Prezident Andrej Kiska, predseda parlamentu Andrej Danko, premiér vlády Robert Fico, ďalší predstavitelia verejného života, početné zahraničné delegácie, ale aj poslední pamätníci bojov a množstvo Banskobystričanov i návštevníkov mesta v utorok vzdali hold jednej z najvýznamnejších udalostí slovenských dejín.
Centrálne oslavy v Banskej Bystrici pripomenuli 73. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. Po skončení pietneho aktu kladenia vencov sa najvyšší predstavitelia krajiny v príhovoroch pred Múzeom SNP priamo zamerali na prejavy fašizmu, ktoré sú na Slovensku prítomné v súčasnosti.
„Keď vyhral v Banskobystrickom kraji voľby fašista a obsadil budovu neďaleko odtiaľto, bol to pre väčšinu ľudí na Slovensku šok. Keď jeho strana uspela v parlamentných voľbách, bol to zrejme pre väčšinu ľudí ešte väčší šok. Ako demokratická spoločnosť sa snažíme s touto situáciou vyrovnať. Vedieme často bolestivý dialóg o tom, ako na fašistov reagovať. O tom, aká zvrátenosť, aká nenávisť k ľuďom s iným náboženstvom, s inou farbou pleti, sa skrýva za ich silenými úsmevmi a zelenými tričkami. Diskutujeme o príčinách ich popularity. O tom, ako ich priaznivcom ukázať právu tvár strany, ktorej vodca považuje začiatok Slovenského národného povstania za najčiernejší deň našej histórie. Po štyroch rokoch ich prítomnosti v samosprávnej politike a po roku v parlamentnej politike však už o mnohých veciach diskutovať nemusíme. Napríklad o tom, že ich jediným príspevkom do verejnej diskusie na Slovensku bolo a je šírenie nenávisti. A tu v Banskej Bystrici azda najviac ukázali, že veci verejné spravovať nevedia. Ale zato ako ozajstní slabosi dokážu zneužívať moc, aby zastrašovali učiteľov na školách či šikanovali hercov malého ochotníckeho divadla,“ hovoril v príhovore prezident Andrej Kiska.
Prezident vo svojom prejave priamo apeloval aj na záujem verejnosti o ďalší politický vývoj na Slovensku s dôrazom na blížiace sa voľby. „Voľbám do vyšších územných celkov ľudia neprikladajú veľký význam, patria medzi tie s nízkou volebnou účasťou. Ale tie tohtoročné by sa mohli stať voľbami, v ktorých sa postavíme proti ideológii zla. Voľbami, v ktorých vyženieme fašistu z úradu tu v Banskej Bystrici, odmietneme jeho kandidáta v Nitrianskom a ďalších krajoch,“ doplnil Kiska.
V obdobnom tóne sa niesli aj prejavy predsedu parlamentu Andreja Danka či premiéra Roberta Fica (SMER-SD). Ten musel pri príchode čeliť aj menšiemu protestu asi dvadsiatky ľudí s transparentami, ktorí kričali heslá ako „Fico do basy“ či „Skutok sa stal“. Oboch predstaviteľov vládnych strán pri privítaní zároveň časť divákov vypískala.
„História nás má poučiť, nie rozdeliť. Tento deň dajme úctu všetkým tým, ktorí za naša slobodu bojovali a práve na tomto mieste treba dať signál, že šialenci Slovensko neovládnu,“ povedal na pódiu Andrej Danko (SNS). Ten sa však v prejave, za potlesku staršieho obecenstva, zároveň zastal jednej z najkontroverznejších postáv povstania a následného diania Gustáva Husáka. „Je to nedocenená osobnosť našich dejín,“ doplnil predseda parlamentu.
Banskobystrický župan Marian Kotleba sa na oslavách výročia Slovenského národného povstania nezúčastnil. Múzeum SNP ho oficiálne na oslavy ani nepozýva. Strana však na seba v utorok upozornila reklamným teplovzdušným balónom, ktorý ráno a dopoludnia lietal nad Banskou Bystricou.
Súčasťou osláv, ktoré pripravilo Múzeum SNP, boli aj tento rok ukážky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, zoskok vojenských výsadkárov, prezentácie klubov vojenskej histórie, ale tento rok napríklad aj slávnostné odhalenie pamätnej lavičky na počesť vojnových veteránov v areáli Skanzenu ťažkej bojovej techniky. Popoludní bol tiež k dispozícii návštevníkom bezplatný vstup do expozície múzea.
Pripravený bol aj kultúrny program, v ktorom vystúpili Jiří Vondrák a jeho hostia, ruský folklórny súbor Rosstaň, ale aj domáca kapela Rusín Čendéš Orchestra či jazzový big band armády USA The Ambassadors. Na záver programu sa predstavila aj poprocková kapela Nocadeň.