Ján Nosko, nezávislý kandidát s podporou strán SMER-SD a SNS, po štyroch rokoch obhájil pozíciu primátora Banskej Bystrice. Stal sa len druhou hlavou mesta v ponovembrovej histórii, ktorá pokračuje vo funkcii aj v druhom funkčnom období.

Len ľavicový primátor Ján Králik dokázal po víťazstve v roku 1998 presvedčiť Banskobystričanov aj druhýkrát a zvíťaziť aj vo voľbách 2002. Jánovi Noskovi sa zároveň podarilo niečo, čo jeho predchodcom nie. Oproti predchádzajúcim voľbám v roku 2014 takmer zdvojnásobil svoju voličskú základňu a teší sa nevýdanej podpore 18 281 Banskobystričanov.

Nosko v absolútnych číslach dokonca oslovil takmer dvojnásobný počet voličov oproti voľbám spred štyroch rokov. Vtedy ho volilo 9 739 voličov, čo znamenalo podporu 46,08% spomedzi pätnástky kandidátov na hlavu mesta. Banskobystrický primátor zároveň získal aj percentuálne najsilnejšiu podporu spomedzi primátorov všetkých krajských miest.

Aktuálne voľby, ktoré pritom už pred ich konaním naznačovali, že budú mať jasného víťaza, navyše prilákali viac voličov, ako tomu bolo pred štyrmi rokmi. Vtedy prišlo k urnám len 32,55% voličov, tentokrát to bolo až 37,93%. To predstavovalo celkom 24 839 ľudí zo 65 485 zapísaných voličov v Banskej Bystrici. Stále je to však výrazne menej, ako celoslovenský priemer volebnej účasti, ktorá aj v týchto voľbách dosiahla takmer 49%.

Výrazné víťazstvo Jána Noska naznačovali predvolebné ankety i kurzy stávkových kancelárií a jasné bolo aj po informáciách z prvých volebných okrskov, ktoré v sobotu neskoro večer prichádzali do volebných štábov kandidátov. Ján Nosko v jednotlivých okrskoch víťazi minimálne dvojnásobným a niekde až štvornásobným ziskom hlasov oproti svojmu najväčšiemu konkurentovi – Igorovi Kašperovi. Kandidát strán SaS, OĽANO, KDH, SME RODINA – Boris Kollár a PS získal napokon podporu 5489 voličov, čo predstavovalo 22,58% hlasov.

Jozef Sásik zo Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku, ktorý sa o verejné funkcie uchádza pravidelne, neuspel ani v týchto voľbách. Podporu mu vyjadrilo 401 Banskobystričanov, čo prestavovalo 1,65% hlasov. Peter Peuker, kandidát strany Nezávislosť a jednota získal 140 hlasov (0,58%).

Obľúbený primátor zároveň potiahol aj ním podporovaných kandidátov na poslancov Mestského zastupiteľstva. V tom sa bude môcť Nosko oprieť podľa avizovanej podpory o minimálne 19 poslancov z radov koalície strán SMER-SD, SNS a viacerých nezávislých kandidátov.

„Som veľmi rád, že obyvatelia mi dali dôveru a vlastne vystavili mi známku za predchádzajúce 4-ročné obdobie. Ďakujem všetkým obyvateľom, ktorí išli voliť, aj tým, ktorí prichádzali s konštruktívnymi nápadmi a posúvali našu prácu ďalej dopredu. Ďakujem mojím podporovateľom, a všetkým, ktorí počas tohto 4-ročného obdobia pri mne stáli, a samozrejme aj počas kampane. Obrovská vďaka. Naozaj urobím všetko preto, aby som obyvateľov nášho mesta nesklamal, aby sme naďalej realizovať projekty v prospech všetkých nás,“ povedal v nedeľu nadránom pre médiá Ján Nosko.

Ten sa za víťaza volieb vyhlásil už pred zverejnením definitívnych výsledkov, a to na základe informácií z väčšiny banskobystrických okrskov, v ktorých jasne dominoval. „Našimi ďalšími zámermi, ktoré sme aj prezentovali vo volebnom programe, sú nájomné byty, bude to sociálna oblasť, teda sociálne zariadenia, nízkoprahové stacionáre pre seniorov a samozrejme chceme pokračovať v revitalizácií športových areálov. Chceme pokračovať v rekonštrukciách materských škôl, investovať do škôl a venovať sa zeleným projektom, revitalizovať vnútrobloky a samozrejme mestský park a mnohé ďalšie nové projekty,“ priblížil svoje plány Nosko.

Priebeh volebného dňa a povolebnej noci sme sledovali naživo:

https://bbonline.sk/sledujeme-nazivo-volili-sme-vedenie-mesta-ucast-bude-zrejme-vyssia-nez-pred-styrmi-rokmi/

Úplné výsledky voľby poslancov Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici nájdete v našom samostatnom príspevku:

Voľby do mestského zastupiteľstva: Ako uspeli či neuspeli jednotliví kandidáti