Banskobystrická Občianska cykloiniciatíva v spolupráci s mestom pripravili pre tunajších cyklistov predčasný darček k Vianociam. Na začiatku týždňa pribudli v centre mesta cyklostojany.

cyklostojany, Banská Bystrica, 2.12.2013Osadené stojany spĺňajú podmienky a kritériá pre umiestnenie v Pamiatkovej rezervácii Banská Bystrica. Dovedna ich má nateraz mesto osadiť štrnásť. Prvé pribudli na Námestí SNP, v areáli Radnice, v parku Záhrady – Centra nezávislej kultúry či pred komunitným centrom v Sásovej.

Keďže väčšina cyklostojanov sa bude nachádzať práve v historickom centre, tvar a forma cyklostojanov podliehala  schvaľovacím procesom. Výsledkom sú jednoduché stojany s erbom mesta. Podľa počtu ramien sú určené pre 4, 6 alebo 8 bicyklov a pevnými kotvami sú prichytené k zemi. Ambíciou mesta a jeho partnerov je, aby si rovnaké stojany zaobstarali aj majitelia prevádzok na Námestí SNP. Stojan si môžu personalizovať vlastným logom.

Napriek pešej zóne na Námestí SNP môžu cyklisti jazdiť v historickom jadre už od augusta, ale za obmedzených podmienok. Aj pre nich sú preto nové cyklostojany ďalšou pozvánkou do centra.

Nové stojany v meste vznikli vďaka podpore nadačného fondu Stredoslovenskej energetiky v nadácii PONTIS, z ktorých na projekt putovalo tritisíc eur a tiež vďaka grantu Nadácie Ekopolis z programu Zelené oázy v sume dvetisíc eur.