Posledný júnový víkend patril v banskobystrickej Tipsport Aréne hokejbalovému Országh Cupu. Turnaj sa hral v rámci svetovej série formátu troch proti trom.

O pohár pre víťaza bojovalo až 27 tímov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Prvý turnaj, v klasickom formáte piatich proti piatim, sa v rámci 15. ročníka odohral už v polovici júna v Považskej Bystrici. Druhým tohtoročným turnajom sa Országh Cup vrátil pod Urpín po piatich rokoch.

Sprievodný program odštartoval už v piatok 28. júna exhibičným zápasom pred nákupným centrom Europa SC, v ktorom si zahralo viacero zvučných mien slovenského hokeja, ako napríklad Martin a Kristián Pospíšilovci, Miloš Kelemen či Rastislav a Nicolas Gašparovci.

V areáli Tipsport Arény bol cez víkend pripravený program pre deti aj dospelých. K dispozícii mali hokejbalové ihrisko so súťažami, skákacie hrady, zmrzlinu aj balóny. Na záver sobotného programu vystúpil so svojím koncertom Robo Mikla a následne hral DJ Roxor. Návštevníci sa na Országh Cup mohli dostať aj turistickým vláčikom, ktorý premával z Námestia SNP.

Úroveň turnaja si pochvaľoval organizátor Martin Caban: „Formát tri na tri je veľmi zaujímavý, veľa gólov padalo, je to veľmi rýchle. Super bolo aj to, že boli dve ihriská v hale, niekedy som nevedel, ktorý zápas mám skôr sledovať. Desať tímov bolo riadne nadupaných, tí sa vo svete nestratia. Česi to chceli vyhrať, ale tím Nitry ich porazil, takže to svedčí o kvalite hokejbalu na Slovensku. Veľká česť pre slovenský hokejbal je, že prišiel aj tím Indie. Uvidíme, čo sa podarí nabudúce, máme rozohratých viac krajín.“

Formát troch proti trom sa svojou atraktivitou osvedčil už v hokeji, a teraz aj v hokejbale. Vďaka nižšiemu počtu hráčov a menším rozmerom ihrísk sa mohli všetky zápasy odohrať v hlavnej hale. Sobota patrila skupinovej fáze, ktorá pokračovala aj v nedeľu. Následne prišlo na rad play-off, v ktorom to až do priameho semifinálového súboja dotiahli dva banskobystrické tímy.

Hokejbalisti PRO Auto BB v semifinálovom bystrickom derby tesne prehrali a v dueli o bronz vysoko podľahli výberu Česka. Domáce farby hájili najlepšie hráči Autos Kmeť BB, keď získali striebro. Vo finále pred televíznymi kamerami prehrali 3:4 s tímom NiHBO Nitra.

„Na to, že to bol prvý ročník formátu tri na tri, to bolo super. Dobrá správa je, že konečne aj Mesto podporilo Országh Cup. Bolo to úplne krásne, modrý povrch, červené sedačky a drevená strecha, ten štadión je naozaj pekný. Turnaj mal naozaj svetovú úroveň, aj keď veľa vecí sa dá vyšperkovať. Mantinely mohli byť pevnejšie, ale na druhej strane, nikomu sa nič nestalo. Je za tým vyše pol roka roboty, či už koncept, pravidlá, všetko to doniesť a postaviť. Chcel by som poďakovať celému tímu organizátorov a všetkým, ktorí nám pomohli. Menovite asi najviac Jozef Jedlíček. Boli tam osobnosti, Vladimír Országh, Richard Lintner aj poslanci mestského zastupiteľstva. Pán primátor prišiel hodiť buly, takže som rád, že podporil turnaj svojou návštevou. Náklady na turnaj boli vo výške cez štyridsať tisíc eur, takže by som chcel poďakovať všetkým partnerom a ľuďom, ktorí podporili turnaj,“ zhodnotil Caban.

Všetky výsledky Országh Cupu 2024 3vs3, ktorý sa konal od 29. do 30. júna v banskobystrickej Tipsport Aréne, nájdete tu. Finálne poradie mužstiev si môžete pozrieť tu.