Na kopcoch v okolí Banskej Bystrice sa v sobotu večer rozhoreli vatry. Podujatie Keltský telegraf nadviazalo na vlaňajší prvý ročník akcie a opäť prilákalo množstvo záujemcov o netradičný zážitok.

Hlavným stanovišťom podujatia bol kopec Stráža nad obcou Nemce, kam sme zašli aj my. Sprievodný program ale organizátori pripravovali aj na Čelienci nad Ľubietovou a vatry sa večer rozhoreli aj nad Sásovou a tiež obcami Baláže, Podkonice, Slovenskou Ľupčou či Železnou Breznicou.

Nad Nemcami bol v sobotu už od popoludnia pripravený pre všetkých návštevníkov sprievodný program s atrakciami, kde si návštevníci mohli vyskúšať lukostreľbu či bubnovačku, ale aj jazdu na koňoch. Zahrala kapela Sunity, podvečer aj kapela Javory a Liesky z Badína. Pripravené bolo aj pestré občerstvenie a na ochutnať bolo možné aj keltskú kormu – netradičné pivo miešané s medom či medovinou.

Okrem už spomenutých miest podobné vítanie jari svetelnými signálmi v podobe ohňov v týchto dňoch realizujú v duchu zachovávania tradícií aj v ďalších slovenských či českých mestách a obciach. Podobné jarné tradície sa udržiavajú aj v ďalších krajinách.