Aj počas posledného májového víkendu sa na zelených trávnikoch v Banskej Bystrici a okolí bolo na čo pozerať. Štvrtoligové derby prinieslo päť gólov, Ľupča porazila rozdielom triedy lídra piatej ligy a dohrávaný šláger najnižšej súťaže sa nedohral. V tradičnom sumári nižších súťaží nájdete aj fotogalériu z derby Šalková – Medzibrod.

Rakytovce vonku presvedčivo, séria Podkoníc sa skončila

Rakytovce v predchádzajúcom kole po prvýkrát v sezóne prehrali na domácom trávniku. Druhý celok tabuľky TIPOS III. ligy Stred si tak chcel v nedeľu 29. mája v rámci 25. kola napraviť chuť na ihrisku predposlednej Liptovskej Štiavnice. „Raky“ zvládli na výbornú už úvod zápasu, keď Michal Konder v 5. a 14. minúte zužitkoval dva centre a zariadil priebežný stav 0:2. Liptáci odpovedali v 35. minúte gólom na 1:2 v podaní Omastu, ale vyrovnať už nedokázali. V 59. minúte zavŕšil hetrik z bieleho bodu Konder a v 77. minúte spečatil stav na konečných 1:4 zoči-voči domácemu brankárovi Ivan Šteiniger. Rakytovce si vďaka výhre rozdielom triedy v predstihu zabezpečili postup do III. ligy Západ, ktorá vznikne od budúcej sezóny po reorganizácii súťaží.

„Zápas sme začali dobre. Do 25. minúty sme dominovali, hrali sme našu hru. Predvádzali sme kombinačnú hru, vytvorili sme si pekné akcie, ale potom za stavu 0:2 sme sa uspokojili. Síce sme mali loptu pod kontrolou, ale neboli sme nebezpeční. Druhý polčas sme začali zle. To, čo sme si povedali v šatni, to tam aj ostalo. Našťastie sme to ustáli, potom sme si vypracovali šance, ktoré sme premenili a súpera sme už do zápasu nepustili. Pokiaľ ide o môj hetrik, ďakujem chalanom za pekné prihrávky. Pri prvom góle to bol Jaro Vavák, pri druhom poslal pekný center Roman Bekö. Chcel by som pochváliť aj Štajnyho (Ivan Šteiniger) za dobrú robotu pred penaltou,“ zhodnotil zápas pre sociálnu sieť FK Rakytovce Michal Konder, autor hetriku.

Mužstvo Podkoníc vycestovalo v nedeľu do Fiľakova, kde odohralo stretnutie dvoch tabuľkových susedov a bodovo vyrovnaných tímov. Domáci otvorili skóre už v 1. minúte zásluhou Lazara Kneževića. Hostia síce v 23. minúte odpovedali zásahom Patrika Gajana, ale vďaka druhému gólu v zápase v podaní Kneževića z 29. minúty sa zo zisku troch bodov radovali hráči Fiľakova. Podkonice tak nenatiahli 7-zápasovú sériu bez prehry. Kováčová prehrala už ôsmy zápas v rade, aj keď tentokrát čelila v sobotu naozaj silnému súperovi – lídrovi tabuľky z Dolného Kubína. Domácim pomohol k výhre 4:1 hetrikom Matúš Otruba, za Prameň sa strelecky presadil len Branislav Žilinec.

Derby pre Šalkovú, Badín doma nezaváhal

Veľkým lákadlom sobotného programu bolo štvrtoligové derby medzi šiestou Šalkovou a deviatym Medzibrodom. Približne 200 prítomných divákov čakalo na prvý gól len do 5. minúty, kedy skóroval hlavičkou po rohovom kope Peter Dobrík. V 26. minúte vnikol do pokutového územia z pravej strany Patrik Lašút, ktorý naservíroval loptu presne zakončujúcemu Tomášovi Mikulcovi – 2:0. Medzibrod znížil na 2:1 tesne pred prestávkou, keď sa pred bránou dobre zorientoval Martin Podmanický, ktorý si našiel odrazenú loptu a strelou po trávniku rozvlnil sieť. Hostia vyrovnali na 2:2 v 65. minúte po prieniku pravou stranou šestnástky a presnej krížnej strele v podaní Tomáša Trégera. Z výhry sa ale predsa len radovalo mužstvo Šalkovej, keďže v 82. minúte trafil pravý horný roh brány hostí z priameho kopu spoza pokutového územia Richard Pázmány. Šalková tak vyhrala po tretíkrát v rade. Z tohto štvrtoligového derby vám prinášame aj fotogalériu.

