Aj v rámci tohtoročnej pripomienky osláv SNP si nadšenci a turisti pripomenuli pamiatku statočných povstalcov a partizánov nočným turistickým prechodom z Donovál do Podkoníc.

IMG_3863
Nedeľňajší prechod sa uskutočnil za organizačnej podpory občianskeho združenia Deti dosky obce Podkonice, Dedinského spolku turistov Podkonice a Jána Kupca. Korene tejto akcie však siahajú až do päťdesiatych rokov minulého storočia.

IMG_3794

Prvým bodom pochodu bol zraz na námestí v Podkoniciach pod kostolíkom  sv. Martina Biskupa. Presne o 18.30 h prišiel autobus, ktorý skupina turistov kompletne zaplnila a vyrazili smerom na Donovaly. Odtiaľ už cesta účastníkov pokračovala turistickým chodníkom smerom na Kalište. Vyrazili teda smerom k osadám Bully a Mistríky, kde pri veľkých lipách nasledovala prvá pauza na Vrchlúke.

IMG_3817
Prechodom cez dedinku Buly plnú starých drevených domcov sa turisti dostali na zelenú značku, ktorá ich doviedla na rázcestie Pri javore. Slnko sa už dávno stratilo a padla tma, každý kto mal čelovku ju použil. Kto nie, pomáhal si telefónom.

IMG_3821

Dlhý chodník po žltej značke viedol účastníkov čistinkami obkľúčenými lesom a terén sa postupne menil na čistú a vysokú, ihličnatú masívnu horu s prenikavou smrekovo-borovicovou vôňou.

IMG_3836
Cestou pokrytou koreňmi a kameňmi sa dostali na začiatok bývalej osady Kalište, ktorú počas druhej svetovej vojny vypálilo nacistické vojsko. Osemnásteho marca 1945 popravili takmer každého, kto nestihol utiecť. Ľudia, ktorí prežili, sa odsťahovali. Zachované zostali dva domčeky a kaplnka. Viac o Kališti sa dočítate v našom staršom príspevku.

IMG_3850
Minútou ticha, modlitbou a Slovenskou hymnou si účastníci uctili pamiatku zosnulých a odvážnych. Starosta obce Podkonice Michal Vráb zároveň položil pri miestnom pamätníku veniec venovaný obetiam nacistického vyčíňania.

IMG_3861

Keď tmavou asfaltovou cestou zúčastnení turisti opustili Kalište, dostali sa postupne do sedla Príslop, ktoré sa nachádza pod severným svahom Plešov. Po modrom chodníku prekonali jednotlivé vrstvy bukového lesa a užľabím vystúpali blízko ku vrcholu kopca, kde je skutočne pozoruhodný výhľad na Banskú Bystricu, Nízke Tatry, Veľkú Fatru a rozľahlé okolie. Vďaka jasnej oblohe a malému svetelnému znečisteniu bolo možné počas nočnej časti prechodu pozorovať krásne nebeské divadlo.

IMG_3872
Oficiálne ukončenie sa konalo na Chate pod Plešmi, kde bola slávnostne za tónov starej slovenskej hymny “Hej, Slováci!” zapálená vatra.

IMG_3894
Čerešničkou za nočnou túrou bol vynikajúci guľáš a nezostávalo iné, ako sa pobrať späť do dediny Podkonice. Tam účastníci prichádzali úspešne okolo jednej ráno. I to je pozvánka na ďalšie ročníky netradičnej, no o to osobnejšej spomienky na vojnovú a hrdinskú minulosť nášho regiónu.