Od piatka banskobystrické Námestie SNP žiari svetelnou výzdobou a stánky rozvoniavajú vôňami jedla i horúcich nápojov. Začali sa banskobystrické vianočné trhy, ktoré od Mikuláša, 6. decembra doplní aj kultúrny program.

V piatok na banskobystrickom Námestí SNP finálne dozdobili aj centrálny vianočný strom, ktorý po komplikáciách od utorka zdobí centrum Banskej Bystrice. Zatiaľ však zostane bez zapnutých svetiel. O ich rozsvietenie sa už tradične postará až Mikuláš, ktorý v piatok 6. decembra nielen poteší prítomné deti, ale symbolicky aj odštartuje program tohtoročných Banskobystrických Vianoc.

Tohtoročné trhy sprevádza novinka, ktorá vzišla zo spolupráce mesta a Cechu hostinských, keď je v stránku uprostred námestia možné požičať, prípadne natrvalo zakúpiť si oficiálne trhové keramické hrnčeky v cene 4 €.

Príspevkom k ekológii je okrem toho aj tento rok iniciatíva samosprávy voči trhovníkom, aby využívali ekologicky rozložiteľné riady, poháre a tácky.

Stánky s občerstvením, ktoré sa v piatok otvorili, budú k dispozícii na Námestí SNP až do 2. januára v čase od 11.00 do 23.45 h.

Od šiesteho decembra sa zároveň trhy v centre mesta rozšíria o desiatky stánkov predajcov rozličného tovaru a remeselníkov. Tí budú svoj tovar potom ponúkať do 22. decembra.

Po 6. decembri sa zároveň trhy doplnia takmer každý deň aj o kultúrny program. Na pódiu sa spravidla podvečer predstavia miestne folklórne súbory, ale napríklad aj kapela Funny Fellows, speváčka Janais či spevák Maroš Bango s hitmi Karla Gotta a tiež a capella OTTO VOCE.

Pripravené budú charitatívne predaje punčov a vyvrcholením predvianočného programu na Námestí SNP bude už tradične, v dňoch 19. a 20. decembra, živý Betlehem Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova.

Mesto potom pripravuje aj oslavy vítania nového roka. Program s ohňostrojom bude pripravený na silvestrovskú polnoc, kedy zaspieva napríklad Peter Cmorik a chýbať nebude ani obľúbený Novoročný ohňostroj, v podvečer 1. januára.

Kompletný program, ktorý sa pripravuje na Námestí SNP pred Vianocami a na prelome rokov nájdete v staršom článku.