Hokejistov Banskej Bystrice čakal v závere týždňa tuhý boj, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou väčšiny pohronských derby zápasov proti Zvolenu. A hoci išlo už o šieste vzájomné meranie síl v prebiehajúcom ročníku, s veľkou pravdepodobnosťou azda aj najlepšie a najšťavnatejšie.

Už po vyše minúte dal o sebe prvýkrát vedieť Hecl, ktorý síce zakončoval z dobrej pozície a mal aj dostatok času, no svoj pokus namieril iba do stredu brány. V 3. minúte to skúšal z ostrého uhla Šiška a krátko na to išli Zvolenčania do početnej výhody. Počas nej sa prezentoval streleckým pokusom Turnbull, no bola z toho len kontra hostí a Kabáč mohol v prečíslení pokojne otvoriť skóre. Presilovku dohrali však „rytieri“ s niekoľkými šanci, ktoré Banskobystričania ustáli a pokračovalo za bezgólového stavu.

Aj na začiatku 8. minúty opäť zahrozil Hecl, no trafil iba do bočnej siete. V 14. minúte sa hráči HKM opäť ocitli v prečíslení, ale Sidrefof mieril len do Belányiho. Od tohto momentu následne uplynulo len niečo vyše pol minúty a prvýkrát sa menilo skóre zápasu – postarali sa o to domáci hokejisti, konkrétne Viedenský. Skúsený útočník zachytil rozohrávku Koja a strelou ponad rameno prekonal mladého brankára v službách Bystrice. V závere tretiny ešte ohrozil Trenčana hosťujúci Tamáši, no do kabín sa napokon odchádzalo za tesného náskoku Zvolenčanov.

V 22. minúte prišlo prvýkrát vyrovnanie, na konci celej akcie bol Watling, ktorý sa preštrikoval cez Mudráka a zakončením pomedzi betóny prekonal domáceho brankára. Radosť Banskobystričanov netrvala dlho, pretože už po 71 sekundách posielal HKM do vedenia obranca Hanna. Tento moment započal silnú štvorminútovku v podaní Zvolenčanov, ktorí následne pridali v krátkom slede tretí, aj štvrtý gól. Na konci 24. minúty zvyšoval na rozdiel dvoch gólov Sideroff, aby v polovici 26. minúty upravil na 4:1 Stupka.

Domáci si však neudržali momentum na svojej strane, krátko po štvrtom góle putoval na trestnú lavicu Viedenský a Bystričania si zahrali presilovú hru. Tá netrvala ani minútu a hosťom sa podarilo znížiť, keď sa k odrazenému puku dostal Tamáši, ktorý prekonal bezmocného Trenčana. V 28. minúte zvonilo po strele Sideroffa brvno Belányiho brány a v tom istom momente oslabil svoj tím Bačik. V následnej početnej výhode mal stopercentnú príležitosť Hecl, ktorý ale netrafil bránu a v ďalšom priebehu sa „baranom“ podarilo ubrániť. V 37. minúte sa hráčom HC ’05 podarilo priblížiť na rozdiel jedného gólu, keď sa druhýkrát v zápase presadil kanadský útočník Watling.

Hneď na začiatku tretej tretiny museli hostia ustáť oslabenie a v 44. minúte mal vyrovnanie na hokejke Troock, lenže vo veľkej príležitosti zlyhal. Čo sa nepodarilo jemu, dokonal nakoniec Alex Tamáši, ktorý v 49. minúte predsa len vyrovnal a oživil nádeje Banskobystričanov na bodový zisk. Po vyše dvoch minútach od vyrovnávajúceho gólu prišiel trest pre Hannu a zverenci trénera Sheddena mohli ísť v početnej výhode dokonca do vedenia. Tento scenár sa im podarilo zrealizovať zásluhou Troocka, ktorý v plnej rýchlosti vyslal nečakanú strelu, ktorou rozjasal banskobystrických fanúšikov v sektore hostí. V 54. minúte opäť podržala Belányiho konštrukcia, no v 57. minúte už bol prikrátky na zakončenie Hecla, ktoré do brány zapadlo práve po odraze od brvna hosťujúcej brány. Všetko nasvedčovalo tomu, že pod Pustým hradom sa bude predlžovať, lenže prišla záverečná minúta a s ňou aj zlomový moment duelu. Do konca zápasu ostávalo 51 sekúnd a domáca defenzíva si neustrážila v tom čase dvojgólového Watlinga, ktorý sa dostal k odrazenému puku a zimný štadión vo Zvolene sledoval ako „barani“ kráčajú k dôležitému víťazstvu. Tesný náskok sa im podarilo udržať aj pri záverečnom nápore HKM, pri ktorom dokonca odvolali brankára a viackrát získali vhadzovanie v útočnom pásme. Šieste tohtosezónne pohronské derby tak dopadlo v prospech Banskej Bystrice, čím sa vzájomná bilancia z aktuálnej sezóny vyrovnala na 3-3. Mužstvo okolo Michala Kabáča zároveň poskočilo v tabuľke na 4. priečku, kde majú aktuálne dvojbodový náskok pred Spišskou Novou Vsou.

