Návrat Jozefa Pribilinca so zlatou olympíjskou medailou zo Soulu v roku 1988 oslavovala celá Poľná ulica. Návrat nemenej úspešného reprezentanta v rýchlej chôdzi Mateja Tótha po zisku titulu majstra sveta, oslavovalo v stredu zaplnené Námestie SNP.

Matej Toth oslava majstrovskeho titulu Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Len cez víkend dokázal tohtoročný rekordér v chôdzi na 50-kilometrov Matej Tóth vybojovať svoj životný úspech na atletických majstrovstvách sveta v Pekingu. Krátko po návrate do svojej domácej Banskej Bystrice najskôr rodák z Nitry v stredu ráno vyprevadil svoju dcérku k jej prvej ceste do školy a popoludní mu už gratuloval primátor Ján Nosko, ale aj množstvo Banskobystričanov, ktorí si našli cestu na tunajšie námestie.

„Som rád, že si môžeme moje víťazstvo užívať spoločne, v našom meste, na ktoré som hrdý a hrdý som aj na to, že tu žijem a vychovávam svoje deti,“ povedal Matej Tóth, ktorý pred fanúšikmi vyskúšal trochu inú chôdzu, na akú je navyknutý.

Predviedol sa na chodúľoch. Mesto v spolupráci s VŠC Dukla narýchlo pripravilo špeciálny kultúrny program, ktorý vznikol úpravou stredajšieho programu Festivalu umenia Banská Bystrica. Pred príchodom Tótha na námestie tak napríklad vystúpil Samuel Tomeček s kapelou, neskôr Jana Kocianová a večerný program zakončil ohňostroj.