Niekdajšie prírodné kino bolo označené ako neupotrebiteľný majetok a mesto bude hľadať spôsob ako ho odpredať. Získané finančné prostriedky chce získať na kúpu alebo postavenie celoročne využiteľného kultúrneho stánku.

tamfiteártňa-2011_1Mestské zastupiteľstvo odmietlo návrh Milana Lichého (Banskobystrická alternatíva), aby bol amfiteáter vyňatý zo zoznamu neupotrebiteľného majetku, určeného na predaj. Poslanec upozornil, že ešte za primátora Saktora si mesto nechalo vypracovať projekt „Rekonštrukcia amfiteátra a výstavba parkovacieho domu v Banskej Bystrici.“ Zaplatilo zaň súkromnej firme BAJOPROJEKT s.r.o. sumu 9 116,78 eur. V máji 2011 interpretoval Lichý tento projekt a odpoveďou mu bolo, že sa zostaví pracovná skupina a prehodnotí jeho realizáciu. „Z tohto nemám spätnú väzbu, neviem či vznikla pracovná skupina, a či na základe rozhodnutia tohto tímu došlo k rozhodnutiu, že koncept amfiteátra je prežitý,“ hovorí Lichý.

Podľa poslanca Martina Turčana je to vizitkou bývalého viceprimátora Roberta Kazíka. „Za minulého vedenia mesta boli premrhané šance na eurofondy, keď sa dali realizovať výzvy na tomto objekte. Ľudia vyvodili zodpovednosť a pán viceprimátor už nebol zvolený za poslanca. Bola to jeho osobná agenda, ktorú propagoval štyri roky, že on to dotiahne,“ povedal predseda klubu SDKÚ-DS.

Primátor Peter Gogola si navyše myslí, že amfiteáter je prežitok a Banská Bystrica potrebuje celoročne využiteľnú halu. „Chápem záujem niektorých Banskobystričanov revitalizovať amfiteáter, lebo sa spája s ich mladosťou. V súčasnej dobe je však vo veľmi zlom technickom stave a čo je podstatné, tento koncept je v Banskej Bystrici prežitý. Návyky súčasných Banskobystričanov sú také, že sotvakto je ochotný ísť cez pol mesta s dekou pod pazuchou na filmové predstavenie,“ hovorí primátor, podľa ktorého chcú mať ľudia svoj komfort.

amfikIný názor má Juraj Havlík z neformálneho zoskupenia Ľudí spája(ť_je) umenie, ktoré organizovalo v priestoroch amfiteátra niekoľko premietaní. Na jeden deň premietania prišlo podľa neho približne 300 ľudí a to iba s týždňovou propagáciou podujatia. „Ak niekto hovorí, že ľudia nechcú chodiť na amfiteáter, tak to nie je pravda,“ tvrdí Havlík, ktorý so svojim zoskupením zozbieral 800 podpisov pod petíciu „Otvorená výzva občanov na revitalizáciu amfiteátra v Banskej Bystrici.“ 

Primátor s poslancami mestského zastupiteľstva však hovoria o potrebe celoročne využiteľného kultúrneho stánku. Prednedávnom navrhla riaditeľka PKO Jana Suraová odkúpenie kina Urpín, ktoré mesto v roku 2007 predalo.  Podľa Jakuba Gajdošíka (SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS) mali byť takto získané prostriedky využité na odkúpenie Domu kultúry. Vtedajší vlastník, odborový zväz Kovo, nakoniec pred mestom uprednostnil podnikateľa Petra Valacha, ktorý je od roku 2007 vlastníkom Domu kultúry. Valach dlhodobejšie deklaruje zámer rekonštrukcie, v minulosti ponúkol mestu jeho užívanie. „Z môjho pohľadu je dôležité, že peniaze z prípadného predaja by museli byť viazané na vybudovanie stánku, ktorý by sa dal využiť celoročne“ hovorí Gajdošík s tým, že prioritou pre mesto je, aby malo celoročnú scénu. „Sme jediné krajské mesto, ktoré niečo takéto nemá,“ dodáva.

Zastupiteľstvo schválilo Gajdošíkove uznesenie, aby sa financie z prípadného predaja použili účelovo na kapitálové výdavky v kultúre. Konečné slovo však budú mať poslanci. „Úzus poslaneckých klubov je taký, že pusťme to na realitný trh, zistime či je vôbec dopyt. Poslanecký zbor schvaľuje podmienky predaja,“ hovorí Turčan. „Musí byť vypísaná verejná obchodná súťaž, ale akokoľvek dopadne, o jeho predaji rozhodnú poslanci,“ pridáva sa Gajdošík.

Práve otázka čo bude prípadne stáť v priestore bývalého amfiteátra je podľa Lichého nezodpovedanou. „Povedali sme, že peniaze z predaja pôjdu na odkúpenie kultúrneho stánku, ale čo sa stane s amfiteátrom, na to sme neodpovedali. Odpoveď dáva územný plán, ale ten je možné meniť zmenami a doplnkami. Toto by malo mesto povedať,“ dodal na záver Lichý.