Máme za sebou druhý deň športových zápolení na EYOF 2022 v Banskej Bystrici. Slovenskí športovci nás v utorok 26. júla potešili postupmi do finále. S fotoaparátom sme zavítali na cyklistickú časovku, na plaváreň a aj do Badína na zápas slovenských basketbalistov.

Postupom z kvalifikácie či rozbehu nás potešili viacerí slovenskí atléti. Tereza Beňová sa s časom 12.22 kvalifikovala do finále hladkej stovky, ktoré je na programe v stredu. Peter Csikós s osobným maximom 1:59.71 postúpil z rozbehu do piatkového finále behu na 800 metrov. Osobné maximum zabehla aj Eliška Gašpárková, ktorá sa kvalifikovala do štvrtkového finále behu cez prekážky na 400 metrov.

Ema Bendová obsadila vo finále skoku do diaľky 7. miesto s výsledkom 5.61. Natália Králiková hodila disk vo finále do vzdialenosti 35.09 m, čo stačilo na celkovú 10. priečku. Chodkyňa Petra Kusá prišla do cieľa finálových pretekov v čase 24:37.37 na 10. pozícii.

Spomedzi slovenských plavcov postúpili z rozplavieb štyria. Z nich sa následne do finále prebojovali dvaja. Samuel Košťál najprv dopoludnia ovládol rozplavbu na 200 metrov motýlik a úspešný bol aj večer, kedy obsadil vo svojom semifinále 2. miesto a preplával tak až do stredajšieho finále.

Sabina Špániková zaplávala v semifinále 7. najlepší čas a predstaví sa tak v stredajšom finále na 200 metrov prsia. Vo fotogalérii pod článkom nájdete aj niekoľko fotografií z plaveckých pretekov.

Bedmintonista Matúš Poláček odohral v utorok tri skupinové zápasy, pričom nevyhral ani jeden z nich. Zo skupiny tak nepostúpil, rovnako ako Lea Kyselicová, ktorá obsadila taktiež 4. miesto v skupine. V džude sa neumiestnil ani jeden z dvoch Slovákov, ktorí boli v utorok v akcii.

Na zimnom štadióne sa v utorok rozbehli súťaže v športovej gymnastike. Z dvojice slovenských gymnastov bol lepší Oliver Kasala, ktorý sa vo viacboji umiestnil so známkou 75,050 na 21. priečke.

V stredu poznačili dopravu v meste pod Urpínom cyklistické preteky, a tie zas dážď. V dievčenskej časovke sa spomedzi trojice slovenských reprezentantiek umiestnila najlepšie Anna Ržoncová, ktorá na 8,4 km trati zajazdila 16. najlepší čas zo 78 pretekárok. V upršanej časovke chlapcov sa spomedzi troch slovenských cyklistov darilo najviac Samuelovi Fedorovi, ktorý obsadil 40. miesto v konkurencii 92 pretekárov. Z cyklistickej časovky chlapcov vám prinášame aj fotogalériu, ktorú nájdete pod článkom.

V stredu prebehne oficiálny tréning na trati cyklistických pretekov s hromadným štartom. K uzatváraniu ciest počas tréningu nedôjde, no treba počítať so zvýšeným počtom cyklistov na cestách.

Tenista Daniel Balaščák vypadol v 1. kole s poľským súperom, ktorému podľahol v troch setoch.

Na palubovkách opäť bez slovenskej výhry

Basketbalistky odohrali od 16.30 h druhý duel v skupine. Proti Španielkam ťahali za kratší koniec od úvodu zápasu, keď po prvej štvrtine prehrávali 16:31. Druhá štvrtina bola vyrovnaná. Po prestávke nastúpili slovenské reprezentantky na palubovku energickejšie a v tretej štvrtine stiahli stratu na 12 bodov, ale po nevydarenej štvrtej 10-minútovke napokon prehrali vysoko 55:84. Z druhého vystúpenia našich basketbalistiek na EYOF-e vám prinášame aj niekoľko fotografií.

Basketbalisti privítali pred plným hľadiskom v Badíne o 19.00 h rovesníkov zo Srbska. Slováci už zakrátko prehrávali 5:20, ale do konca prvej štvrtiny sa chytili a v priebehu druhej znížili na 6-bodový rozdiel. Srbi si však následne pomohli dvomi trojkami a po polčase napokon viedli o 11 bodov. Napriek nepriaznivému stavu panovala v hale fantastická atmosféra.

V tretej štvrtine sa Slovákom opäť podarilo stiahnuť náskok súpera aspoň nakrátko na 6 bodov. Po tretej 10-minútovke prehrávali o 14 bodov. Polovicu tejto straty do polovice posledného dejstva Slováci stiahli, ale napokon podľahli favorizovaným Srbom 79:91. Zo stretnutia, v ktorom rozhodol o výsledku nevydarený úvod zápasu, vám prinášame aj fotogalériu.

Volejbalistky podľahli v Slovenskej Ľupči Srbkám 0:3 na sety. Ich chlapčenskí kolegovia zas vo Zvolene nestačili na Bulharov, keď tiež prehrali v troch setoch. Svoje druhé zápasy v skupinách prehrali aj hádzanárske družstvá. Dievčatá uhrali v Detve s Rumunskom výsledok 19:27 a vo Zvolene svietil na tabuli po konci zápasu medzi Slovákmi a Portugalcami stav 17:34.

Pondelkový sumár výkonov slovenských športovcov na EYOF 2022 nájdete v tomto článku.