Banskobystrický Mestský mládežnícky štadión hostil aj počas posledného júnového víkendu dvojdňový celoslovenský turnaj v malom futbale. Druhý ročník Iná Liga Cupu ovládol tím zo Žiliny, ktorý vo finále zdolal domáce mužstvo. Na turnaji hrali známe futbalové mená aj Smola a Hrušky.

Dvojdňový turnaj organizuje tím, ktorý prináša futbalovým priaznivcom populárnu reláciu mapujúcu dedinský futbal v jeho pravej podobe. Na druhom ročníku Iná Liga Cupu sa predstavilo až 64 tímov z celého Slovenska. Hralo sa na štyroch ihriskách, vo formáte štyria hráči plus brankár, pričom jeden zápas trval dvakrát dvanásť minút. V sobotu 29. júna sa odohrala skupinová fáza a v nedeľu 30. júna prišla na rad vyraďovacia časť. Sobotný program spestril koncert kapely Smola a Hrušky. Z dvojdňového turnaja vám prinášame aj fotogalériu, ktorú nájdete pod článkom.

Banskobystrický región mal na turnaji početné zastúpenie a napokon aj jedna medaila ostala doma. Zhavranelí bratia, ktorých dres obliekali aj bývalí prvoligisti Gabriel Snitka či Roman Chomistek, dokráčali až do finále. V semifinále zdolali po penaltách minuloročného víťaza, ktorý tentokrát vystupoval pod názvom NB Nábytok Badinka. Vo finále však nestačili na Lipino Žilina. Víťaz si okrem pohára odniesol aj finančnú odmenu 1 000 €.

Ako v priebehu celého turnaja, tak aj vo finále víťaza výrazne podržal bývalý brankár futsalového klubu MIBA Banská Bystrica Tomáš Mičuda. Aj bez rukavíc predvádzal výborné zákroky a zároveň bol platný i v ofenzíve. Vo finále, ktoré Žilinčania vyhrali 3:1, vyslal na bránu súpera azda najviac streleckých pokusov a svoj výkon korunoval aj gólom po sóle cez celé ihrisko.

„Po minuloročnej prehre vo štvrťfinále po penaltách je to pekné zadosťučinenie, naozaj pekný úspech. Tie dva dni sme tu nestrávili zbytočne. Vychádzalo nám to, že sme hrali tú power-play s vysunutým brankárom, keďže bol neobmedzený počet dotykov. Sme tím kamarátov, každý hráva niekde inde a takto sa pospájame, keď je nejaký turnajík,“ povedal pre BBonline.sk Tomáš Mičuda, ktorého vyhlásili za najlepšieho hráča turnaja, hoci bol v prvom rade brankár. Cenu pre najlepšieho gólmana si odniesol Dominik Škubák, ten hájil bránu zdolaného finalistu z Banskej Bystrice.

Na Iná Liga Cupe sa predstavili aj ďalší extraligoví či dokonca reprezentační futsalisti. Hrali aj známe mená z futbalového prostredia, ako napríklad prvoligový útočník Adam Brenkus či bývalý slovenský futbalový reprezentant a súčasný člen kádra národného tímu v malom futbale Erik Jendrišek.

Druhý ročník Iná Liga Cupu zhodnotil organizátor Jakub Bubeník: „Pre mňa to znamená veľmi veľa, pretože tí hráči prišli bez toho, aby sme ich volali. Ja som nevedel, že sa prihlásil Erik Jendrišek či Gabo Snitka. Je to pre nás česť, že sa na Iná Liga Cup hlásia hráči spontánne. Hlavnú výhru sme oznámili až keď sa prihlásil posledný tím. Som veľmi rád, že sa nikto nezranil. Skvelé výkony. Myslím si, že sme tú športovú latku posunuli opäť o level vyššie. Z tímov, ktoré sa dostali do štvrťfinále, to mohol vyhrať hocikto.“

Bude sa o rok konať aj tretí ročník? „Je to najväčší turnaj na Slovensku, druhý ročník, takže by som bol asi blbec, keby som povedal, že budúci rok nebude. Ak budú mať hráči záujem, tak my to zorganizujeme určite znova,“ odpovedal Bubeník.