitného súpera azda naštartuje železiarov do ďalších súťažných zápasov. V nasledujúcom sobotňajšom súboji na nich čaká domáca Senica, ktorá má na konte tri body.

II. liga – 3. kolo

Už v piatok odohrali svoje stretnutia naši zástupcovia v druhej lige. Nováčik ligy banskobystrická Dukla sa predstavila v Družstevnej pri Hornáde, kde hrá svoje domáce zápasy Lokomotíva Košice. Tá mala na konte dve prehry. Dukla teda mala ideálnu možnosť si napraviť chuť po zápase s Popradom, v ktorom prišla o tri body v závere. Prvý gól padol až v 69. minúte a to z kopačky Gabriela Snitku, ktorý z priameho kopu zarmútil takmer pol tisíc divákov. V 82. minúte jeho kolega Radoslav Daňovský potvrdil plný bodový zisk pre Duklu a prvú výhru v tomto ročníku. O tri hodiny neskôr sa futbalisti Pohronia predstavili doma proti Trebišovu. Aj tam padol gól neskoro a to v 64. minúte. Jeho autorom bol Jaroslav Kolbas a Slavoj išiel do vedenia. To mu ale dlho nevydržalo, o štvrťhodinu totiž potešil tisícku divákov vyrovnaním Lukáš Pelegríni. Nasledovalo vylúčenie hostí, skóre 1:1 sa však už nezmenilo. Pohronie si drží po troch kolách neporaziteľnosť.

TIPOS III. liga Stred – 1. kolo

Prvé kolo v III. lige skupine Stred nebolo vlastne prvým, pretože úvodné kolo sa odohralo ako predohrávka 15. kola už 28-meho, respektíve 29. júla. Podbrezovskému B-čku sa podarilo vysoko zdolať Lučenec na jeho pôde a rovnakým výsledkom uspelo v nedeľu doma proti Krásnu nad Kysucou. Dvomi gólmi sa blysol Nicolas Mejri, ktorý sa presadil aj v zápase predtým. Po jednom gólovom zásahu si pripísali Tereshchenko a Antal. V domácom prostredí sa predstavili Zvolenčania, ktorí hostili Čadcu. Tá sa ujala vedenia po polhodine hry zásluhou Jarabicu. V 71. minúte sa dočkali aj domáci, nariadenú penaltu premenil Peter Lupčo a stanovil na konečných 1:1. Zvolenský MFK tak čiastočne napravil zaváhanie z úvodného zápasu, ktorý tesne prehral 1:0 s Fiľakovom.

IV. liga JUH – 1. kolo

Súťažný ročník 2018/2019 odštartoval aj v IV. lige JUH. Hráči Medzibrodu boli v dueli s Novou Baňou favoritom a túto rolu aj potvrdili. Do novej sezóny vkročili tou správnou nohou a súpera zdolali hladko 4:1. Strelcami domácich boli Pipich, Kuzma, Selecký a Matis. Novým klubom v IV. lige je ŠK Badín, ktorý sa odpojil od Jupie. V úvodnom meraní síl sezóny narazil na Pliešovce. Góly zo záveru zápasu od Lukáša Ševčíka a Richarda Hanáka znamenali výhru Badína 2:0. V tom istom čase bojovali Rakytovce v domácom prostredí s Čiernym Balogom. Za Partizán sa presadil Martin Motyka, avšak ústrednou postavou bol Pavol Telúch, ktorého hetrik stačil na výhru rakov 3:1. Úspešný bol aj náš ďalší zástupca Šalková, ktorá v prvom polčase dvakrát musela doťahovať náskok Slovenských Ďarmôt. Vučković vyrovnával na 1:1, na 2:2 zase Dobrík. Druhé dejstvo už patrilo Šalkovej. Prvýkrát sa dostala do vedenia vlastným gólom Horvátha, na čo o štvrťhodinu hry nadviazal ďalším zásahom Bútora. Jeho spoluhráči si už náskok, narozdiel od domácich futbalistov, vedeli postrážiť.

V. liga skupina C – 1. kolo

Premiéru v V. lige skupine C zažil víťaz I. triedy Podkonice. Tie v sobotu zavítali do Sásovej a nováčik veru nebol fackovacím panákom. Už v 11-tej minúte zaznamenal prvý gól Podkoníc v novej lige aj sezóne Ján Kostúrik. Do prestávky dokázal reagovať Martin Kapusta a bolo to 1:1. Chlieb sa začal lámať až na konci zápasu. Kostúrik v 74. minúte druhým zásahom prinavrátil vedenie hosťom a keď sa neskôr pridal Martin Sedliak boli hráči Podkoníc blízko k úspechu. René Turčan ale nezložil zbrane a Sásovčanom vlial nádej do žíl premenenou penaltou. Tí sa napokon dočkali aj vyrovnania v strhujúcom závere. Spasiteľom domácich sa stal Filip Samson, ktorý rozhodol, že po tomto zaujímavom stretnutí sa budú body deliť. Jakub vstúpil do sezóny úspešne. Hrdinom Jakuba sa v Lovči stal strelec jediného gólu súboja a to Tomáš Klinec. Selčania tiež hrali vonku, prekvapiť Ladomerskú Viesku sa im však nepodarilo a po prehre 0:4 odišli s dlhým nosom.

