Aktivisti k akcii vyzvali ihneď po vyhlásení výsledkov druhého kola volieb predsedu BBSK. Pokojným spôsobom takto chcú vyjadriť svoj názor na zvoleného župana.

Sviecka za ludskost, Banská Bystrica, 24.11.2013Na akcii Sviečka za ľudskosť vyjadrilo svoju nespokojnosť s osobou čerstvo zvoleného župana takmer dvesto Banskobystričanov symbolickým zapálením sviečky. Múzeum SNP pri tejto príležitosti otvorilo vstupné brány do pamätníka a pietnej časti s večným ohňom. Akcia sa bude počas nového týždňa opakovať každý deň o piatej a bude spojená aj so sprievodným programom v Múzeu SNP, kde by mali prebiehať prednášky a premietanie filmov na tému holokaustu a krajnej pravice. K prítomným sa okrem jedného z organizátorov – aktivistu Rada Slobodu, prihovorili napríklad aj režisérka Viera Dubačová či riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

V podobnom tóne sviečkového protestu vyjadrilo svoj názor na výsledok volieb v BBSK v nedeľu podvečer aj niekoľko desiatok ľudí na Námestí SNP v Bratislave.

Účastníci protestov rešpektujú výsledok demokratických volieb, no takýmto spôsobom chcú vyjadriť svoj nesúhlas s ním. Vyvrcholením bude pripravovaný protest v piatok 29. novembra, kedy sa nový župan Marian Kotleba a nové zastupiteľstvo BBSK ujmú svojich funkcií.

Nový predseda kraja získal v sobotňajších voľbách dosiaľ najsilnejší mandát od voličov spomedzi všetkých doterajších prvých mužov Banskobystrického kraja a svojho protikandidáta Vladimíra Maňku prekonal o viac než štrnásť tisíc hlasov.