V sobotu 28. mája hral v rámci 23. kola IV. ligy skupiny JUH doma aj druhý Badín, ktorý privítal dvanáste Pliešovce. Domáci splnili úlohu favorita vďaka dvom gólom v rozmedzí 60. a 64. minúty. Skóre otváral Erik Hudec a na konečných 2:0 upravil z priameho kopu Denis Urgela. Zvolen pokračuje v dobrých jarných výkonoch, keď si v sobotu v Príbelciach pripísal štvrté víťazstvo v rade. Zverenci trénera Dušana Tótha však museli otáčať nepriaznivý stav 1:0. O obrat sa gólmi zo 70. a 80. minúty postaral Gabriel Snitka a v 87. minúte prikrášlil výhru Zvolena Róbert Greško, ktorý deň predtým získal s Lučencom titul vo futsalovej extralige proti MIBA Banská Bystrica. Posledný Partizán Čierny Balog v závere zápasu zachránil bod proti dovtedy desiatej Tornali.

Ľupča porazila lídra, Sásová vyhrala vonku

Už v piatok pútal pozornosť šláger 23. kola V. ligy skupiny C, v ktorom druhá Slovenská Ľupča hostila prvú Ladomerskú Viesku. Podľa oficiálneho zápisu sledovalo stretnutie 444 divákov, ktorí sa dočkali prvého gólu po polhodine hry, keď poslal domácich do vedenia Tomáš Klinec. Útočník Ľupče v 52. minúte zdvojnásobil vedenie svojho mužstva svojím druhým presným zásahom. V 75. minúte spečatil stav na konečných 3:0 Peter Lakomčík. Nováčik súťaže tak dal definitívne zabudnúť na mierny pokles formy z prvej polovice jari a po tretej výhre v rade stiahol stratu na lídra na 2 body.

Darilo sa aj štvrtej Sásovej, ktorá v nedeľu otočila zápas na pôde siedmeho Hliníku nad Hronom gólmi Jakuba Kobzáka z 19. a Olivera Ďurtu z 83. minúty. Sásová tak zvíťazila po tretíkrát v rade. Tretie Selce získali v nedeľu proti jedenástej Hriňovej len bod, ktorý zachraňoval v 79. minúte Martin Hrudkay. V rovnakom čase a s rovnakým výsledkom hral doma aj Jakub, ktorý síce po premenenej penalte v podaní Róberta Kútika od 67. minúty vyhrával, no v samom závere sa Bacúchu podarilo vyrovnať zásluhou Mateja Bútoru. Hostia pritom už v 22. minúte nepremenili pokutový kop. Aj Hrochoť v nedeľu remizovala 1:1, keď v Krupine neudržala tesné vedenie po zásahu Róberta Slávu z 38. minúty.

V šlágri uspelo Osrblie, Lučatín uštedril kanára Ľubietovej

Aj v I. triede bol v 23. kole na programe šláger prvého s druhým. Súboj OsrbliaHroncom sledovalo podľa oficiálneho zápisu 325 divákov. Tí videli jednoznačnú výhru domáceho lídra tabuľky. Už do 52. minúty nastrieľal čistý hetrik Filip Švéda. Do streleckej listiny sa zapísal aj Matej Trnik a Nicolas Mejri. Osrblie tak deklasovalo Hronec 5:0. Ďalšiu stratu bodov Hronca opäť využil Priechod, ktorý vďaka výhre najtesnejším rozdielom na ihrisku posledných Strelník po góle Františka Černáka zo samého záveru zápasu stiahol stratu na druhú priečku na jediný bod. V nedeľu sa odohralo aj derby medzi deviatym Lučatínom a desiatou Ľubietovou. Domáci viedli po polčase 2:0 zásluhou Ondreja Turčana a Jána Ďurčíka. Po zmene strán pridal svoj druhý gól Turčan a na 4:0 upravil z bieleho bodu Pavel Širka. Lučatín napokon uštedril Ľubietovej kanára, keďže v závere stretnutia pridal ďalšie dva kúsky Michal Zvalo.

Šláger skončil predčasne, Riečka prišla o víťaznú šnúru

V piatok 27. mája sa mal dohrať šláger II. triedy medzi tretím Tajovom a druhou Riečkou. Mužstvu Tajova však kvôli viacerým zraneniam a pracovným povinnostiam nepadol tento termín vhod. Domáci nastúpili na stretnutie len so šiestimi hráčmi v poli a brankárom. Riečka výraznú početnú prevahu využila v 9. minúte gólom Branislava Halupku. Tajovu sa následne zranil ďalší futbalista, a tak klesol počet domácich hráčov na ihrisku pod povolené minimum. Dohrávka sa tak nedohrala a stretnutie sa za stavu 0:1 ukončilo. Obe mužstvá boli v akcii aj v nedeľu. Tajov už na Starých Horách dokázal poskladať kompletný tím a po polhodine hry viedol 1:2, ale po červenej karte Richarda Ševčíka zo záveru prvej 45-minútovky hral opäť v početnej nevýhode. Staré Hory presilovku využili a 5 gólmi v druhom polčase otočili výsledok na konečných 6:3. Riečka zas prišla o 9-zápasovú víťaznú sériu na Balážoch. Hostia viedli po góle Adama Šimiaka, rezerva Seliec následne otočila priebežný stav dvomi presnými zásahmi Jakuba Túryho a deľbu bodov zariadil v závere zápasu Branislav Halupka.