I. Trieda – 1. kolo

Lučatín je nováčikom I. triedy a žreb prvého kola mu prisúdil neďaleko ležiace Strelníky. Tie netrafili do čierneho ani raz, zatiaľ čo kapitán Lučatínu Michal Sedliak dvakrát a tým sa postaral o tri body. Novou tvárou súťaže je aj Jasenie. To rovnako ako Lučatín hralo pred vlastnými fanúšikmi, ale túto výhodu nedokázalo zužitkovať. Dva góly z penalty od kapitána tímu Jána Gaboňa nestačili ani na bod proti Brusnu – Ondreju. Už len tri presné zásahy Tomáša Šagáta stačili hosťom na triumf v tomto stretnutí. Brezno si zgustlo na Nemeckej a to na jej trávniku. Za víťazný celok zažiaril hetrikom hneď v úvodnom kole Jozef Vozár.

II. trieda skupina A – 1. kolo

Kompletné 1. kolo tejto súťaže sa odohralo v nedeľu o 16.30 hod. Rezerva Šalkovej sa po zostupe predstavila na pôde Tajova. Jaroslav Baran za Šalkovú zaznamenal hetrik, tretí gól dával v 80. minúte na 2:3 v prospech jeho tímu. Ani jeho tri presné strely však nestačili hosťom na plný bodový zisk, v 90-tej minúte uchmatol bod pre Tajovčanov Peter Rončák. Prvé dva góly strelil za domácich ich kapitán Rudolf Rubint. Aj v Dúbravici, kam zavítala Riečka, sa zrodil výsledok 3:3. Družstevník bol blízko k trom bodom, veď ešte v 87. minúte vyhrával rozdielom dvoch gólov. Dva expresné zásahy Šimiaka a Bielika ale znamenali deľbu bodov. V Hiadli to už nebol tak vyrovnaný duel ako v spomínaných súbojoch. Mičiná zobrala z Hiadeľa všetky body. O päť kúskov v sieti gólmana Kostúra sa postarali strelci Binder, Mišáni, Sámel, Hakel a Saktor.

II. trieda skupina B – 1. kolo

Osem mužstiev bude bojovať v druhej triede skupine B o postup. Novou tvárou je Pohorelá, ktorá vypadla z prvej triedy. V nedeľu poobede privítala Beňuš. Napokon potvrdila úlohu favorita gólmi z druhého polčasu z kopačiek Jozefa Kalmana a Matúša Janošku. Najvyššiu výhru úvodného hracieho kola si pripísal Tatran Čierny Balog B. V Michalovej uspel aj vďaka dvom dvojgólovým strelcom. Boli nimi Miroslav Kliment a Michal Muránsky. Piaty gól Tatranu dal Marek Pančík. V Dolnej Lehote padol len jeden gól. Jeho autorom bol Michal Potančok, čím zariadil porážku Polomky. Gólovo najbohatší súboj sa konal na Heľpe, kam pricestovala Pohronská Polhora. Tá s jedným náhradníkom na lavičke a červenou kartou zo 70-tej minúty dokázala uhrať na Heľpe remízu. Už v 74. minúte po vylúčení Berčíka na 4:2 pre domácich zvyšoval Ľuboš Turčin a vyzeralo to pre hostí takmer neriešiteľne. Scenár ako z rozprávky pre Polhoru zariadil Juraj Adamek a Ladislav Vlček, ktorí v 88. a 89. minúte dokázali vyrovnať na konečných 4:4.

TJ Mladosť Pohorelá – TJ Slovan Beňuš 2:0
TJ Slovan Michalová – TJ Tatran Čierny Balog B 2:5
ŠK Heľpa – TJ Slovan Pohronská Polhora 4:4
TJ Partizán Dolná Lehota – TJ Tatran Polomka 1:0

1. TJ Tatran Čierny Balog B 1 1 0 0 5:2 3
2. TJ Mladosť Pohorelá 1 1 0 0 2:0 3
3. TJ Partizán Dolná Lehota 1 1 0 0 1:0 3
4. ŠK Heľpa 1 0 1 0 4:4 1