V jednej zo siedmich zachovaných banskobystrických bášt bolo po tieto dni rušno. Objekt bašty kedysi slúžil na obranu mesta.

Z bašty na Katovnej ulici, pri bývalej Lazovnej bráne, ktorá pochádza z polovice 16. storočia a je národnou kultúrnou pamiatkou, sa v blízkej budúcnosti stane rezidenčný literárny dom so živou literárnou kaviarňou. Iniciátorov myšlienky Literárnej bašty– OZ Laputa a samozrejme, aj Banskobystričanov, ktorým záleží na tom, aby ich mesto bolo kultúrne, však pri úpravách bašty čaká ešte veľa práce. Hlavne dobrovoľníckej. No mladí Banskobystričania nezaháľajú.

V posledný aprílový piatok a sobotu sa v bašte brigádovalo. Dokopy viac ako dvadsať dobrovoľníkov počas týchto dvoch dní odstraňovalo z bašty hrubú špinu. Zametali, čistili, vynášali „bordel“, robili povrchové úpravy. Kus práce odviedli najmä mladí ľudia z Férovej nadácie O2, ktorá je hlavným partnerom projektu Literárna bašta.

Návštevníkov prvého podujatia, ktorým je Noc literatúry, privíta bašta v stredu 10. mája. Noc literatúry je medzinárodný projekt, ktorý iniciovali České centrá v rôznych európskych krajinách. V jeden večer sa koná v mestách po celej Európe a v niekoľkých mestách na Slovensku, Banskú Bystricu nevynímajúc.

V našom meste sa Noc literatúry koná pod záštitou projektu Literárna bašta, hlavným partnerom je banskobystrické kníhkupectvo Artforum. Čítať sa bude v tom istom čase (od 18:30 do 22:00 hod.) na siedmich miestach v meste. V bašte to bude inscenované čítanie z hry Mercedes Benz od najznámejšieho maďarského spisovateľa 20. storočia Pétera Esterházyho. V ukážke sa predstavia študenti herectva Jakub Švec, Soňa Jágerská a Simon Juhász.

Ďalším podujatím v Literárnej bašte bude 18. mája beseda s raperským duom Modré hory. A ďalšie brigády pri rekonštrukcii historického objektu bašty, budúceho kultúrneho bodu na mape Banskej Bystrice, sa uskutočnia v lete.