Zaujímavé knihy, osobnosti a miesta. V stredu 10. mája patrili večerné ulice Banskej Bystrice tradičnej európskej Noci literatúry.

Opäť nechýbala dobrá atmosféra, zopár prekvapení a hlavne silné zážitky zo súčasnej literatúry, ktorá sa nebojí reflektovať aj pohnutú realitu dnešných dní.

Svoju premiéru na Noci literatúry zažila Literárna bašta na Lazovnej ulici, ktorá hosťovala inscenované čítanie z hry Pétra Esterházyho Mercedes Benz v podaní študentov Jakuba Šveca, Simona Juhásza a Terézie Šustekovej. Ukážky z hry veľkého literáta, ktorá dáva dôraz na osud stredoueurópskeho priestoru, zapadli do priestoru stredovekej bašty dokonale aj kvôli plánom, ktoré s ňou majú miestni organizátori.

V neďalekom Literárnom a hudobnom múzeu (ŠVK) čítala kníhkupkyňa z bystrického Artfora a miestna aktivistka Zuzana Szabóová napínavú ukážku z knihy francúzskej spisovateľky Leily Slimani Uspávanka, ktorá bola minulý rok ocenená Goncourtovou cenou. Priestor kultúrneho centra Záhrada patril čítaniu z knihy Vojde kôň do baru izraelského spisovateľa Davida Grossmana. V tragikomickom podaní tohtoročného favorita Man Bookerovej ceny sa zaskvel programový dramaturg centra Milan Zvada.

Čítanie o aktuálnych témach sa nevyhlo ani Múzeu SNP. Tam mestský poslanec a aktivista Milan Lichý prečítal ukážku z mrazivej knihy Mareka Šindelku Únava materiálu, ktorá obdržala tohtoročnú cenu Magnesia Litera za najlepšiu českú próza. Pohľad na Európu dneška nechýbal ani v kancelárii primátora v budove historickej radnice na Námestí SNP, kde riaditeľka Divadla Štúdia tanca Zuzana Ďuricová Hájková čítala ukážku z knihy rakúskeho autora Karla-Markusa Gaussa Roztratení Nemci.

V priestoroch Stredoslovenskej galérie, v Bethlenovom dome na Dolnej, sa v tomto roku čítalo z knihy Petra Macsovszkého Tantalópolis. S držiteľom minuloročnej ceny Anasoft Litera sa výborne popasoval herec Michal Ďuriš. Prvýkrát v histórii banskobystrickej Noci literatúry sa čítalo v kníhkupectve Artforum, o niekoľko brán nižšie od galérie.  Pedagogička a bývalá kníhkupkyňa Monika Perecárová vybrala a predniesla niekoľko ukážok z knihy Itala Calvina Neviditeľné mestá, ktorá nedávno vyšla v novom vydaní.

Ďalší ročník Noci literatúry sa už 10. mája krátko pred desiatou hodinou večer stal minulosťou. Na čítania v centre mesta zavítalo vyše sto návštevníkov a návštevníčok. Podujatie by sa nezaobišlo bez tímu dobrovoľníkov, ktorí zastrešovali jednotlivé stanoviská a dohliadali na jeho hladký priebeh.

Po posledných dvoch ročníkoch, kedy sa organizácie chopili ľudia z kníhkupectva Artforum a Literárnej bašty, sa už teraz môžeme tešiť na ten ďalší. Dovtedy však určite prinesú do Bystrice veľa literárneho diania. Už tento piatok 12. mája v Múzeu SNP privítajú švédskeho spisovateľa Petra Fröberga Idlinga, o týždeň zas Modré hory a Michala Kaščáka (https://www.facebook.com/events/1917618735142617/).