Zimná časť plaveckej sezóny vrcholí na národných šampionátoch Slovenska vo všetkých vekových kategóriách.  Na „štyroch frontoch“ sa postupne predstavujú len tí najlepší pretekári. Juniori už súťažili v Trenčíne, starší žiaci v Dolnom Kubíne, mladší žiaci „lovili medaily“ tento víkend v Spišskej Novej Vsi a budúci víkend v Šamoríne budú o svoje majstrovské tituly súťažiť dospelí.

Celkovo 252 mladších žiakov zo 48 plaveckých oddielov a klubov súťažilo v 25 metrovom bazéne v Spišskej Novej Vsi. Banskobystrické farby hájilo nakoniec z prijatej šestice pre choroby len kvarteto plavcov z Plaveckého oddielu UMB a dvojica plavcov z Plaveckého kempu.

V celkovom hodnotení podľa percentuálnych zlepšení pretekárov skončili plavci z UMB Banská Bystrica na delenom 4. až 7.mieste (z 24 štartov si zlepšili svoje osobné maximá 18 krát), plavci z Plaveckého kempu skončili v tomto hodnotení na delenom 31. až 39. mieste (z 8 štartov sa zlepšili 4 krát).

V kategórii 10-ročných Ema Malíková z UMB Banská Bystrica po bronzovej medaile z letných Majstrovstiev a jej ďalších šiestich umiestneniach v prvej osmičke  (jedno 6. miesto, dve 7. miesta a tri 8. miesta) v „zimnej časti sezóny“ svoju medailovú zbierku obohatila o dve bronzové medaily v disciplínach 100 m znak a 100 m polohové preteky. V disciplíne 100 m znak ju od striebornej priečky delilo len 7 stotín sekundy. V ďalších dvoch disciplínach na 50 m voľný spôsob a 100 m prsia skončila hneď za stupňami víťazov na nepopulárnych štvrtých miestach.

Svoj progres výkonnosti potvrdila ďalšími umiestneniami (jedno 5. miesto a dve 7. miesta), ktoré sú taktiež veľmi dobrými výsledkami. Liliana JANKOVIČOVÁ svoje osobné maximá zlepšovala 5 krát (najlepšie umiestnenie 23. miesto v disciplíne 200 m znak).

V kategórii 11-ročných si z plavcov UMB Banská Bystrica čo do umiestnenia najlepšie počínal Peter PARÍŽEK, ktorý sa dva razy umiestnil v prvej dvadsiatke (17. miesto v disciplíne 100 m prsia a 19. miesto na dvojnásobnej trati), Viktor LAPIN sa umiestnil najlepšie na 17. mieste v disciplíne 200 m znak. V kategórii 12-ročných Šimon BALÁŽ z Plaveckého kempu skončil najlepšie na 13. mieste (v disciplíne 50 m voľný spôsob) a Lukáš VAŠKO na 17. mieste (v disciplíne 200 m prsia).