Kaliiste stretnutie generacii 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skJedna z obcí niekdajšej Partizánskej republiky neďaleko Banskej Bystrice sa opäť zaplnila ľuďmi. Na každoročnom Stretnutí generácií sa na mieste vypálenej obce Kalište spomínalo na obete druhej svetovej vojny.

Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Banská Bystrica a Múzeum Slovenského národného povstania pripravili aj tento rok pestrý spomienkový program. Pripravený bol folklórny či hudobný program pre staršiu generáciu, ale aj viaceré vedomostno-zábavné súťaže pre deti. Organizované boli tiež tradičné turistické pochody z Donovalov a Španej Doliny. Hlavnej pietnej spomienky na obete marcových dní v roku 1945, kedy nemecké jednotky Kalište vypálili, sa aj tento rok zúčastnil premiér vlády Slovenskej republiky Robert Fico (Smer-SD) či jeho stranícky kolega, vicepremiér vlády Peter Pellegrini. Atmosféru vám priblíži fotogaléria pod príspevkom.

Obec Kalište sa stala počas Slovenského národného povstania centrom takzvanej Partizánskej republiky. Domáci obyvatelia pomáhali partizánom rôznych národností. V okolí obce sa nachádzali poľné nemocnice. Dňa 18. marca 1945, v skorých ranných hodinách bola obec prepadnutá nemeckými vojakmi. Obyvateľov obce zhromaždili pred kaplnkou, ktorá sa ako jediná zachovala v pôvodnom stave. Zhorelo 36 domov a 46 osôb bolo zavraždených. V súčasnosti tieto udalosti pripomínajú dva obnovené domy, kaplnka, pamätník obetiam a sad života. Sad so 102 ovocnými stromčekmi pripomína vypálenie rovnakého počtu obcí na území Slovenska. Samotné udalosti spred 71 rokov sme si v marci pripomínali na pôde Múzea SNP.