Povedali o zápase

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Naše tretie tretiny sú v poslednej dobe neuveriteľné, hráči bojujú a nachádzajú cestu k víťazstvám. Je to známka veľmi dobrého klubu. Dokážeme sa držať v hre, dávať góly a musím sa opakovať – hráči sú neuveriteľní. Pre brankárov to dnes asi neboli najvydarenejšie zápasy, a hoci to ten náš zrejme cítil rovnako, držal sa a v poslednej tretine ukázal aj niekoľko dobrých zákrokov keď sme to potrebovali. Dokázal zvíťaziť a to je to najpodstatnejšie.“

Patrick Watling, útočník Banskej Bystrice: „Nebol to dnes prvý trojgólový počin v mojej kariére, no bol prvý odkedy som tu a som rád, že som to pre chlapcov mohol urobiť. Atmosféra bola skvelá, prísť do Zvolena a zažiť to tu je vždy šialené. Striedali sme v zápase slabšie momenty s lepšími, no som rád, že sme dokázali zvíťaziť. Diváci videli veľa gólov a dostali tak to, za čo si zaplatili. Bol to skvelý tímový výkon. Aj za nepriaznivého stavu sme cítili, že ideme správnym smerom a nechceli sme sa vzdať.“

Alex Tamáši, útočník Banskej Bystrice: „Úžasný výkon, ukázali sme ako tím veľký charakter. Ak by som sa vrátil od začiatku zápasu, tak nebol to ideálny vstup do zápasu. Nebola to tá hra, ktorou by sme sa chceli prezentovať a už vôbec nie v derby proti Zvolenu. Ale ako som povedal, ukázali sme charakter, vrátili sme sa do zápasu a dotiahli to do víťazného konca. Nečakal som, že padne až toľko gólov, ale pre oko diváka určite lahodiaci zápas a sme radi, že sme na tom víťaznom konci. Povedali sme si pár vecí v šatni, ktoré musíme zmeniť a tlačili sme sa v tej tretej tretine viac do brány, tie bývajú v poslednej dobe naše a sme radi, že nám to tam padlo a že sme vyhrali. Bola šanca aj na hetrik, Suky (Jakub Sukeľ) mi to tam krásne nahral na stred, škoda, že som to lepšie nezamieril. Možno som sa trochu unáhlil v tom zakončení, ale Patrick (Watling) do zobral do svojich rúk a vyhrali sme. Dúfam, že nejaký obedík kúpi do kabíny (smiech).“

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Ale tak, ja si myslím, že naozaj výborný zápas aj z jednej, aj z druhej strany. V prvom rade treba zagratulovať Bystrici, že nás porazila a že šlapali do konca. Za stavu 4:1, asi sme tam mali dať na 5:1, aby sme ten výsledok udržali a hneď sme dostali z prečíslenia. Za počet gólov, ktoré sme dali, môžem hráčov pochváliť, ale za ten počet, ktorý sme dostali… to je strašne moc. Za stavu 4:1 absolútne neprišlo uspokojenie, vravím, tie góly boli lacné, čo sme dnes dostali a to treba ustáť.“

Tipos extraliga – 39. kolo – nedeľa 19.02.2023 – Zimný štadión Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 5:6 (1:0, 3:3, 1:3)

Góly: 15. Viedenský, 23. Hanna (Viedenský), 24. Sideroff (M. Hecl, Sládok), 26. Stupka (Šiška), 57. M. Hecl (Sideroff, Hunterbrinker) – 22. Watling, 27. Tamáši (Watling, Kontos), 37. Watling (Cormier, Troock), 49. Tamáši (Šoltés, Jendek), 52. Troock (Watling, Kontos), 60. Watling (Holenda, Troock). Rozhodovali: M. Smrek, Štefik – Bogdaň, Janiga, vylúčení na 2 min.: 3:6, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Diváci: 3220

Zostava HKM Zvolen: Trenčan – Messner, Hain, Mudrák, Hanna, Kubka, Hraško, S. Barcík – Turnbull, Viedenský, R. Bondra – Sideroff, Huntebrinker, M. Hecl – Stupka, Marcinek, Zuzin – Stupka, Šiška, Csányi

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (32. – 34. Andrisík) – Ryczek, Kojo, Luža, Bačik, Holenda, Cormier – Watling,  Kontos, Troock – Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Šoltés, Urbánek, Jendek – Urbánek, G. Gabor, Kabáč

12 HC MV TRANSPORT Prešov 44 8 8 0 6 22 117:149 45

Najbližší duel čaká hokejistov Banskej Bystrice už v utorok 21. februára, kedy sa predstavia na zrekonštruovanom Zimnom štadióne Pavla Demitru v Trenčíne. Stretnutie 40. kola štartuje o 18.00 h.